Мобилно меню

Отличиха 17 млади учители във Варна

Призовете се присъждат за 21-ва поредна година, в навечерието на Деня на народните будители
Отличиха 17 млади учители във Варна

За 21-ва поредна година Община Варна присъди общинската награда за млад учител. Носители на престижното звание за 2025 г. са 17 преподаватели от варненски училища и детски градини. Те са номинирани от директорите на учебните заведения, в които преподават - признание за усилията, всеотдайността и обичта им към учениците. 17-те кандидатури са одобрени от комисия от експерти - представители на Община Варна и РУО – Варна. 

Присъждането на общинските награди за успешен старт в учителската професия започва на 5 октомври 2005 г. – Международния ден на учителя. И до днес млади варненски педагози се удостояват с признание за избора си да приемат мисията "учител". 

Тържественото връчване на наградата "Млад учител" за 2025 г. се състоя в навечерието на Деня на народните будители в Община Варна. Домакин на събитието беше изпълняващият функциите кмет на Община Варна Павел Попов. В церемонията участваха още директорът на Дирекция "Образование и младежки дейности" Антоанета Хинева, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, председателят на Постоянната комисия "Наука и образование" към Общински съвет Владислав Бакалов. Гости на събитието бяха и председателите на работодателските организации в сферата на образованието за Варна – Свежина Димитрова и Красимир Димитров. За да подкрепят своите млади колеги, на церемонията присъстваха още директори и учителски колективи на детски градини и училища. 

"Вашето решение да се посветите на учителската професия съчетава две важни качества - надеждите и смелостта, защото вие сте осъзнали огромната отговорност, която идва с тази професия.

Искам да ви благодаря за елемента на себеотрицание във вашия професионален избор – убеден съм, че с вашите качества сте можели да изберете по-егоистично поприще.

Избрали сте попрището, в което да даваш е неговият най-съществен елемент", приветства Павел Попов наградените млади учители. 

"Благодаря ви, че карате учениците да се чувстват у дома си във Варна, да вписват с гордост в бъдещите си професионални биографии училището, което са завършили. Това е изключително важен елемент от визитната картичка на всеки и е безкрайно важно за нас уменията и знанията, които те ще възприемат, да бъдат предадени по един изключително човечен и съдържателен начин, нещо, което вие сте доказали с професионалната си работа дотук", допълни още Попов. 

С присъждането на наградата Община Варна изразява своето уважение към труда на учителя за основополагащата му роля в живота на децата и младите хора в обществото. Всеки от отличените учители получи грамота и парична награда:  

  • Дамян Йорданов – учител, теоретично обучение в Национално училище по изкуствата "Добри Христов" 
  • Пламена Янева – учител, теоретично обучение в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Благовест Сендов"  
  • Иван Митев – учител по физическо възпитание и спорт в Средно училище "Любен Каравелов" 
  • Божидара Йорданова – логопед в Детска градина №23 "Игликa" 
  • Михаела Славова – учител начален етап във Второ ОУ "Н. Й. Вапцаров" 
  • Мариела Пенова – учител по български език и литература във Второ ОУ "Н. Й. Вапцаров" 
  • Деница Дончева – учител в Частна детска градина "Малкият Принц"
  • Ана-Мария Димитрова – учител по информационни технологии в VII СУ "Найден Геров" 
  • Деница Димова – учител, общообразователен предмет в гимназиален етап в Средно училище  "Димчо Дебелянов" 
  • Розалин Филипос – учител, начален етап в Частно основно училище "Феникс 2020"
  • Анита-Десислава Андреева – учител по български език и литература в ОУ "Петко Р. Славейков" 
  • Татяна Димитрова – учител в Детска градина №26 "Изворче" 
  • Елена Станчева – учител по английски език в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Акад. Благовест Сендов"  
  • Женя Янева – учител по немски език в Математическа гимназия  "Д-р Петър Берон" 
  • Християна Христова – учител по история и география в Частно средно училище "Монтесори Варна"
  • Вилиана Георгиева – учител по английски език в Първа езикова гимназия
  • Михаела Запрянова –  учител Целодневна организация на учебната дейност   в ОУ "Г. С. Раковски" 

Освен признанието към младите учители, по време на церемонията беше почетен и трудът на дългогодишните директори на варненски учебни заведения. Благодарствен адрес от кмета на Община Варна получиха Веселина Тотева - дългогодишен директор на Четвърта езикова гимназия "Фредерик Жолио-Кюри, Ася Чилингирян – дългогодишен директор на Трета природоматематическа гимназия "Академик Методий Попов", Таня Петрова – дългогодишен директор на  ОУ "Петко. Р. Славейков", Ирина Георгиева - дългогодишен директор на  Първо ОУ "Свети Княз Борис Първи", Гинка Колева - дългогодишен директор на  ОУ "Иван Вазов", Виктория Шереметова –дългогодишен директор на ОУ "Христо Ботев", Стоянка Велянова –дългогодишен директор на ОУ "Цар Симеон Първи", проф. Веселин Михалев –дългогодишен директор на ОУ "Добри Чинтулов", Светлан Илиев – дългогодишен директор на Средно училище с езиково обучение "Александър Сергеевич Пушкин" и дългогодишен председател на Варненската организация на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в Република България.

По време на церемонията бяха приветствани и новоназначените директори на 14 детски градини във Варна: 

Мариела Кирилова – директор на ДГ № 5 "Слънчо" 

Бояна Йорданова – директор на ДГ № 9 "Ален мак"

Венета Вълканова – директор на ДГ № 13 "Мир"

Виктория Петкова –директор на ДГ № 14 "Дружба"

Свилена Динкова - директор на ДГ № 16 "Слънчева дъга"

Кремена Димова – директор на ДГ №19 "Славейче"

Нели Гачева- директор на  ДГ № 20 "Бриз"

Стефка Дянкова- директор на ДГ №25 "Златно зрънце"

Милена Косева - директор на ДГ № 27 "Успех"

Ивелина Иванова – директор на ДГ № 28 "Пролет"

Анна Кънева- директор на ДГ № 33 " Делфинче"

Красимира Крумова- директор на ДГ № 34 "Лястовичка"

Зорница Иванова – директор на ДГ № 48 "Ран Босилек " – с. Тополи

Даниела Рускова – директор на ДГ № 50 "Зорница" – с. Звездица

С ново ръководство от тази година са и три от Центровете за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) в Община Варна. Това са ЦПЛР - Център за кариерно ориентиране с директор Дияна Янева, ЦПЛР – Общински детски комплекс с директор Григория Иванова и ЦПЛР - Логопедичен център с директор Елисавета Савова

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Над 10 000 деца във Варна са обучени да разпознават симптомите на инсулт

Очаква се инициатива "Бързи герои 112" да продължи и през следващата учебна година
Над 10 000 деца във Варна са обучени да разпознават симптомите на инсулт

10 230 деца и 810 учители от 56 образователни институции са преминали обучение по международна здравнообразователна инициатива "Бързи герои 112" през тази учебна година. Програмата е насочена към деца на възраст между 6 и 11 години и цели да обучи най-малките членове на семействата, а чрез тях и всички останали, как да разпознават симптомите на инсулт и да действат животоспасяващо.

Програма "Бързи герои 112" се реализира от Фондация "Сърце до сърце за България" в партньорство с Дирекция "Образование и младежки дейности" за втора поредна година. "Община Варна застана зад инициативата и утвърди своята ангажираност към каузи с висока обществена значимост, като последователно инвестира в развитието на своите деца и в иновативни образователни политики с дългосрочна стойност. Така показа силата на образованието да променя и спасява животи", отбелязват организаторите. Според тях партньорството с екипа на дирекцията, ръководствата и учителите от детските градини и училищата във Варна, е пример за ефективно сътрудничество между местната власт, образователните институции и гражданския сектор.

В инициативата са се включили 31 детски градини и 25 училища във Варна.

Чрез доказано ефективната методология на "Бързи герои 112" децата се превръщат в посланици на знанието в своите семейства. Те са предали наученото на родители, баби, дядовци и близки, като по този начин през тази учебна година само във Варна са достигнати над 62 000 възрастни. 

Това означава десетки хиляди хора, които вече знаят как да разпознаят симптомите на инсулт и колко важно е незабавното обаждане на телефон 112. Тази информираност може да направи разликата между тежка инвалидизация и възстановяване, между загубен и спасен човешки живот от инсулт, отбелязват от Фондация "Сърце до сърце за България". За Община Варна програмата "Бързи герои 112" е много повече от образователна инициатива – тя е инвестиция в децата, семействата и бъдещето на града. Благодарение на последователната подкрепа и целенасочените усилия на Дирекция "Образование и младежки дейности", програмата успешно съчетава образованието, здравната култура и активното участие на младите хора в обществено значими каузи. 

Обучението разчита на детския ентусиазъм и готовността на децата за игра. Чрез интерактивни игри и увлекателни уроци най-малките се учат да разпознават трите основни симптома на инсулт: разкривени черти на лицето, слабост в ръката, затруднен говор). Очаква се програмата да продължи и през следващата учебна година и да разшири обхвата си във варненските детски градини и училища.

2026 © Варна е