Мобилно меню

Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Наградите бяха връчени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия по време на конференцията "Молитва за България" с гост-лектор проф. Милко Палангурски
Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Над 220 проекта участваха в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител", посветен на борбите на българите за национално обединение. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Варна. 41 от най-добрите ученически разработки бяха наградени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия.

С наградата на кмета на Община Варна плакет и парични награди беше удостоен екипът на Диляна Георгиева, Стефани Методиева и Николай Николов от СУ "Д. Маринов" - Лом, с ръководител Аделина Димитрова и Верислава Михайлова, за видеофилм със заглавие "Йонка Маркова – "Амазонката с войнишки шинел". Наградени са и Националната гимназия по прецизна техника и оптика "М. Ломоносов", град София, екип от Анна Димитрова и Михаил  Керемидчиев с ръководител Б. Запрянов за  презентация "Разделените българи - Западните покрайнини на България - Струмишко, Трънско, Босилеградско, Кулско и Царибродско". Отличията бяха връчени от Доника Михалева, главен експерт от общинската дирекция "Образование и младежки дейности". Тя подчерта, че броят на участниците в конкурса, финансиран от Община Варна, се увеличава с всяка изминала година, което е показателно, че родолюбивата инициатива намира все повече съмишленици.

Поздравления към победителите и към учителите, които предават пламъка на родолюбието на своите ученици, поднесе и д-р Ирена Радева, началник на РУО - Варна. Директорът на Първа езикова гимназия Ангел Митев на свой ред благодари на всички, подкрепили реализацията на събитието, както и на учениците, които с творбите си допринасят за съхраняването на българщината.

Награждаването се проведе в рамките на Националната ученическа конференция на тема "Молитва за България". Гост-лектор тази година беше един от най-изтъкнатите изследователи и специалисти в модерната история на България, проф. Милко Палангурски. Неговата лекция и последвалата дискусия бяха посрещнати с огромен интерес. Едно от най-важните неща, които той изтъкна, е да не забравяме в нашата историческа памет постигнатото от предците ни. За по-малко от 10 години България не само извоюва своята свобода, но и обединява част от териториите си, останали по силата на Берлинския договор извън нея. Само нашата Родината на Балканите успява да постигне своята независимост по безкръвен начин и да застане отново равноправна на политическата карта на Европа.

Конференцията беше обогатена с представянето и лекцията на доброволците от Варненския клон към НД "Традиция", които със своя емоционален разказ, представяйки въоръжение, униформи и знамена, разказаха за бойния път на българските войници от Осми пехотен приморски полк, сражавали се в началото на ХХ в. по бойните полета на Македония, Тракия и Добруджа в името на обединението и защитата на родината.

Ето и всички наградени в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител"

Категория Есе и категория Видео-Есе

  • Две първи места получи Любомир Колев с р-л Димитър Димов - главен учител, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
  • Второ място - Десислава Маринова, СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Второ място - Вяра Маринова, Първа езикова гимназия, Варна
  • Трето място – Рая Цончева, ПМГ " Васил Друмев", гр. В. Търново

Категория Доклад

  • Първо място - Калина Бърнева, р-л Нели Димова, Първа езикова гимназия, гр. Варна,
  • Второ място - Мартина Стоянова, Станислава Сълева, Тереза Красимирова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Категория Драматизация

  • Първо място - Даяна Хинкова и Мартин Димитров, р-л Виолета Йорданова, СУ "Стоян Заимов", клуб "Завет" – Плевен
  • Второ място – Школа "Историка", р- л Димитър Димов - главен учител, СУ "П.Р.Славейков", Кърджали
  • Трето място - Калина Бърнева, Школа "История", Първа езикова гимназия Варна

Категория Видео филм

  • Първо място - Иван Гичев, Първа езикова гимназия Варна
  • Второ място - Никола Павлов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Трето място - Калина Бърнева, Първа езикова гимназия, Варна

Категория Презентация

  • Първо място - Кристияна Дундакова, Клуб "Завет", СУ "Стоян Заимов", гр.Плевен
  • Второ място - Симеон Минков и Даниел Марчев, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Поощрения

  • Ема Станкова, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна
  • Кристиана Стоянова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Симоне Чиприанова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Катя Таскова, Клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина

Голяма награда от Кмета на Община Варна

Диляна Георгиева, Стефани Методиева, Николай Николов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом

НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София

Специални награди

  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "История", Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Награда от Фондация "Българска памет", Клуб "Кино", ПГТЛП, гр. Попово
  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "Историка", СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Катя Таскова, клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Анна-Мария Вълчева, ІV ЕГ "Фр. Ж. Кюри", гр. Варна
  • Награда от Национален Дворец на децата, Ния Тодорова, Мария-Магдалена Тодорова, Никола Филипов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Награда от Държавен архив – Варна, Анна Димитрова и Михаил Керемедчиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда от РИМ – Варна, Теодора Минова, ПГ "Димитраки Хаджитошин" гр. Враца
  • Награда на Емил Радев, Йордан Пенев, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Награда на Емил Радев, Димитър Методиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда на Емил Радев, Галя Йотова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен

Награда от Национална асоциация "Г.С.Раковски"

  • Красен Грудов, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна

Награда на УН към Първа ЕГ

  • Мина Стоянова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Марина Плугчиева, Първа езикова гимназия, Варна
  • Деляна Димитрова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Емилия Димиева, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Виктор Вълчев, Дария Ганчева, Теодора Иванова, Първа езикова гимназия, гр. Варна

Награда на Школа "История" при Първа езикова гимназия, гр. Варна

  • Любомир Колев, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1158

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е