Мобилно меню

Пет варненски училища се включват в програмата "Училища за пример"

Целта на инициативата е осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението с фокус върху успеха на всички ученици, кандидати се приемат до 15 март
Пет варненски училища се включват в програмата "Училища за пример"
643

Пет варненски училища и още 70 учебни заведения от различни области на България са заявили желанието си да работят целенасочено за осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението си с фокус върху успеха на всички ученици. Всички те са кандидатствали до момента за четвъртия випуск на програма "Училища за пример" на фондация "Заедно в час". Програмата за професионално развитие на училищни екипи е двугодишна и уникална по рода си в България. Тя подкрепя училищата едновременно да подобряват управленските и преподавателските си практики, така че да допринасят за успеха на всички ученици в училището.

Кандидатстването за четвъртия випуск продължава още седмица - до 15 март или да достигане на 100 кандидатури.

Всички общински и държавни училища в област Варна може да кандидатстват, като попълнят онлайн формуляр със своята мотивация за участие на сайта на "Заедно в час".

Тази година интересът към програмата е значително по-висок от предходните кампании, затова е препоръчително училищата да не чакат последния момент за подаване на своята кандидатура. След крайния срок предстои структуриран процес на подбор и събеседване с представители на училищата за избор на финалните участници.

За четвъртия випуск на "Училища за пример" ще бъдат избрани само 25 училища от цялата страна. В рамките на програмата те ще преминат през специализирани педагогически и лидерски обучения на живо и онлайн, ще се запознаят и задълбочат разбирането си през разнообразни ресурси, инструменти и материали от български класни стаи и световния опит. Всяко училище ще има възможност да учи чрез преживяване и през практиката, като прилага наученото и го адаптира за своя контекст и нужди с подкрепата на ментори – опитни учители, директори и образователни експерти.

Ръководителят на програмата "Училища за пример" Ивелина Пашова подчерта, че тя е безплатна за всички одобрени участници.

“Това е изключителна възможност за училищата да ускорят своя път към промяна, да инвестират в развитието на своите екипи и да подобрят значително преживяването на учениците в училище. Особено ценна е тази възможност за малки училища с по-малки бюджети и предизвикателства, с които трудно намират начини да се справят сами и имат нужда от нови идеи и нови подходи за справяне".

Обратната връзка от училищата до момента показва, че учителите и директорите намират в програмата смисъл, полза и добавена стойност. Учителите и директорите споделят още, че програмата подобрява ученето и резултатите на учениците, както и квалификацията на училищните екипи.

До момента четвъртия випуск на програмата "Училища за пример" са кандидатствали 75 училища от 25 области на страната. Най-много подадени кандидатури има от училища в област Пловдив, следвани от учебни заведения в областите Варна, Бургас, Велико Търново, София град, Шумен и Благоевград.

Фондация "Заедно в час" стартира програмата "Училища за пример" през 2020 година. Тя е единствената цялостна програма за професионално развитие на училищни екипи в България. До момента "Училища за пример" обхваща близо 70 училища от 21 области на страната с разнообразен профил и предизвикателства.

Училища от област Варна участват още от първата година на програмата. Участници и възпитаници на програмата са ОУ "Йордан Йовков", Седмо средно училище "Найден Геров", Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Георги Победоносец" в Суворово и Варненската търговска гимназия "Георги Стойков Раковски".

2023 © Варна е / снимка: Pixabay

58 ученици преминаха двуседмична лятна практика във ВиК-Варна

Част от стажантите са на практика в дружеството вече за втора година
58 ученици преминаха двуседмична лятна практика във ВиК-Варна

58 ученици реализираха лятната си практика в различни отдели на "Водоснабдяване и канализация – Варна"

Ръководството на дружеството стартира кампанията за активна работа с възпитаниците на професионалните гимназии във Варна преди две години. Крайната цел е осигуряване от една страна на работни места за завършващите средното си образование и от друга - подмладяване на екипа на ВиК – Варна и гарантиране на експертния му капацитет в бъдеще.

Част от стажантите са на практика в дружеството вече за втора година с програма за надграждане на вече наученото и задълбочаване на практическите знания в основните направления от дейността на водния оператор. 

В рамките на нормативно определените две седмици лятна практика, възпитаниците от 11 клас на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия – Варна, които бяха на стаж и миналата година, този път  преминаха детайлно обучение във "Водомерно стопанство", което приключи и с практическо задание. Те се запознаха с видовете водомери и техните характеристики, преминаха през обучение за точното им отчитане, запознаха се с уредите за калибриране. Единадесетокласниците научиха и как се ремонтират средствата за измерване – разглобяване, подмяна на части, сглобяване. 

Десетокласниците от специалност "Водно стопанство" от гимназията се запознаха с дейностите на отделите "Паспортизация", "Канализация", "Проектиране", "Помпена станция" и др. Голям интерес предизвика модерната диспечена зала, където научиха как се откриват, проследяват и отстраняват проблеми във водопреносната система. 

Ученици от Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии - гр. Варна имаха възможност да наблюдават работата на Лабораторния изпитвателен комплекс във "Водоснабдяване и канализация – Варна" ООД, да научат тънкостите при вземане и изследване на пробите на водата, както и да се запознаят с изискванията за съдържанието на питейната вода.

На летен стаж във ВиК – Варна бяха и ученици от Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, които наблюдаваха управлението на процесите в Пречиствателна станция – Варна и се запознаха с дейностите в IT-отдела на дружеството.

"За нас приемането на стажанти от професионалните гимназии е много отговорна, но и удовлетворяваща дейност, тъй като целта на ръководството на дружеството е в неговия екип да работят все повече млади хора. Аз се надявам, че запознаването с работата на ВиК – Варна още в ученическа възраст, ще мотивира част от тези млади хора да дойдат да работят при нас след като завършат средното или висшето си образование", заяви управителят на дружеството инж. Веселин Русев

2025 © Варна е