Мобилно меню

Пет варненски училища се включват в програмата "Училища за пример"

Целта на инициативата е осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението с фокус върху успеха на всички ученици, кандидати се приемат до 15 март
Пет варненски училища се включват в програмата "Училища за пример"
517

Пет варненски училища и още 70 учебни заведения от различни области на България са заявили желанието си да работят целенасочено за осъвременяване на преподаването и подобряване на управлението си с фокус върху успеха на всички ученици. Всички те са кандидатствали до момента за четвъртия випуск на програма "Училища за пример" на фондация "Заедно в час". Програмата за професионално развитие на училищни екипи е двугодишна и уникална по рода си в България. Тя подкрепя училищата едновременно да подобряват управленските и преподавателските си практики, така че да допринасят за успеха на всички ученици в училището.

Кандидатстването за четвъртия випуск продължава още седмица - до 15 март или да достигане на 100 кандидатури.

Всички общински и държавни училища в област Варна може да кандидатстват, като попълнят онлайн формуляр със своята мотивация за участие на сайта на "Заедно в час".

Тази година интересът към програмата е значително по-висок от предходните кампании, затова е препоръчително училищата да не чакат последния момент за подаване на своята кандидатура. След крайния срок предстои структуриран процес на подбор и събеседване с представители на училищата за избор на финалните участници.

За четвъртия випуск на "Училища за пример" ще бъдат избрани само 25 училища от цялата страна. В рамките на програмата те ще преминат през специализирани педагогически и лидерски обучения на живо и онлайн, ще се запознаят и задълбочат разбирането си през разнообразни ресурси, инструменти и материали от български класни стаи и световния опит. Всяко училище ще има възможност да учи чрез преживяване и през практиката, като прилага наученото и го адаптира за своя контекст и нужди с подкрепата на ментори – опитни учители, директори и образователни експерти.

Ръководителят на програмата "Училища за пример" Ивелина Пашова подчерта, че тя е безплатна за всички одобрени участници.

“Това е изключителна възможност за училищата да ускорят своя път към промяна, да инвестират в развитието на своите екипи и да подобрят значително преживяването на учениците в училище. Особено ценна е тази възможност за малки училища с по-малки бюджети и предизвикателства, с които трудно намират начини да се справят сами и имат нужда от нови идеи и нови подходи за справяне".

Обратната връзка от училищата до момента показва, че учителите и директорите намират в програмата смисъл, полза и добавена стойност. Учителите и директорите споделят още, че програмата подобрява ученето и резултатите на учениците, както и квалификацията на училищните екипи.

До момента четвъртия випуск на програмата "Училища за пример" са кандидатствали 75 училища от 25 области на страната. Най-много подадени кандидатури има от училища в област Пловдив, следвани от учебни заведения в областите Варна, Бургас, Велико Търново, София град, Шумен и Благоевград.

Фондация "Заедно в час" стартира програмата "Училища за пример" през 2020 година. Тя е единствената цялостна програма за професионално развитие на училищни екипи в България. До момента "Училища за пример" обхваща близо 70 училища от 21 области на страната с разнообразен профил и предизвикателства.

Училища от област Варна участват още от първата година на програмата. Участници и възпитаници на програмата са ОУ "Йордан Йовков", Седмо средно училище "Найден Геров", Професионалната гимназия по селско стопанство "Свети Георги Победоносец" в Суворово и Варненската търговска гимназия "Георги Стойков Раковски".

2023 © Варна е / снимка: Pixabay

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е