Мобилно меню

Подготовката за първия учебен ден - какво е най-важно

Обърнете внимание на дневния режим и здравословното хранене на децата
Подготовката за първия учебен ден - какво е най-важно

Настъпи онова особено време от годината, когато семействата активно планират първия учебен ден и натоварения график през учебната година – нови дрехи, нови учебни пособия, нови раници, нови извънкласни занимания. А някои деца ги очаква ново училище и нови съученици. Твърде много нови неща и емоции. Но именно сега е точният момент да си припомните и някои от задачите, които непременно трябва да изпълните, за да сте сигурни, че децата ви са здрави и напълно готови да започнат училище.

Профилактични прегледи

Профилактичните прегледи са важна част от грижата за здравето, благосъстоянието и развитието на вашето дете. Често тези прегледи се пропускат при по-големите ученици, но не трябва да забравяте, че са чудесен момент да поговорите с педиатъра за развитието на детето и да получите отговор на всички въпроси, свързани с неговото здраве. Уверете се, че вашето дете има всички задължителни имунизации и поговорете с педиатъра за това как да поддържате имунитета на детето в предстоящите натоварени месеци, когато се появяват и сезонните настинки и грип.

Трябва да имате предвид, че типичният сезон на вирусните инфекции започва от 4 до 6 седмици, след като децата се съберат отново в училище, затова е добре да помислите за профилактиката още преди първия учебен ден. Припомнете на децата навиците да мият ръцете си редовно със сапун и вода. Научете ги как правилно да използват антибактериален дезинфектант за ръце и им обяснете защо трябва да кашлят или кихат в сгъвката на лакътя си.

Дневен режим

Децата буквално разцъфват и разкриват потенциала си, когато имат ясно дефиниран дневен режим. Стартът на учебната година е съществена промяна след безгрижните и забавни летни дни и адаптацията може да е сериозно предизвикателство, особено за по-малките. Добре е да въведете вечерен час за лягане седмица преди първия звънец, за да помогнете на детето по-лесно да се приспособи към новия режим.

Сънят е от решаващо значение за успеха на детето в училище, затова е важно то да спи достатъчно, за да може да се концентрира и да има повече енергия за натоварванията през деня. Деца на възраст 5 – 11 години се нуждаят 9 – 10 часа сън, а по-големите трябва да спят поне 8 часа. Можете да помогнете на детето си да направи съня приоритет, като изключите електронните устройства доста преди часа за лягане и създадете тиха и спокойна обстановка вкъщи, за да може да се отпусне.

Планирайте добре времето извън училище. Трябва да се осигури достатъчно време за домашните, затова съобразявайте допълнителните извънкласни дейности с натовареността на детето. Уверете се, че детето ви има свое тихо място, където да подготвя домашните си. Създайте среда, която не го разсейва и насърчава ученето. Контролирайте използването на електронни устройства.

Хранене и хидратация

Много е важно да планирате време, в което детето ви да закусва сутрин. Проучванията показват, че децата и тийнейджърите, които закусват пълноценно, се справят по-добре в училище, имат по-добра концентрация и повече енергия. Насърчете ги да закусват нещо с протеини, за да останат сити по-дълго. Обсъдете с детето си и решете заедно дали ще си купува обяд в училище, или ще си носи кутия с храна от вкъщи. Ако се спрете на това, което се предлага в училището, насочете избора към по-здравословни варианти, като например да предпочете плод пред сладки закуски или да избере за пиене вода вместо сок или газирана напитка.

Напомняйте ежедневно, че вода трябва да се пие редовно през целия ден, а не чак когато се почувства жажда. Изберете вода, която може да се консумира без ограничение, най-добре да е изворна, която се препоръчва от Българска педиатрична асоциация и е подходяща за всички членове на семейството дори и за новородени, бебета и малки деца. Уверете се, че детето винаги има на разположение вода – в раницата, докато е на училище, и на достъпно място вкъщи.

И най-важното, ако детето ви има хранителни алергии, уверете се, че класният ръководител и медицинския персонал в училището знаят за това и имат план за действие при случайно излагане на алергени.

Раницата

Тежките раници са гореща тема от доста години. Твърде тежката раница кара детето да се навежда напред, за да компенсира тежестта, а това може да доведе до лоша стойка, която напряга мускулите и уврежда нервите на врата. Тежките раници също могат да дръпнат назад раменете и потенциално да компресират гръбначния стълб. Прекомерната тежест може да причини и проблеми с коленете. Какво можете да направите?

  • Уверете се, че вземате на детето раница, която отговаря на неговия ръст и тегло. Раницата за училище трябва да е достатъчно лека, да има стабилно и твърдо дъно, две широки и меки презрамки и когато е пълна, не бива да тежи повече от 10 – 15% от теглото на детето. Раница, предназначена за тийнейджър или възрастен, не е подходяща за по-малките.
  • Научете детето да подрежда раницата правилно, като поставя най-тежките предмети възможно най-ниско в средата на отделението, което е най-близо до гърба. Регулирайте презрамките така, че долният край на раницата да опира в кръста на детето.
  • Обяснете, че раницата трябва да се носи на двете рамена едновременно. Прехвърлянето на раницата през едно рамо може да е модерно, но също така нарушава равновесието и води до проблеми с гърба и болки във врата.
  • Преглеждайте раницата заедно с детето поне веднъж седмично, за да премахнете ненужните неща, които добавят допълнително тегло.
  • Ако на детето му е трудно да вдигне раницата или променя позата си, докато я носи, то тя е твърде тежка за него.
2024 © Варна е

Започна електронният прием за първи клас

Документи се приемат до края на 30 май, първото класиране ще бъде обявено на 6 юни
Започна електронният прием за първи клас

На 19 май стартира електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 година, съобщиха от общинската дирекция "Образование и младежки дейности". Заявления за прием за всички деца – български и чуждестранни граждани с пребиваване на територията на общината, на които предстои да бъдат първокласници – се подава чрез електронната платформа school.uslugi.io, достъпна през рубрика АКЦЕНТИ на официалната страница на Община Варна в периода от 10:00 часа на 19 май до 23:59 часа на 30 май 2025 г.

В 37-те общински училища са сформирани 133 паралелки за прием на ученици в първи клас.

Първото класиране ще бъде обявено до 17:00 часа на 6 юни 2025 г.

Записването на приетите деца ще става в периода от 9:00 ч. на 9 юни до 17:00 ч. на 11 юни 2025 г.

За да бъде записано вече класираното дете, трябва да потвърдите на място в училище своето желание, като представите копие на удостоверението за раждане на детето и оригинал на удостоверението за завършено предучилищно образование. Също така, ако сте посочили някой от допълнителните критерии, даващи предимство при класиране, представяте и съответните документи, удостоверяващи обстоятелството (Решение за ТЕЛК на детето/ смъртен акт на родител и др., подробно описани в Системата от правила за прием).

Важно:

  • Ако родителите не потвърдят приема на място в училище в указаните в Графика срокове (до 17:00 ч. на 11.06.2025 г. включително за първо класиране), детето губи мястото в училището, в което е класирано. За да участва отново в приема, ще бъде необходимо да регистрирате ново заявление в електронната система за прием.
  • В случай, че детето Ви не се е класирало в нито едно от посочените желани училища, неговото заявление е активно в системата и то автоматично участва на второ класиране за училищата, посочени в заявлението, ако има обявени свободни места за тях – в този случай може да редактирате заявлението, като посочите само училища със свободни места, както и имате възможност да промените или преподредите желанията си.
  • Ако вече сте потвърдили своето желание на място в училище, но на второ или следващо класиране за желано от Вас училище бъде обявено освободено място, е необходимо първо да откажете мястото в училището, в което вече сте записали детето си, за да може системата да го допусне като дете, участващо в класиране. За целта е необходимо да регистрирате ново заявление в системата за прием. За второ и трето класиране кандидатстването протича в същия ред съобразно сроковете в публикувания График на дейностите по приема.
  • Ако при опит за регистрация на заявление се изписва, че няма данни за детето, подаването на заявление се случва на място в Община Варна на адрес бул. "Осми приморски полк" №43, ет. 11, стая 1114 съгласно Графика за прием през работните дни на Община Варна от  9:00 до 12:00 часа и от 14:00 до 17:00 часа.
  • След приключване на записването след трето класиране на електронния прием може да запишете детето си само на място в училище, за което ще бъдат обявени на страницата за прием в първи клас останали свободни места. 

На електронната платформа са публикувани: система от правила за електронен прием в първи клас; график на дейностите; информация за училищата, разпределени по административни райони; информация за адресите, включени в прилежащия район на всяко училище. Поместени са и обявените от училището свободни места. В рубриката "Често задавани въпроси" родителите могат да се ориентират за правилата за кандидатстване и записване, съобщават от дирекция "Образование и младежки дейности".

При възникнали въпроси или неясноти родителите могат да се свързват с експерти от дирекция "Образование и младежки дейности" на тел: 052/ 820 262.

Община Варна припомня, че във връзка с предстоящите ремонтни дейности по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на сградите на  Основно училище "Добри Чинтулов", Основно училище "Йордан Йовков" и Основно училище "Свети Свети Кирил и Методий" за учебната 2025-2026 г., новоприетите първокласници в трите училища ще се обучават в приемащи учебни институции до приключване на строителните дейности, при целодневна организация на учебния ден, както следва:

  • Учениците от първи клас на ОУ "Д. Чинтулов"  ще учат в сградата на II ОУ Н. Й. Вапцаров" на адрес ж.к. "Възраждане" II, район "Младост";
  • Учениците от първи клас на ОУ "Й. Йовков"  ще се обучават в учебните помещения на Православен храм "Свети прпмчк Прокопий Варненски" на пл. "Отец Паисий";
  • Учениците от първи клас на ОУ "Св. Св. Кирил и Методий"  ще бъдат временно настанени в сградата на СУЕО "Ал. С. Пушкин" на адрес ул. "Проф. Н. Державин" 12.
2025 © Варна е