Мобилно меню

Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Министър Красимир Вълчев се включи в дискусия с директори на училища от морската столица
Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Работна среща с директори на варненски училища проведе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Във форума, домакин на който беше Техническият университет в морската столица, се включиха също началникът на Регионалното управление по образование Ирена Радева и кметът Благомир Коцев.

Основните теми на дискусията бяха предстоящите промени в Закона за училищното и предучилищното образование, учебните планове и програми, както и модернизацията образователната инфраструктура.

"Работим активно по разработването на петгодишна стратегия за развитието на образованието във Варна, която ще бъде в синхрон с националните приоритети в тази област. Нашата цел е да осигурим модерна учебна среда и по-добри възможности за учениците и учителите. Благодаря на министър Вълчев за открития диалог, убеден съм, че ще продължим да обменяме информация и да си сътрудничим в полза на образователната система", заяви кметът Коцев.

Той припомни, че четири варненски училища – ОУ "Йордан Йовков", ОУ "Кирил и Методий", ОУ "Добри Чинтулов" и СУХНИ "Константин Преславски" ще бъдат ремонтирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектите са във финална фаза, за някой от тях има избрани изпълнители, а ремонтите ще стартират поетапно. "В две от училищата – ОУ "Йордан Йовков" и ОУ "Кирил и Методий", имахме желание да започнем по-рано, за да може ремонтните дейности да приключат в срок, който е май 2026 г. Впоследствие, след като взехме предвид мнението на родителите и получихме уверението на изпълнителите, че ще се справят в срок, се реши началото на ремонтните дейности да бъде в края на учебната година", обясни Коцев.

"Нашата цел е да осигурим добра учебна база, благоприятна образователна среда и да продължим с обновяването на училищата, за да постигнем преминаване към едносменен режим във всички учебни заведения в града", допълни Коцев. Кметът  подчерта доброто партньорство между Община Варна и Регионалното управление на образованието, което спомага за подобряването на качеството на образованието, квалификацията на учителите и модернизацията на образователната инфраструктура.

Министър Вълчев посочи, че темите по които работи Министерство на образованието са добре познати -

преминаване към едносменен режим в училищата, ремонтите на училищната база и дворовете.

Вълчев подчерта значимостта на диалога с директорите и отдели време за питания и дискусия, за да внесе яснота по въпросите, които ги вълнуват.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1068

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е