Мобилно меню

Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Министър Красимир Вълчев се включи в дискусия с директори на училища от морската столица
Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Работна среща с директори на варненски училища проведе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Във форума, домакин на който беше Техническият университет в морската столица, се включиха също началникът на Регионалното управление по образование Ирена Радева и кметът Благомир Коцев.

Основните теми на дискусията бяха предстоящите промени в Закона за училищното и предучилищното образование, учебните планове и програми, както и модернизацията образователната инфраструктура.

"Работим активно по разработването на петгодишна стратегия за развитието на образованието във Варна, която ще бъде в синхрон с националните приоритети в тази област. Нашата цел е да осигурим модерна учебна среда и по-добри възможности за учениците и учителите. Благодаря на министър Вълчев за открития диалог, убеден съм, че ще продължим да обменяме информация и да си сътрудничим в полза на образователната система", заяви кметът Коцев.

Той припомни, че четири варненски училища – ОУ "Йордан Йовков", ОУ "Кирил и Методий", ОУ "Добри Чинтулов" и СУХНИ "Константин Преславски" ще бъдат ремонтирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектите са във финална фаза, за някой от тях има избрани изпълнители, а ремонтите ще стартират поетапно. "В две от училищата – ОУ "Йордан Йовков" и ОУ "Кирил и Методий", имахме желание да започнем по-рано, за да може ремонтните дейности да приключат в срок, който е май 2026 г. Впоследствие, след като взехме предвид мнението на родителите и получихме уверението на изпълнителите, че ще се справят в срок, се реши началото на ремонтните дейности да бъде в края на учебната година", обясни Коцев.

"Нашата цел е да осигурим добра учебна база, благоприятна образователна среда и да продължим с обновяването на училищата, за да постигнем преминаване към едносменен режим във всички учебни заведения в града", допълни Коцев. Кметът  подчерта доброто партньорство между Община Варна и Регионалното управление на образованието, което спомага за подобряването на качеството на образованието, квалификацията на учителите и модернизацията на образователната инфраструктура.

Министър Вълчев посочи, че темите по които работи Министерство на образованието са добре познати -

преминаване към едносменен режим в училищата, ремонтите на училищната база и дворовете.

Вълчев подчерта значимостта на диалога с директорите и отдели време за питания и дискусия, за да внесе яснота по въпросите, които ги вълнуват.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Нов образователен проект за пътна безопасност стартира във Варна

МПС-то може да бъде оръжие, което убива, превръща се в такова, когато правилата не се спазват, пътят не е място, на което да доказваме себе си, подчертаха експерти на среща с дванадесетокласници, които скоро ще вземат шофьорска книжка и ще имат по-активно участие в движението по пътищата
Нов образователен проект за пътна безопасност стартира във Варна

Пътната полиция, Апелативният съд, Областната администрация, Общината и Българският червен кръст във Варна обединяват усилия в нов образователен проект за пътна безопасност, озаглавен "Правилата ни пазят". Инициативата е насочена към учениците в 12-и клас, които скоро ще вземат шофьорска книжка и ще имат по-активно участие в движението по пътищата.

Първото гостуване бе в Професионалната техническа гимназия. Инспектор Петя Асенова от сектор Пътна полиция към ОД на МВР – Варна, наказателният съдия от Апелативния съд – Светослава Колева, секретарят на Общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев, секретарят на Комисията по пътна безопасност в Областната администрация и доброволецът в Българския младежки червен кръст Иван Димов дискутираха правилата на пътя и наказанията при неспазването им с дванадесетокласниците от гимназията.

Абитуриентите научиха защо някои нарушения се санкционират административно по Закона за движение по пътищата и кога нарушенията се превръщат в престъпление и извършителите се озовават в съдебната зала. Посланието на лекторите беше ясно – правилата са създадени, за да ни пазят, а всеки от нас, придържайки се към тях, пази себе си, близките си и околните. Съдия Колева, инспектор Асенова и Добромир Досев бяха категорични: МПС-то може да бъде оръжие, което убива. Превръща се в такова именно когато правилата не се спазват. Често пътнотранспортни произшествия се причиняват от шофьор, употребил алкохол или наркотик, ако зад волана е човек, който няма правоспособност или експериментира със скоростта.

Сред най-застрашените на пътя са младите водачи – поради липса на опит и прекомерна самонадеяност.

"Шофьорската книжка не ви гарантира сигурност. Това, което ви пази на пътя са зрението, концентрацията, правилните разсъждения и реакции. Всички те се променят при употреба на алкохол и наркотични вещества. Неправилната реакция най-често е причина за произшествията", подчерта инсп. Петя Асенова. По думите ѝ, и минимално количество алкохол, включително една бира или една цигара марихуана, изпушена преди няколко дни, може да костват живот. Служителят на МВР представи статистиката за миналата година във Варненска област – установени са близо 700 шофьори с концентрация на алкохол над допустимите 0.5 промила. 360 са заловените след употреба на наркотици или техни аналози.  

Близо една трета от наказателните дела във Варненския апелативен съд през 2024 г. са били за катастрофи със загинали.

Съдия Светослава Колева посочи, че за разлика от алкохола, при който се отчита концентрация, при наркотиците законът не разграничава нито количеството, нито въздействието. Значение има само наличието на забранените вещества в организма. Тя посочи примери от практиката си в съдебната зала с дела на млади шофьори, причинили смъртоносни пътни произшествия. Юристът предупреди още, че наказателна отговорност освен за отнет живот или нанесена телесна повреда, се носи и при причинени материални щети на чужда собственост. "Пътят не е място, на което да доказваме себе си. Спазвайте ограниченията на скоростта, защото те не са случайни. Даден участък може да позволява максимум 50км/ч, но то е с причина – може там да са загинали хора, да е имало концентрация на инциденти или завоят да е по-опасен", обясни съдия Колева

Учениците изгледаха записи от охранителни камери, заснели катастрофи.

За да знаят, че инцидентите не са далечна част от криминална хроника, филми или компютърни игри.

На пазара всеки ден се произвеждат нови и нови видове незаконни вещества. Всяко от тях носи риск, независимо от състава си, изтъкна секретарят на Общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев.

"Запомнете, че автомобил + дрога = смърт".

Досев акцентира и на техническото състояние на автомобилите. "Недобре поддържан автомобил може да убие вас, вашите роднини и приятели".   

Иван Димов - доброволец в БМЧК - описа действията, които трябва да предприемем, ако станем свидетел или участник в ПТП. Той обясни първите стъпки за обезопасяване на хората, превозните средства и местопроизшествието след инцидент. Това са начините, по които ще ограничим щетите. Изключително важно е каква информация ще подадем при обаждането си на тел. 112. Ясните и точни данни гарантират, че ще ни бъде изпратена адекватна помощ.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море