Мобилно меню

Първата приложна академия за учители вече работи в България

В онлайн обучения и семинари през миналата година са се включили и учители от Варна
Първата приложна академия за учители вече работи в България
590

В България стартира първата изцяло приложна академия за образование, която е насочена към учители и има за цел да ги подпомогне в придобиването на актуални знания, които да приложат в своята практика. „Синдео“ стартира своята дейност през 2023 г. и само за няколко месеца през специализираните курсове преминаха 500 учители, а участие в техните семинари взеха 5 300 човека.  

Обученията се провеждат онлайн и са лесно достъпни за всички учители в страната. До момента в курсовете и семинарите се включиха учители от София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Шумен, Велико Търново, Русе, Пазарджик, Видин, Габрово, Смолян, Силистра, Дулово, Плевен, Козлодуй, Копривщица, Ботевград, Ахелой, Аксаково, Попово, Долни Дъбник, Две могили, Летница, Крумовград, Девня, Дупница, Добрич, Долна Оряховица, Гоце Делчев, Павликени, Априлци, Земен, Червен бряг, Кнежа, Хисаря, Петърница, Мартен, Ягодина, Нова махала, Черноочене, Ракево, Синдел, Лехчево, Ново село, Гавраилово, Горно Краище, Елин Пелин, Дреновец, Генерал Тошево, Лудогорци, Чернолик, Енина и други.

Програмите са структурирани така, че в тях да се включват както настоящи учители, така и хора, които искат да се развиват в професията в бъдеще. В рамките на обученията, водени от опитни лектори в областта на образованието и обученията се провеждат практически сесии и дискусии, което насърчава взаимното учене и обогатява образователния опит на участниците. Всички активности са ориентирани към приложните аспекти на образованието и целят да предоставят на участниците необходимите умения и инструменти, които могат да приложат незабавно в своите учебни практики.

„Идеята за създаването на „Синдео“ се появи в резултат на разговорите ни с различни представители на образованието, както и от нашия личен опит. Българските учители имат нужда от подкрепа, свързана с обучение за това как да прилагат нови технологии, практики и подходи, така че да ангажират вниманието на своите ученици.  Обученията, които разработваме помагат на учителите да приложат всички добри практики за ефективно обучение веднага и да дадат повече практическа стойност на образователния процес“, споделят основателите на „Синдео“ - д-р Теодора Димитрова и Ангел Георгиев.

Приложна академия за образование „Синдео“ обединява всички необходими умения за качествено и ефективно преподаване, при които акцентът е върху приложните аспекти на знанието и неговото прилагане в практически ситуации. Предлаганите обучения са акредитирани и предоставят образователни кредити, които могат да бъдат използвани за поддържане и развитие на професионалната квалификация на учителите.

През тази година Приложна академия за образование „Синдео“ стартира работа по разработване на цялостна програма за млади учители, които искат да се развиват в сферата на образованието.

Ето кои са основателите на „Синдео“

Теодора Димитрова е доктор по социално-икономическа география, учител по география и биология. Магистър по “Културна и политическа география” и “Образователен мениджмънт”. Притежава Първа квалификационна степен. Автор е на учебни пособия и научни статии. Участва в някои значими за обществото ни проекти като „Европейска политика по изменение на климата – за въвеждане на климатични действия в образователната програма на българските училища“. В професионално отношение Теодора постига успехи още през първата си година като учител като бива номинирана за „Учител будител“. През 2016 г. е отличена с награда по случай 24 май. През 2023г. е обявена за една от десетте най-изявени млади личности на България. Квалифицирана е по редица курсове, свързани с наука и образование. Има изключително богат опит като лектор в редица културно-образователни мероприятия. Тя силно вярва в максимата, че планетата ни се озарява от Слънцето, а човек от знанието.

Ангел Георгиев е образователен иноватор с над 15 години опит като технически обучител и продуктов презентатор. Провеждал е обучения в Европа, САЩ и Близкия Изток. През последните 6 години е част от образованието по Софтуерно инженерство у нас. Той е един от основателите на Знам.бе и Приложна академия за образование „Синдео“. Ангел е от хората, които изграждат СофтУни през годините, а в момента създава новите програми на професионалните направления в Software University, SoftUni Digital, SoftUni Creative. Ангел преподава ИТ и дизайн на процеси в Увекинд. Бил е гост преподавател в десетки училища в България. Водил е различни акредитирани обучения за учители. Част е от координационния екип на програмата “Обучение за ИТ Кариера” за създаване на учебни материали и организация на обучение в София-град.

2024 © Варна е / снимка: „Синдео“

58 ученици преминаха двуседмична лятна практика във ВиК-Варна

Част от стажантите са на практика в дружеството вече за втора година
58 ученици преминаха двуседмична лятна практика във ВиК-Варна

58 ученици реализираха лятната си практика в различни отдели на "Водоснабдяване и канализация – Варна"

Ръководството на дружеството стартира кампанията за активна работа с възпитаниците на професионалните гимназии във Варна преди две години. Крайната цел е осигуряване от една страна на работни места за завършващите средното си образование и от друга - подмладяване на екипа на ВиК – Варна и гарантиране на експертния му капацитет в бъдеще.

Част от стажантите са на практика в дружеството вече за втора година с програма за надграждане на вече наученото и задълбочаване на практическите знания в основните направления от дейността на водния оператор. 

В рамките на нормативно определените две седмици лятна практика, възпитаниците от 11 клас на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия – Варна, които бяха на стаж и миналата година, този път  преминаха детайлно обучение във "Водомерно стопанство", което приключи и с практическо задание. Те се запознаха с видовете водомери и техните характеристики, преминаха през обучение за точното им отчитане, запознаха се с уредите за калибриране. Единадесетокласниците научиха и как се ремонтират средствата за измерване – разглобяване, подмяна на части, сглобяване. 

Десетокласниците от специалност "Водно стопанство" от гимназията се запознаха с дейностите на отделите "Паспортизация", "Канализация", "Проектиране", "Помпена станция" и др. Голям интерес предизвика модерната диспечена зала, където научиха как се откриват, проследяват и отстраняват проблеми във водопреносната система. 

Ученици от Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии - гр. Варна имаха възможност да наблюдават работата на Лабораторния изпитвателен комплекс във "Водоснабдяване и канализация – Варна" ООД, да научат тънкостите при вземане и изследване на пробите на водата, както и да се запознаят с изискванията за съдържанието на питейната вода.

На летен стаж във ВиК – Варна бяха и ученици от Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи, които наблюдаваха управлението на процесите в Пречиствателна станция – Варна и се запознаха с дейностите в IT-отдела на дружеството.

"За нас приемането на стажанти от професионалните гимназии е много отговорна, но и удовлетворяваща дейност, тъй като целта на ръководството на дружеството е в неговия екип да работят все повече млади хора. Аз се надявам, че запознаването с работата на ВиК – Варна още в ученическа възраст, ще мотивира част от тези млади хора да дойдат да работят при нас след като завършат средното или висшето си образование", заяви управителят на дружеството инж. Веселин Русев

2025 © Варна е