Мобилно меню

С възможностите на детското правосъдие се запознаха варненски седмокласници

Подрастващите научиха кога може да бъде търсена наказателна отговорност от непълнолетните, какви са последиците и начините за прилагане на възпитателни мерки за деца при противообществени прояви.
С възможностите на детското правосъдие се запознаха варненски седмокласници

Съдиите Виолета Кожухарова и Теодора Шишкова от Варненския районен съд се срещнаха със Седмокласници от Второ основно училище "Никола Вапцаров". По време на събитието в актовата зала на училището беше обсъдена темата за детското правосъдие. Магистратите обясниха в какви случаи е възможно малолетни и непълнолетни лица да участват в съдебни процедури като свидетели, жертви или извършители на престъпление. Те запознаха учениците как се провеждат изслушванията в "Синя стая", кога може да бъде търсена наказателна отговорност от непълнолетните, какви са последиците и начините за прилагане на възпитателни мерки за деца при противообществени прояви. Засегната бе и темата за домашното насилие и органите, които могат да окажат съдействие, подкрепа и защита.

Друга група ученици от СУ "Пейо Яворов" посетиха съдебната палата в рамките на образователната програма "Час по правосъдие" и се срещнаха със съдия Христо Минев от Наказателно отделение на Варненския районен съд. Те се запознаха с правилата за достъп и пропускателния режим в съдебната палата, като преминаха през метал-детектора и задължителната проверка от служители на "Съдебна охрана". От съдия Минев те поискаха да разберат какво означава условно наказание, какво представляват мерките за неотклонение, как се определя размера на наказанието за различни престъпления, какви права и задължения имат, ако бъдат призовани да се явят в съда като свидетели. Поради многото въпроси и големия интерес от страна на учениците, „часът по правосъдие“ продължи повече от обичайното, с уговорката и през втория срок да имат възможност за подобни срещи или посещение в съда.

2023 © Варна е / Снимки: ВРС, Пресцентър

Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Най-оригиналните проекти ще бъдат наградени днес, 15 ноември от 17 часа в Актовата зала на Първа езикова гимназия
Над 250 ученици се включиха в Националния исторически конкурс “Будител”

Над 250 ученици от 40 населени места в страната се включиха в осмото издание на Националния ученически конкурс за историческа памет "Будител", който се провежда във Варна под патронажа на кмета Благомир Коцев.

Организатори на събитието са Регионалното управление на образованието и Първа езикова гимназия в морската столица. Конкурсът се реализира със съдействието на Община Варна, Регионалния исторически музей, Държавния архив, както и д-р Милен Врабевски – председател на Фондация „Българска памет”.

Тази година в конкурса участват рекорден брой ученически проекти.

Вдъхновени от основната тема "Борбите на българите за национално обединение", те се състезават в общо шест категории: доклад, есе, видео-есе, презентация, видеофилм и драматизация.

Най-оригиналните индивидуални и колективни проекти, които се отличават с творчески подход и задълбочена изследователска дейност, ще бъдат наградени днес - 15 ноември 2024 г., от 17:00 ч. в Актовата зала на Първа езикова гимназия във Варна.

Церемонията се провежда в рамките на Националната ученическа конференция на тема: „Молитва за България- Разделената Родина”. Тя е посветена на борбите на българите за национално обединение.

Сред лекторите на двудневния форум ще бъдат проф. Милко Палангурски от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, специалистите от РИМ – Варна Мариана Димитрова и Кристина Спасова, ученици и учители от цялата страна. За първи път в програмата на историческия форум на 16 ноември в Актовата зала на Първа езикова гимназия ще се включат представители на клуб “Осми пехотен полк“ при НД “Традиция“ с лекция–беседа „Спомен за българския войник“.

2024 © Варна е