Мобилно меню

Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони

Участниците ще се включат в интерактивен урок за защитените зони по Северното Черноморие, като обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование
Ученици от Варна и Добрич ще влязат в ролева игра за черноморските защитени зони
505

Средни училища от Варна и Добрич са поканени да се включат с техни възпитаници в интерактивен урок и ролева игра за защитените зони по Северното Черноморие. Обучителните срещи ще се водят от еколози и специалисти по екологично образование от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Целта е чрез ресурсите на неформалното образование да бъдат генерирани идеи за устойчиво ползване и икономическо развитие на влажните зони. Младежите ще се запознаят със спецификата и режимите за опазване на този тип райони, с екологичните проблеми, които съпътстват съвременното им стопанисване, както и с професиите и занаятите, които са се развивали в миналото и днес по тези места. Те ще влязат в ролята на заинтересованите страни от развитието на защитените територии – местни власти, бизнес, местни жители, еколози.

Целта е да дадат предложения за развитие на териториите, които едновременно да опазват природните ресурси и да са в техен и в интерес на местните общности.

Заявки за участие на училища може да се направят на страницата на Обществен център за околна среда и устойчиво развитие и на info@ecovarna.info.

Обученията се провеждат по проект „Непознатият рай“, който се осъществява, благодарение на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Ти и Lidl за нашето утре“, в партньорство с фондация „Работилница за граждански инициативи“ и Български дарителски форум.

В рамките на проекта беше проведен четиридневен палатков лагер в с. Езерец, община Шабла, в края на август. 15 младежи и специалисти, занимаващи се с образование, екология и архитектура се запознаха на живо със защитената зона „Шабленско-Езерецко езеро“ и с възможностите за устойчиви туризъм в този тип райони. В края на обучението те изработиха макет с дизайн на територията след 20 години, интегриращ защитените зони с икономическото и социално развитие на района.

По проекта са заснети и три късометражни филма за живота около „Езеро Дуранкулак“, защитените местности Казашко и Ятата. Предстои да бъдат монтирани и кадрите от „Шабла-Езерец“. Последната лента ще предаде емоцията от палатковия лагер – обучение на младежите в с. Езерец, като представи устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони.

Филмите могат да бъдат гледани свободно в Youtube канала на Ecovarna.

„Макар да покриват едва около 6% от Земята, влажните зони са едни от най-богатите екосистеми по отношение на видово разнообразие.

2/3 от рибата в световен мащаб прекарва поне част от живота си в тях.

Тези територии абсорбират милиони тонове въглерод всяка година и така намаляват ефекта от глобалното затопляне“, припомня Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие.

2024 © Варна е / снимки: Обществен център за околна среда и устойчиво развитие

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1226

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е