Мобилно меню

За 11 път децата на България избират любимата си книга в конкурса "Бисерче вълшебно"

Целта на инициативата е да насърчи подрастващите да четат и да повиши грамотността им
За 11 път децата на България избират любимата си книга в конкурса "Бисерче вълшебно"
562

Започна гласуването в единадесетото издание на Националната награда "Бисерче вълшебно" – единствената българска награда, чието жури са децата.

Целта, която си поставя Фондация "Детски книги", организатор на инициативата, е да насърчи четенето и да повиши функционалната грамотност на подрастващите. За пръв път на гласуване ще бъдат подложени книги, оценени от два панела на жури и включени в кратък списък. Повече за изданието на конкурса тази година разкри Валентина Стоева, председател на Фондация "Детски книги".  

Всяка година получаваме голям брой номинации от издателствата, но в единадесетото издание отбелязахме необичаен ръст – цели 166 книги се включиха в надпреварата. Въвеждането на кратък списък с по-малко книги във всяка категория ще улесни децата да четат повече и да изберат своите фаворити по-лесно.

През 2023 г. децата на възраст от 3 до 16 години ще могат да отличат своите книжни бисерчета измежду 81 художествени и нехудожествени заглавия – най-добрите книги на българските издатели за 2022 г., включени в краткия списък. Заглавията са разпределени в 6 категории: "Буболечета" (художествени, 3-5 г.), "Откриватели" (художествени, 5-7 г.), "Изследователи" (художествени, 8-10 г.), "Мечтатели" (художествени, 11-13 г.), "Майстори" (художествени, 14-16 г.) и "Нещотърсачи" (нехудожествени, 3-16 г.).

Любопитно е, че тази година сред първоначално подадените номинации книгите от български автори са 61, а 21 от тях продължават в надпреварата за детския вот. "Отличник" в селекцията е поетесата и преводачка Мария Донева, която присъства в краткия списък с 4 преводни заглавия и 1 авторска книга. Юлия Спиридонова, наричана "българската Дж. К. Роулинг", също участва с 2 авторски и 1 преводна книги.

Формата за гласуване в сайта www.biserche.com ще е отворена от 11:00 ч. на 15 февруари 2023 г. до 23:59 ч. на 23 април 2023 г. Всеки гласувал участник ще получи по имейл грамота за почетно жури.

Единадесетото издание по традиция се провежда с подкрепата на Министерството на образованието и науката и с финансовата подкрепа на Столична община, в партньорство с: Българска библиотечно-информационна асоциация (ББИА), Фондация "Глобални библиотеки – България", Асоциация "Българска книга" и Асоциация "Родители".

2023 © Варна е

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1228

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е