Мобилно меню

282-сантиметрова кула от спагети спечели състезанието "Varna Spaghetti Engineering"

Приза заслужиха ученици от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен
282-сантиметрова кула от спагети спечели състезанието "Varna Spaghetti Engineering"

Кула с височина 282 сантиметра, която издържа успешно най-сериозния тест - за земетръс, стройност и креативност, спечели първото място в осмото издание на Националното състезание за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering", което се проведе във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Организатор и домакин на събитието е катедра "Строителство на сгради и съоръжения", а екипът на състезанието е носител на престижната награда "Варна" за 2019 г.

Кулата-победител бе проектирана и изпълнена от отбор "Апокалипсис" на възпитаниците на Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен. На второ място се класираха "Непобедимите" от ПГСАГ "Лубор Байер" в Стара Загора, а трети станаха "Спагети Арт 2" от ПГСАГ "Васил Левски" във Варна. Отличието на Студентския съвет на Варненския свободен университет за най-сплотен отбор отиде при учениците от "Кръгът "Мисъл" на ПГСАГ "Ангел Попов" във Велико Търново.

В надпреварата участваха 13 ученически отбора от водещите професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия във Варна, София, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, Шумен и Бургас. Победителите бяха определени от професионално журито, а 12 от 13-те кули запазиха целостта си след изпитанието за устойчивост.

Специалната награда на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране – Регионална колегия Варна, бе връчена от инж. Снежана Милева на отбор "Липстик" от СГСАГ "Христо Ботев" - София. „Продължавайте да развивате своята креативност в училище, надградете образованието си тук, във Варненския свободен университет, където Ви очакват добри, можещи и знаещи специалисти, а след това ви очакваме в нашите редици“, каза инж. Милева. Инж. Стамат Стаматов от Камарата на строителите в България – Регионална колегия Варна, допълни, че в университета бъдещите инженери ще намерят и много истински приятели. Той връчи специалната награда на КСБ на отбор „Порте“ от ПГАСГ "Арх. Камен Петков" в Пловдив. Арх. Георги Найденов от Камарата на архитектите в България отличи „Илевън Би“ от ПГСАГ "Никола Фичев" в Плевен и припомни за своите студентски години в специалност "Архитектура" на ВСУ „Черноризец Храбър“.

Наградата на Съюза на архитектите в България бе връчена от председателя на регионалната колегия във Варна – арх. Николай Рачински, на отбор "Нови надежди" от Стара Загора, който впечатли журито и публиката с ортогоналната си основа. "Всички отбори създадоха отлични структури и прекрасни обеми, в които видях бъдещите модерни небостъргачи", коментира арх. Рачински. Деканът на Архитектурния факултет на ВСУ "Черноризец Храбър" доц. д-р инж. Росица Петкова – Слипец отличи отбор "Тухли" от ПГСАГ "Кольо Фичето" в Бургас за отличното им медийно представяне.

Студентите на Варненския свободен университет от специалностите "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитектура", които влязоха в ролята на ментори на ученическите отбори, дадоха истински пример за сплотен екип. Не случайно те бяха определени като "златния клас" на състезанието. Бъдещите архитекти и инженери не само помагаха, но и съветваха учениците за различни професионални трикове за създаването на красиви и устойчиви кули. Голяма част от менторите-студенти на ВСУ "Черноризец Храбър" са участвали като ученици в престижното състезание, което е оказало влияние при избора им на университет. "Състезанието създава приятелства за цял живот", споделиха те.

Националното състезание "Varna Spaghetti Engineering" е един от най-успешните формати за провокиране на нестандартното мислене и въображение на младите хора. Като организатор и домакин катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет желае да събере на едно място ученици от професионалните гимназии, студенти на ВСУ "Черноризец Храбър" и професионалисти от строителния бранш за създаването на уникални строителни конструкции от спагети, като провокира креативност, изобретателност, екипен дух и едновременно с това развива интереса им към професията на строителя.

IX издание на състезанието за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering" ще се проведе на 17 и 18 ноември 2023 г., като темата му ще бъде "Отваряеми мостове".

2023 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Във Варненския свободен университет отбелязаха Международния олимпийски ден

Студентите участваха в различни състезания и спортни инициативи, които се проведоха в спортната зала и парка на университета
Във Варненския свободен университет отбелязаха Международния олимпийски ден

В навечерието на Олимпийските игри в Париж и Деня на българския олимпиец, студенти и преподаватели от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" се включиха в отбелязването на Международния олимпийски ден - 23 юни, по покана на Българския олимпийски комитет.

Студентите участваха в различни състезания и спортни инициативи, които се проведоха в спортната зала и парка на университета. В мини турнира се включи университетският отбор по футбол, проведоха се игри по баскетбол, бадминтон, бокс, бойни спортове и щафети. Участваха възпитаници на специалностите "Право", "Защита на националната сигурност", "Строителство на сгради и съоръжения", "Психология", "Международен бизнес" и "Хореография".

Виктори Акачи от Нигерия, който се обучава в специалност "Международен бизнес на английски език", демонстрира блестящи боксови и футболни умения и вече е част от представителния отбор на университета.

Участието на студенти и преподаватели от ВСУ "Черноризец Храбър" в отбелязването на Международния олимпийски ден подчертава важността на спорта в университетската общност, насърчава физическата активност, изгражда екипен дух и обединява студентите. Участниците в събитието получиха грамоти от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах и председателя на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова.

Всяка година на 23 юни под егидата на МОК хиляди градове на планетата се включват в традиционната инициатива за отбелязване на Международния олимпийски ден. На тази дата преди 128 години в парижкия университет "Сорбоната" се ражда и официализира идеята за възстановяването на древните олимпиади в съвременния им вариант. Българският олимпийски комитет също отбелязва с редица активности празника, заедно с Деня на българския олимпиец.

Тази година посланието на президента на МОК Томас Бах гласи:

"Спортът винаги изгражда мостове и обединява хората в мир и солидарност. В този Олимпийски ден, моля, присъединете се към нас, докато призоваваме всички по света: Дайте шанс на мира!"

2024 © Варна е