Мобилно меню

282-сантиметрова кула от спагети спечели състезанието "Varna Spaghetti Engineering"

Приза заслужиха ученици от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен
282-сантиметрова кула от спагети спечели състезанието "Varna Spaghetti Engineering"
686

Кула с височина 282 сантиметра, която издържа успешно най-сериозния тест - за земетръс, стройност и креативност, спечели първото място в осмото издание на Националното състезание за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering", което се проведе във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". Организатор и домакин на събитието е катедра "Строителство на сгради и съоръжения", а екипът на състезанието е носител на престижната награда "Варна" за 2019 г.

Кулата-победител бе проектирана и изпълнена от отбор "Апокалипсис" на възпитаниците на Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен. На второ място се класираха "Непобедимите" от ПГСАГ "Лубор Байер" в Стара Загора, а трети станаха "Спагети Арт 2" от ПГСАГ "Васил Левски" във Варна. Отличието на Студентския съвет на Варненския свободен университет за най-сплотен отбор отиде при учениците от "Кръгът "Мисъл" на ПГСАГ "Ангел Попов" във Велико Търново.

В надпреварата участваха 13 ученически отбора от водещите професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия във Варна, София, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново, Шумен и Бургас. Победителите бяха определени от професионално журито, а 12 от 13-те кули запазиха целостта си след изпитанието за устойчивост.

Специалната награда на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране – Регионална колегия Варна, бе връчена от инж. Снежана Милева на отбор "Липстик" от СГСАГ "Христо Ботев" - София. „Продължавайте да развивате своята креативност в училище, надградете образованието си тук, във Варненския свободен университет, където Ви очакват добри, можещи и знаещи специалисти, а след това ви очакваме в нашите редици“, каза инж. Милева. Инж. Стамат Стаматов от Камарата на строителите в България – Регионална колегия Варна, допълни, че в университета бъдещите инженери ще намерят и много истински приятели. Той връчи специалната награда на КСБ на отбор „Порте“ от ПГАСГ "Арх. Камен Петков" в Пловдив. Арх. Георги Найденов от Камарата на архитектите в България отличи „Илевън Би“ от ПГСАГ "Никола Фичев" в Плевен и припомни за своите студентски години в специалност "Архитектура" на ВСУ „Черноризец Храбър“.

Наградата на Съюза на архитектите в България бе връчена от председателя на регионалната колегия във Варна – арх. Николай Рачински, на отбор "Нови надежди" от Стара Загора, който впечатли журито и публиката с ортогоналната си основа. "Всички отбори създадоха отлични структури и прекрасни обеми, в които видях бъдещите модерни небостъргачи", коментира арх. Рачински. Деканът на Архитектурния факултет на ВСУ "Черноризец Храбър" доц. д-р инж. Росица Петкова – Слипец отличи отбор "Тухли" от ПГСАГ "Кольо Фичето" в Бургас за отличното им медийно представяне.

Студентите на Варненския свободен университет от специалностите "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитектура", които влязоха в ролята на ментори на ученическите отбори, дадоха истински пример за сплотен екип. Не случайно те бяха определени като "златния клас" на състезанието. Бъдещите архитекти и инженери не само помагаха, но и съветваха учениците за различни професионални трикове за създаването на красиви и устойчиви кули. Голяма част от менторите-студенти на ВСУ "Черноризец Храбър" са участвали като ученици в престижното състезание, което е оказало влияние при избора им на университет. "Състезанието създава приятелства за цял живот", споделиха те.

Националното състезание "Varna Spaghetti Engineering" е един от най-успешните формати за провокиране на нестандартното мислене и въображение на младите хора. Като организатор и домакин катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет желае да събере на едно място ученици от професионалните гимназии, студенти на ВСУ "Черноризец Храбър" и професионалисти от строителния бранш за създаването на уникални строителни конструкции от спагети, като провокира креативност, изобретателност, екипен дух и едновременно с това развива интереса им към професията на строителя.

IX издание на състезанието за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering" ще се проведе на 17 и 18 ноември 2023 г., като темата му ще бъде "Отваряеми мостове".

2023 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН