Мобилно меню

Факултетът по изчислителна техника и автоматизация към ТУ-Варна дипломира над 200 бакалаври и магистри

Тържествената церемония се проведе във Фестивалния и конгресен център
Факултетът по изчислителна техника и автоматизация към ТУ-Варна дипломира над 200 бакалаври и магистри
738

Над 200 бакалаври и магистри от Випуск 2022 на Факултет по изчислителна техника и автоматизация към ТУ-Варна получиха дипломите си на тържествена церемония във Фестивалния и конгресен център. Приятели и близки на завършващите препълниха Зала 1 на ФКЦ.

Специално приветствие към завършващите студенти поднесе ректорът на Техническия университет във Варна проф. д-р инж. Венцислав Вълчев. Той подчерта, че в университета са увеличени всички коефициенти за качество на обучението и това важи за всички професионални направления.

"Създадохме четири нови специалности като с две от тях сме пионери в България. За първи път в този факултет, приехме студенти за обучение в ОКС Бакалавър в специалностите "Изкуствен интелект" и "Киберсигурност". Ние се гордеем с нашите успехи, но най-големия ни успех сте вие нашите студенти, с вашите получени знания и вашите постижения, защото тази година студентите от Факултета по изчислителна техника и автоматизация завоюваха призови медали на пет национални студентски олимпиади."

Седем абсолвенти с най-висок успех бяха удостоени от ректора на ТУ-Вара със златните значки на университета. Поздравително слово от името на абсолвентите произнесе носителят на златна значка и отличник на випуска - инж. Иван Йорданов, завършил с отличен 6.00 специалност "Софтуерни и интернет технологии" в ОКС "Бакалавър". Той изрази благодарността си към семейството, преподавателите и приятелите за подкрепата и оказаната помощ за сбъдването на мечтата му да се назове инженер.

Специални гости на церемонията бяха представители на различни фирми, които си партнират с ТУ-Варна, както и на ИКТ Клъстер Варна. Всички те поднесоха поздравителни адреси и осигуриха награди за абсолвентите с отлични постижения.

След връчването на дипломите беше положена и Академичната клетва на абсолвента на ТУ-Варна. Тя беше прочетена от инж. Иван Йорданов, отличник на Випуск 2022 на ФИТА и повторена от абсолвентите, като акт на тържествено обещание за използване на науката единствено за борба с болката и страданието и в името на хуманизацията на света.

За празничната и емоционална атмосфера на тържеството допринесоха музикалните изпълнения на Стефан Илчев и водещата на церемонията – Любов Вълкова, ръководител на университетската библиотека.

Абсолвентите отбелязаха своето завършване с ритуал по тържествено хвърляне на академични шапки и балони пред входа на Морската градина.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ТУ - Варна

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна