Мобилно меню

ICT Corner откриха в Техническия университет

Новото комуникативно пространство е дарение от ИКТ Клъстер – Варна
ICT Corner откриха в Техническия университет
691

Нов комуникативен кът за студенти – ICT Corner беше открит в Технически университет – Варна.Предназначението на новото пространство, в Електротехнически факултет на университета, е да изгради връзки между студентите, преподавателите и бизнеса и да подпомогне участието на компаниите в образованието, чрез публикуване на информация за стажове, стипендии и теми за проекти с ментори-професионалисти.

Ректорът проф. д-р инж. Венцислав Вълчев изрази благодарност към дарителите за споделено пространство и подчерта, че ICT Corner е на правилното си място и пожела на младите хора да го използват по предназначение:

„Основен дял от образователните и научните активности в Технически университет – Варна се падат на информационните и комуникационни технологии. Университетът е доказан лидер със своите проекти и с множеството студенти, които участват в различни олимпиади и печелят призови места“.  

„За нас това е знаков ден и категоричен успех за ИКТ Клъстер – Варна в посока на осъществяване на нашата мисия, която е дефинирана много ясно – създаваме възможности, изграждаме таланти и реализираме потенциала на региона. Важна функция на ICT Corner е създаването на връзки и споделяне на информация, за това което се случва в града ни, проекти от световно значение, така че студентите и учениците да знаят и да следят прогреса на знаковите проекти, върху които се работи. Другата функция на комуникативния кът е да мотивира студентите към активно участие и в учебния процес и в живота, за да можем заедно да изградим град Варна като място на информационните технологии и заедно да работим в посока на просперитета на този град.“ – отбеляза в словото си Емил Цанков от името на ИКТ Клъстер – Варна.

Думи на благодарност към дарителите, от името на студентите поднесе и Пресияна Димитрова, председател на Студентски съвет към ТУ-Варна.

Проф. Вълчев връчи дарителска грамота и настолен почетен плакет на университета на г-н Цанков и двамата поставиха началото на инициативата – „Партньорства за бъдеще. Технология на успеха“ с полагане на подписи върху документ за партньорство.

От името на дарителите г-н Емил Цанков подари на университета часовник с елементи от Прабългарски древен календар и отправи послание за бъдещите поколения в Почетната книга за третото хилядолетие на университета.

Тържеството продължи с коктейл за преподаватели, студенти и бизнес партньори на университета, които активно подпомагат учебния процес и се ангажират с осигуряването на практики и работни позиции на студентите.

2023 © Варна е

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна