Мобилно меню

ИУ-Варна връчи годишните награди от "Фонд за подпомагане на талантливи студенти"

Фондът е учреден преди девет години от Георги Зеленков и проф. д-р Аврам Ескенази с благородната цел да подпомогне професионалното израстване на студенти с доказани качества и постигнати резултати в сферата на тяхното обучение
ИУ-Варна връчи годишните награди от "Фонд за подпомагане на талантливи студенти"

На тържествена церемония в Икономически университет – Варна бяха връчени ежегодните финансови награди на "Фонд за финансово подпомагане на талантливи студенти" към Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии.

Фондът е учреден преди девет години от Георги Зеленков и проф. д-р Аврам Ескенази с благородната цел да подпомогне професионалното израстване на студенти от специалностите на ИУ – Варна, с доказани качества и постигнати резултати в сферата на тяхното обучение.

Традиционно бяха връчени три поименни награди:

Поименна награда „Моис и Илко Ескенази“. Тя е учредена от проф. Аврам Ескенази –  основател на секция „Софтуерни технологии“ към Института по информатика и математика при БАН, дългогодишен преподавател в Икономически университет – Варна и носител на академичната награда за високи постижения в науката „Проф. Цани Калянджиев”. Връчва ежегодно от 2014-а година в чест на неговите баща и брат. Моис и Илко Ескенази са свързани не само с историята на университета, но и с историята на град Варна. Наградата се дава за висок успех от следването и открояващи се изяви в областта на "Информатиката".

Поименна награда „Никола и Владимир Попови“, която се връчва ежегодно от 2020 година на студенти, открояващи се с изяви в областта на правото. Наградата се осигурява от дарения на семейство Попови в памет на Никола и Владимир Попови – изявени адвокати и академични дейци в миналото на Варна.

Поименна награда „Йордан Симеонов Йорданов“ – деец в областта на икономиката и търговията и отличен възпитаник на Икономически университет – Варна в периода 1951 – 1956 г., признат счетоводен ръководител на големи национални и интернационални търговски предприятия. Наградата е учредена благодарение на Моника Георгиева – внучка на Йордан Йорданов, и е предназначена да подпомогне следването на изявени студенти от ИУ – Варна в област „Икономика и управление на търговията и услугите".

Други две награди връчва Центърът за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии (ЦИПНИКТ) от „Фонд за подпомагане на талантливи студенти“ на студенти с отличен успех и достижения в информационните и комуникационни технологии, за да развият своя талант и да ускорят професионалното си израстване. Дарения са осигурени от компаниите Flat Rock Technology и MyPOS. И една специална награда „Дигитален маркетинг“ за студенти в областта на „Маркетинга“, дарението за която е  направено от iCard.

Средствата се набират единствено от дарения и се изразходват само за награди. Те са финансови, връчват се ежегодно на студенти, номинирани след специална селекция от Експертния съвет на центъра.

Лауреат на годишната поименна награда „Никола и Владимир Попови“ с постижения в област „Право“ е Павлин Георгиев Димитров, 3 курс, спец. „Съдебна администрация“. Той получи и чек на стойност 1000 лв.

С годишната поименна награда „Йордан Симеонов Йорданов“ в област „Икономика и търговия“ бе удостоена Радослав Пламенов Рачев, 4 курс, спец. „Икономика и търговия“. Той получи и чек на стойност 2000 лв.

Годишната поименна награда „Моис и Илко Ескенази“ и чек в размер на 1000 лв. се връчи на Ивиана Савкова Христова, 5 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“.

Награда „Дигитален маркетинг“ и чек на стойност 1000 лв. се присъди на Емануел Мариянов Тонев, 4 курс, спец. „Дигитални медии и ПР“.

Четири награди на ЦИПНИКТ в общ размер на 2 600 лв. се връчиха на студенти, обучаващи се в областта на информатиката:

  • Първа награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 800 лв. – на Силвия Пламенова Момчева, 3 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“;
  • Втора награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 800 лв. получи София Ивайлова Иванова, 3 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“, 4 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“;
  • Трета награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 500 лв. –  на Карина Владимировна Панчул, 4 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“;
  • Четвърта награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 500 лв. получи Ерсин Мехмед Хюсеин, 5 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“.

Кандидатите се селектират по специална процедура от Експертния съвет на Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии. Наградите се връчиха на специално тържество в Аулата на университета. 

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Икономически университет – Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН