Мобилно меню

ИУ-Варна връчи годишните награди от "Фонд за подпомагане на талантливи студенти"

Фондът е учреден преди девет години от Георги Зеленков и проф. д-р Аврам Ескенази с благородната цел да подпомогне професионалното израстване на студенти с доказани качества и постигнати резултати в сферата на тяхното обучение
ИУ-Варна връчи годишните награди от "Фонд за подпомагане на талантливи студенти"

На тържествена церемония в Икономически университет – Варна бяха връчени ежегодните финансови награди на "Фонд за финансово подпомагане на талантливи студенти" към Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии.

Фондът е учреден преди девет години от Георги Зеленков и проф. д-р Аврам Ескенази с благородната цел да подпомогне професионалното израстване на студенти от специалностите на ИУ – Варна, с доказани качества и постигнати резултати в сферата на тяхното обучение.

Традиционно бяха връчени три поименни награди:

Поименна награда „Моис и Илко Ескенази“. Тя е учредена от проф. Аврам Ескенази –  основател на секция „Софтуерни технологии“ към Института по информатика и математика при БАН, дългогодишен преподавател в Икономически университет – Варна и носител на академичната награда за високи постижения в науката „Проф. Цани Калянджиев”. Връчва ежегодно от 2014-а година в чест на неговите баща и брат. Моис и Илко Ескенази са свързани не само с историята на университета, но и с историята на град Варна. Наградата се дава за висок успех от следването и открояващи се изяви в областта на "Информатиката".

Поименна награда „Никола и Владимир Попови“, която се връчва ежегодно от 2020 година на студенти, открояващи се с изяви в областта на правото. Наградата се осигурява от дарения на семейство Попови в памет на Никола и Владимир Попови – изявени адвокати и академични дейци в миналото на Варна.

Поименна награда „Йордан Симеонов Йорданов“ – деец в областта на икономиката и търговията и отличен възпитаник на Икономически университет – Варна в периода 1951 – 1956 г., признат счетоводен ръководител на големи национални и интернационални търговски предприятия. Наградата е учредена благодарение на Моника Георгиева – внучка на Йордан Йорданов, и е предназначена да подпомогне следването на изявени студенти от ИУ – Варна в област „Икономика и управление на търговията и услугите".

Други две награди връчва Центърът за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии (ЦИПНИКТ) от „Фонд за подпомагане на талантливи студенти“ на студенти с отличен успех и достижения в информационните и комуникационни технологии, за да развият своя талант и да ускорят професионалното си израстване. Дарения са осигурени от компаниите Flat Rock Technology и MyPOS. И една специална награда „Дигитален маркетинг“ за студенти в областта на „Маркетинга“, дарението за която е  направено от iCard.

Средствата се набират единствено от дарения и се изразходват само за награди. Те са финансови, връчват се ежегодно на студенти, номинирани след специална селекция от Експертния съвет на центъра.

Лауреат на годишната поименна награда „Никола и Владимир Попови“ с постижения в област „Право“ е Павлин Георгиев Димитров, 3 курс, спец. „Съдебна администрация“. Той получи и чек на стойност 1000 лв.

С годишната поименна награда „Йордан Симеонов Йорданов“ в област „Икономика и търговия“ бе удостоена Радослав Пламенов Рачев, 4 курс, спец. „Икономика и търговия“. Той получи и чек на стойност 2000 лв.

Годишната поименна награда „Моис и Илко Ескенази“ и чек в размер на 1000 лв. се връчи на Ивиана Савкова Христова, 5 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“.

Награда „Дигитален маркетинг“ и чек на стойност 1000 лв. се присъди на Емануел Мариянов Тонев, 4 курс, спец. „Дигитални медии и ПР“.

Четири награди на ЦИПНИКТ в общ размер на 2 600 лв. се връчиха на студенти, обучаващи се в областта на информатиката:

  • Първа награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 800 лв. – на Силвия Пламенова Момчева, 3 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“;
  • Втора награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 800 лв. получи София Ивайлова Иванова, 3 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“, 4 курс, спец. „Информатика и компютърни науки“;
  • Трета награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 500 лв. –  на Карина Владимировна Панчул, 4 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“;
  • Четвърта награда на ЦИПНИКТ и чек на стойност 500 лв. получи Ерсин Мехмед Хюсеин, 5 курс, спец. „Мобилни и уеб технологии“.

Кандидатите се селектират по специална процедура от Експертния съвет на Центъра за изследване и прилагане на нови информационни и комуникационни технологии. Наградите се връчиха на специално тържество в Аулата на университета. 

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Икономически университет – Варна

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна