Мобилно меню

Международния ден на олимпизма отбелязаха в Технически университет - Варна

Студенти и преподаватели се включиха в щафетно бягане с олимпийския огън
Международния ден на олимпизма отбелязаха в Технически университет - Варна

С щафетно бягане с олимпийския огън в Техническия университет във Варна отбелязаха Международния ден на олимпизма. В проявата се включиха студенти, членове на Олимпийския студентски клуб, преподаватели и ученици от Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи. 

Събитието се проведе в двора на университета, със съдействието на партньорите от Българския олимпийски комитет и беше по повод 130-ата годишнина от създаването на международното олимпийско движение.

От името на ректора на ТУ – Варна и академичното ръководство, с поздравление към участниците се обърна доц. д-р Павлина Наскова, зам.-ректор „Административна и стопанска дейност“. Тя прие олимпийския огън от Християн Василев – съдия по хокей на трева, свирил финал на Летните младежки олимпийски игри 2018, с традиционните за всеки олимпийски факлоносец думи "Приемам с гордост олимпийския огън чист и неопетнен" и пожела на всички да го носят в сърцата си, за да продължават да разпространяват ценностите и идеалите на олимпизма.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър ТУ - Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: