Мобилно меню

Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна

Отличените дванадесетокласници получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична година
Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна

Повече от 80 ученици от 9 до 12 клас, преминали успешно предварителна селекция, участваха във финала на Седмото Национално средношколско състезание "Енергетиката и ние" на тема: "Зелената енергия – проблеми и перспективи". Представители на 15 града се включиха във форума, който се проведе в Техническия университет във Варна. Инициативата е съвместна на университета, Община Варна и Регионалното управление по образованието.

Участниците, придружени от своите учители-ръководители на екипи, директори и педагогически специалисти имаха възможност да изложат иновативни макети и разработки, които да се отличават с креативност, социална значимост и приложимост. В комисиите за оценка бяха включени и представители на бизнеса от региона, които са традиционни партньори на ТУ-Варна и в частност на състезанието "Енергетиката и ние".

Ректорът на ТУ-Варна проф. д-р инж. Венцислав Вълчев подчерта, че едно от основните предимства на форума е, че събира ученици и учители от средните училища с университетски преподаватели, представители на инстититуциите като община Варна и РУО-Варна, и представителите на бизнеса.

"Убедени сме, че това е работещата формула, за да се реализира образование, съобразено с нуждите на пазара на труда, което гарантира и успешна реализация на младите хора в сферата, която са избрали."

Регламентът на състезанието "Енергетиката и ние" даде възможност на учениците да изберат как да представят в рамките на 10 минути своята теза, подкрепена с презентация и макет, доклад, филм или образователен модул. Ученическите разработки бяха изключително разнообразни, а ето и някои от темите, които младите хора бяха избрали: Е-fitness, Автоматично включване на резервен електропровод, Управление на градинска поливна система, Соларно-термична кула, Училище на бъдещето, Електрически турбокомпресор, Смарт сграда, Климатична сплит система и др.

Оценяването беше осъществено от жури от преподаватели от ТУ-Варна и представители на фирмите-спонсори. Работата във всички секции премина в оспорвана надпревара и в края на деня бяха излъчени победителите, класирани на първо, второ и трето място.

Наградите бяха осигурени от университета и от фирмите-спонсори и връчени от техните представители.

Дванадесетокласниците, които бяха отличени в отделните категории, получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична 2023/2024 г.

2023 © Варна е / снимка: Технически университет - Варна

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна