Мобилно меню

Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна

Отличените дванадесетокласници получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична година
Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна
502

Повече от 80 ученици от 9 до 12 клас, преминали успешно предварителна селекция, участваха във финала на Седмото Национално средношколско състезание "Енергетиката и ние" на тема: "Зелената енергия – проблеми и перспективи". Представители на 15 града се включиха във форума, който се проведе в Техническия университет във Варна. Инициативата е съвместна на университета, Община Варна и Регионалното управление по образованието.

Участниците, придружени от своите учители-ръководители на екипи, директори и педагогически специалисти имаха възможност да изложат иновативни макети и разработки, които да се отличават с креативност, социална значимост и приложимост. В комисиите за оценка бяха включени и представители на бизнеса от региона, които са традиционни партньори на ТУ-Варна и в частност на състезанието "Енергетиката и ние".

Ректорът на ТУ-Варна проф. д-р инж. Венцислав Вълчев подчерта, че едно от основните предимства на форума е, че събира ученици и учители от средните училища с университетски преподаватели, представители на инстититуциите като община Варна и РУО-Варна, и представителите на бизнеса.

"Убедени сме, че това е работещата формула, за да се реализира образование, съобразено с нуждите на пазара на труда, което гарантира и успешна реализация на младите хора в сферата, която са избрали."

Регламентът на състезанието "Енергетиката и ние" даде възможност на учениците да изберат как да представят в рамките на 10 минути своята теза, подкрепена с презентация и макет, доклад, филм или образователен модул. Ученическите разработки бяха изключително разнообразни, а ето и някои от темите, които младите хора бяха избрали: Е-fitness, Автоматично включване на резервен електропровод, Управление на градинска поливна система, Соларно-термична кула, Училище на бъдещето, Електрически турбокомпресор, Смарт сграда, Климатична сплит система и др.

Оценяването беше осъществено от жури от преподаватели от ТУ-Варна и представители на фирмите-спонсори. Работата във всички секции премина в оспорвана надпревара и в края на деня бяха излъчени победителите, класирани на първо, второ и трето място.

Наградите бяха осигурени от университета и от фирмите-спонсори и връчени от техните представители.

Дванадесетокласниците, които бяха отличени в отделните категории, получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична 2023/2024 г.

2023 © Варна е / снимка: Технически университет - Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН