Мобилно меню

Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна

Отличените дванадесетокласници получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична година
Над 80 ученици от 15 града показаха знанията си за зелената енергия в национално състезание в ТУ-Варна

Повече от 80 ученици от 9 до 12 клас, преминали успешно предварителна селекция, участваха във финала на Седмото Национално средношколско състезание "Енергетиката и ние" на тема: "Зелената енергия – проблеми и перспективи". Представители на 15 града се включиха във форума, който се проведе в Техническия университет във Варна. Инициативата е съвместна на университета, Община Варна и Регионалното управление по образованието.

Участниците, придружени от своите учители-ръководители на екипи, директори и педагогически специалисти имаха възможност да изложат иновативни макети и разработки, които да се отличават с креативност, социална значимост и приложимост. В комисиите за оценка бяха включени и представители на бизнеса от региона, които са традиционни партньори на ТУ-Варна и в частност на състезанието "Енергетиката и ние".

Ректорът на ТУ-Варна проф. д-р инж. Венцислав Вълчев подчерта, че едно от основните предимства на форума е, че събира ученици и учители от средните училища с университетски преподаватели, представители на инстититуциите като община Варна и РУО-Варна, и представителите на бизнеса.

"Убедени сме, че това е работещата формула, за да се реализира образование, съобразено с нуждите на пазара на труда, което гарантира и успешна реализация на младите хора в сферата, която са избрали."

Регламентът на състезанието "Енергетиката и ние" даде възможност на учениците да изберат как да представят в рамките на 10 минути своята теза, подкрепена с презентация и макет, доклад, филм или образователен модул. Ученическите разработки бяха изключително разнообразни, а ето и някои от темите, които младите хора бяха избрали: Е-fitness, Автоматично включване на резервен електропровод, Управление на градинска поливна система, Соларно-термична кула, Училище на бъдещето, Електрически турбокомпресор, Смарт сграда, Климатична сплит система и др.

Оценяването беше осъществено от жури от преподаватели от ТУ-Варна и представители на фирмите-спонсори. Работата във всички секции премина в оспорвана надпревара и в края на деня бяха излъчени победителите, класирани на първо, второ и трето място.

Наградите бяха осигурени от университета и от фирмите-спонсори и връчени от техните представители.

Дванадесетокласниците, които бяха отличени в отделните категории, получиха специален сертификат, признат за прием в инженерните специалности на Електротехническия факултет на университета за следващата академична 2023/2024 г.

2023 © Варна е / снимка: Технически университет - Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: