Мобилно меню

Около 60 милиона лева се инвестират в образователна инфраструктура във Варна

Морската столица бе домакин на международен форум по темата "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект"
Около 60 милиона лева се инвестират в образователна инфраструктура във Варна

През последните 10 месеца Община Варна е получила финансиране от около 60 милиона лева, които се инвестират в образователната инфраструктура -  в нови сгради, пристройки, оборудване, техника и иновации. Средствата са осигурени от Плана за възстановяване и други източници на финансиране. "Вярвам, че инвестициите в образованието могат да дадат на Варна бърза писта към прогреса, подобряване на икономическата среда и излизането на града ни пред неговите конкуренти", отбеляза кметът на Варна Благомир Коцев по време на четвъртия международен форум "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект", който се проведе в Икономическия университет в града.

Над 450 участници от седем държави се включиха в събитието, което се проведе в хибриден формат - присъствено и онлайн. Организатор е Община Варна в партньорство с Министерството на образованието и науката, Националното сдружение на общините в Република България и ИКТ Клъстер Варна.

В двудневния форум бяха разискани теми, свързани с уменията за иновации и дигитални решения в образованието, за ролята на изкуствения интелект в живота на младите хора и други.

Съпътстващата програма на събитието, озаглавена "Учащите във Варна представят", включи презентации на индивидуални и екипни изследователски проекти и практики, софтуерни и хардуерни разработки, дело на ученици и студенти от средни и висши училища в морската столица.

2024 © Варна е

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: