Мобилно меню

Около 60 милиона лева се инвестират в образователна инфраструктура във Варна

Морската столица бе домакин на международен форум по темата "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект"
Около 60 милиона лева се инвестират в образователна инфраструктура във Варна

През последните 10 месеца Община Варна е получила финансиране от около 60 милиона лева, които се инвестират в образователната инфраструктура -  в нови сгради, пристройки, оборудване, техника и иновации. Средствата са осигурени от Плана за възстановяване и други източници на финансиране. "Вярвам, че инвестициите в образованието могат да дадат на Варна бърза писта към прогреса, подобряване на икономическата среда и излизането на града ни пред неговите конкуренти", отбеляза кметът на Варна Благомир Коцев по време на четвъртия международен форум "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект", който се проведе в Икономическия университет в града.

Над 450 участници от седем държави се включиха в събитието, което се проведе в хибриден формат - присъствено и онлайн. Организатор е Община Варна в партньорство с Министерството на образованието и науката, Националното сдружение на общините в Република България и ИКТ Клъстер Варна.

В двудневния форум бяха разискани теми, свързани с уменията за иновации и дигитални решения в образованието, за ролята на изкуствения интелект в живота на младите хора и други.

Съпътстващата програма на събитието, озаглавена "Учащите във Варна представят", включи презентации на индивидуални и екипни изследователски проекти и практики, софтуерни и хардуерни разработки, дело на ученици и студенти от средни и висши училища в морската столица.

2024 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН