Мобилно меню

С уеб базирана платформа разнообразяват занятията във факултета по фармация на МУ-Варна

Целта на инициативата е да изгради у студентите навици за употреба на приложен софтуер, който да игнорира субективния елемент при получаване на знания
С уеб базирана платформа разнообразяват занятията във факултета по фармация на МУ-Варна
748

Специална уеб базирана платформа за обучение е разработена за образователни цели във факултета по фармация към Медицинския университет във Варна. Инициативата цели да постави акцент върху използването на дигитални решения от студентите, като целта е занятията да станат по-интересни и иновативни, а навикът за използването на приложен софтуер да игнорира субективния елемент при получаването на знания. Дигиталната образователна концепция е разработена по идея на преподавателите по дисциплината “История на фармацията“ доц. Анна Тодорова и доц. Евгени Григоров, съвместно с Уолоу интернешънъл ЕООД и с подкрепата на МУ-Варна.

Инициаторите се съсредоточават върху възможността за получаване на практически знания чрез съвместни дейности с Музея по история на медицината във Варна, който е уникален за България. Една от традиционните дейности, предвидени в партньорството, е посещение на първокурсници в Музея. При първото си гостуване, студентите научиха интересни факти относно ценни експонати, свързани с историята на медицината и фармацията. След посещението си в Музея, студентите отговориха на тематични въпроси в дигиталната платформа.

2023 © Варна е / снимки: Музей по история на медицината

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна