Мобилно меню

С уеб базирана платформа разнообразяват занятията във факултета по фармация на МУ-Варна

Целта на инициативата е да изгради у студентите навици за употреба на приложен софтуер, който да игнорира субективния елемент при получаване на знания
С уеб базирана платформа разнообразяват занятията във факултета по фармация на МУ-Варна
903

Специална уеб базирана платформа за обучение е разработена за образователни цели във факултета по фармация към Медицинския университет във Варна. Инициативата цели да постави акцент върху използването на дигитални решения от студентите, като целта е занятията да станат по-интересни и иновативни, а навикът за използването на приложен софтуер да игнорира субективния елемент при получаването на знания. Дигиталната образователна концепция е разработена по идея на преподавателите по дисциплината “История на фармацията“ доц. Анна Тодорова и доц. Евгени Григоров, съвместно с Уолоу интернешънъл ЕООД и с подкрепата на МУ-Варна.

Инициаторите се съсредоточават върху възможността за получаване на практически знания чрез съвместни дейности с Музея по история на медицината във Варна, който е уникален за България. Една от традиционните дейности, предвидени в партньорството, е посещение на първокурсници в Музея. При първото си гостуване, студентите научиха интересни факти относно ценни експонати, свързани с историята на медицината и фармацията. След посещението си в Музея, студентите отговориха на тематични въпроси в дигиталната платформа.

2023 © Варна е / снимки: Музей по история на медицината

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН