Мобилно меню

Студенти и ученици ще строят кули и мостове от спагети

Десетото издание на състезанието "Varna Spaghetti Engineering" ще се проведе на 30 ноември, от 9:30 часа, в учебно-спортния комплекс на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"
Студенти и ученици ще строят кули и мостове от спагети

Десетото издание на състезанието за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering", организирано от катедра "Строителство на сгради и съоръжения" към Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9:30 ч. в Учебно-спортния комплекс на университета и ще представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните инженерни предизвикателства в областта на строителството и архитектурата за ученици и студенти.

В състезанието ще се участват 13 отбора от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия от цялата страна. Варна ще бъде представена от пет отбора, София и Бургас – от по два, а Шумен, Пловдив, Хасково, Велико Търново и Стара Загора – от по един. Те ще проектират и изграждат кули от спагети под формата на обърната пресечена пирамида.

Всеки ученически екип ще бъде подпомаган от студент-консултант от специалности "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитектура".

Студентските отбори ще работят по значително по-сложна задача - строителство на две кули, свързани с мостова конструкция на минимална височина от един метър. Конструкциите ще бъдат подложени на две тежки изпитания – вертикално натоварване и симулирано хоризонтално сеизмично въздействие със специален симулатор за земетръс. Победителите ще бъдат избрани както от жури от експерти от практиката и университетски преподаватели, но така и от гласовете на публиката.

"Varna Spaghetti Engineering" е събитие, което не само показва таланта на младите инженери, но и дава възможност за развитие на практически умения, изследване на новаторски подходи и креативност. В контекста на растящите нужди от висококвалифицирани кадри в строителния сектор, инициативата играе важна роля в изграждането на бъдещи професионалисти, коментира доц. д-р Дария Михалева - ръководител на Катедра "Строителство на сгради и съоръжения".

Събитието се осъществява с подкрепата на партньорите, сред които Областно представителство - Варна на Камарата на строителите в България, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране - Регионална колегия - Варна, водещи строителни компании и медии.

Катедра "Строителство на сгради и съоръжения" към ВСУ "Черноризец Храбър" вече 30 години подготвя инженери в областта на строителството. Студентите в катедрата се обучават в специалностите "Строителство на сгради и съоръжения", "Водоснабдяване и канализация", "Пожарна и аварийна безопасност" и "Строителен инженеринг". Високите акредитационни оценки и иновативните учебни програми на университета затвърждават репутацията му като лидер в инженерното образование. Включването на практически елементи в обучението и практика във водещи строителни компании, съчетано с международни партньорства и събития като "Varna Spaghetti Engineering", гарантира конкурентоспособност и успешна реализация на студентите както у нас, така и в чужбина.

2024 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: