Мобилно меню

Студенти и ученици ще строят кули и мостове от спагети

Десетото издание на състезанието "Varna Spaghetti Engineering" ще се проведе на 30 ноември, от 9:30 часа, в учебно-спортния комплекс на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър"
Студенти и ученици ще строят кули и мостове от спагети

Десетото издание на състезанието за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering", организирано от катедра "Строителство на сгради и съоръжения" към Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", ще се проведе на 30 ноември 2024 г., от 9:30 ч. в Учебно-спортния комплекс на университета и ще представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните инженерни предизвикателства в областта на строителството и архитектурата за ученици и студенти.

В състезанието ще се участват 13 отбора от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия от цялата страна. Варна ще бъде представена от пет отбора, София и Бургас – от по два, а Шумен, Пловдив, Хасково, Велико Търново и Стара Загора – от по един. Те ще проектират и изграждат кули от спагети под формата на обърната пресечена пирамида.

Всеки ученически екип ще бъде подпомаган от студент-консултант от специалности "Строителство на сгради и съоръжения" и "Архитектура".

Студентските отбори ще работят по значително по-сложна задача - строителство на две кули, свързани с мостова конструкция на минимална височина от един метър. Конструкциите ще бъдат подложени на две тежки изпитания – вертикално натоварване и симулирано хоризонтално сеизмично въздействие със специален симулатор за земетръс. Победителите ще бъдат избрани както от жури от експерти от практиката и университетски преподаватели, но така и от гласовете на публиката.

"Varna Spaghetti Engineering" е събитие, което не само показва таланта на младите инженери, но и дава възможност за развитие на практически умения, изследване на новаторски подходи и креативност. В контекста на растящите нужди от висококвалифицирани кадри в строителния сектор, инициативата играе важна роля в изграждането на бъдещи професионалисти, коментира доц. д-р Дария Михалева - ръководител на Катедра "Строителство на сгради и съоръжения".

Събитието се осъществява с подкрепата на партньорите, сред които Областно представителство - Варна на Камарата на строителите в България, Камара на инженерите в инвестиционното проектиране - Регионална колегия - Варна, водещи строителни компании и медии.

Катедра "Строителство на сгради и съоръжения" към ВСУ "Черноризец Храбър" вече 30 години подготвя инженери в областта на строителството. Студентите в катедрата се обучават в специалностите "Строителство на сгради и съоръжения", "Водоснабдяване и канализация", "Пожарна и аварийна безопасност" и "Строителен инженеринг". Високите акредитационни оценки и иновативните учебни програми на университета затвърждават репутацията му като лидер в инженерното образование. Включването на практически елементи в обучението и практика във водещи строителни компании, съчетано с международни партньорства и събития като "Varna Spaghetti Engineering", гарантира конкурентоспособност и успешна реализация на студентите както у нас, така и в чужбина.

2024 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН