Мобилно меню

Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Инвестицията за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.
Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Централната университетска библиотека на МУ-Варна в сграда Ректорат бе открита в тържествена обстановка след направения основен ремонт и функционална оптимизация. Лентата прерязаха ректорът проф. д-р Светослав Георгиев и кметът на Варна Благомир Коцев. Настоящата инвестиция за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.

В приветствието си проф. Георгиев подчерта, че от създаването на Университета до наши дни, всички академични ръководства са полагали усилия за подобряване на материално-техническата база на библиотеката и за обогатяване на литературния фонд. Пред официалните гости и академичната общност Ректорът заяви: „Убеден съм че с настоящото обновяване вече разполагаме с библиотека на европейско ниво, която предоставя всичко необходимо за учебния процес на студентите, за развитие на научноизследователската дейност от докторанти и преподаватели на Университета, а именно най-голямата библиотечна платформа с електронни учебници, богата дигитална колекция от книги и специализирана литература и осигурен достъп до множество информационни ресурси“.

Проф. Георгиев пожела на добър час на всички с латинската фраза

„SCENTIA EST POTENTIA - Знанието е сила“.

По случай откриването на обновената библиотека с приветствие към академичната общност на МУ-Варна се обърна и кметът на Варна Благомир Коцев.

Директорът на библиотека Румяна Радева направи ретроспекция на дейността. Освен образователните функции по подпомагане на учебния процес  и научната дейност, във фокуса на екипа са  организирането и представянето на научната продукция на МУ-Варна в специализирани онлайн бази данни. Целта е популяризирането на научните резултати и възможностите за сътрудничество. Едно от значимите постижения е, че чрез библиотеката си, МУ-Варна е първи сред медицинските университети, предоставили  на потребителите си  достъп до електронни учебни платформи и научни бази данни чрез собствен абонамент.

Обновената библиотека разполага с 20 % повече читателски места. Обособени са зала за обслужване, читални за студенти и преподаватели, компютърна зала, пространство за свободен достъп до литература с кътове за четене. Модернизацията включва още подемна платформа за пренос на книги и материали. Изградени са нови въздуховоди за пречистване и система за климатизация. От 5 март библиотеката отваря вратите си с работно време в делнични дни от 9 до 21 ч. и в събота – от 10 до 18 ч.

За своята над 60-годишна история МУ-Варна, чрез своята библиотека, се превърна в средище на най-богатата колекция от медицинска литература в Североизточна България.

Тук се съхраняват повече от 160 хиляди тома книги, монографии, сборници и научни списания.

Колекциите и архивите са във всички сфери на медицината,  фармацията и общественото здраве. Литературата е както на български език, така и чуждоезична. Гордос е колекцията от над 500 стари книги по медицина, фармакология и дентална медицина, отпечатани в периода между 1830-а и 1950-а година. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна