Мобилно меню

Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Инвестицията за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.
Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Централната университетска библиотека на МУ-Варна в сграда Ректорат бе открита в тържествена обстановка след направения основен ремонт и функционална оптимизация. Лентата прерязаха ректорът проф. д-р Светослав Георгиев и кметът на Варна Благомир Коцев. Настоящата инвестиция за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.

В приветствието си проф. Георгиев подчерта, че от създаването на Университета до наши дни, всички академични ръководства са полагали усилия за подобряване на материално-техническата база на библиотеката и за обогатяване на литературния фонд. Пред официалните гости и академичната общност Ректорът заяви: „Убеден съм че с настоящото обновяване вече разполагаме с библиотека на европейско ниво, която предоставя всичко необходимо за учебния процес на студентите, за развитие на научноизследователската дейност от докторанти и преподаватели на Университета, а именно най-голямата библиотечна платформа с електронни учебници, богата дигитална колекция от книги и специализирана литература и осигурен достъп до множество информационни ресурси“.

Проф. Георгиев пожела на добър час на всички с латинската фраза

„SCENTIA EST POTENTIA - Знанието е сила“.

По случай откриването на обновената библиотека с приветствие към академичната общност на МУ-Варна се обърна и кметът на Варна Благомир Коцев.

Директорът на библиотека Румяна Радева направи ретроспекция на дейността. Освен образователните функции по подпомагане на учебния процес  и научната дейност, във фокуса на екипа са  организирането и представянето на научната продукция на МУ-Варна в специализирани онлайн бази данни. Целта е популяризирането на научните резултати и възможностите за сътрудничество. Едно от значимите постижения е, че чрез библиотеката си, МУ-Варна е първи сред медицинските университети, предоставили  на потребителите си  достъп до електронни учебни платформи и научни бази данни чрез собствен абонамент.

Обновената библиотека разполага с 20 % повече читателски места. Обособени са зала за обслужване, читални за студенти и преподаватели, компютърна зала, пространство за свободен достъп до литература с кътове за четене. Модернизацията включва още подемна платформа за пренос на книги и материали. Изградени са нови въздуховоди за пречистване и система за климатизация. От 5 март библиотеката отваря вратите си с работно време в делнични дни от 9 до 21 ч. и в събота – от 10 до 18 ч.

За своята над 60-годишна история МУ-Варна, чрез своята библиотека, се превърна в средище на най-богатата колекция от медицинска литература в Североизточна България.

Тук се съхраняват повече от 160 хиляди тома книги, монографии, сборници и научни списания.

Колекциите и архивите са във всички сфери на медицината,  фармацията и общественото здраве. Литературата е както на български език, така и чуждоезична. Гордос е колекцията от над 500 стари книги по медицина, фармакология и дентална медицина, отпечатани в периода между 1830-а и 1950-а година. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН