Мобилно меню

Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Инвестицията за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.
Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Централната университетска библиотека на МУ-Варна в сграда Ректорат бе открита в тържествена обстановка след направения основен ремонт и функционална оптимизация. Лентата прерязаха ректорът проф. д-р Светослав Георгиев и кметът на Варна Благомир Коцев. Настоящата инвестиция за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.

В приветствието си проф. Георгиев подчерта, че от създаването на Университета до наши дни, всички академични ръководства са полагали усилия за подобряване на материално-техническата база на библиотеката и за обогатяване на литературния фонд. Пред официалните гости и академичната общност Ректорът заяви: „Убеден съм че с настоящото обновяване вече разполагаме с библиотека на европейско ниво, която предоставя всичко необходимо за учебния процес на студентите, за развитие на научноизследователската дейност от докторанти и преподаватели на Университета, а именно най-голямата библиотечна платформа с електронни учебници, богата дигитална колекция от книги и специализирана литература и осигурен достъп до множество информационни ресурси“.

Проф. Георгиев пожела на добър час на всички с латинската фраза

„SCENTIA EST POTENTIA - Знанието е сила“.

По случай откриването на обновената библиотека с приветствие към академичната общност на МУ-Варна се обърна и кметът на Варна Благомир Коцев.

Директорът на библиотека Румяна Радева направи ретроспекция на дейността. Освен образователните функции по подпомагане на учебния процес  и научната дейност, във фокуса на екипа са  организирането и представянето на научната продукция на МУ-Варна в специализирани онлайн бази данни. Целта е популяризирането на научните резултати и възможностите за сътрудничество. Едно от значимите постижения е, че чрез библиотеката си, МУ-Варна е първи сред медицинските университети, предоставили  на потребителите си  достъп до електронни учебни платформи и научни бази данни чрез собствен абонамент.

Обновената библиотека разполага с 20 % повече читателски места. Обособени са зала за обслужване, читални за студенти и преподаватели, компютърна зала, пространство за свободен достъп до литература с кътове за четене. Модернизацията включва още подемна платформа за пренос на книги и материали. Изградени са нови въздуховоди за пречистване и система за климатизация. От 5 март библиотеката отваря вратите си с работно време в делнични дни от 9 до 21 ч. и в събота – от 10 до 18 ч.

За своята над 60-годишна история МУ-Варна, чрез своята библиотека, се превърна в средище на най-богатата колекция от медицинска литература в Североизточна България.

Тук се съхраняват повече от 160 хиляди тома книги, монографии, сборници и научни списания.

Колекциите и архивите са във всички сфери на медицината,  фармацията и общественото здраве. Литературата е както на български език, така и чуждоезична. Гордос е колекцията от над 500 стари книги по медицина, фармакология и дентална медицина, отпечатани в периода между 1830-а и 1950-а година. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Във Варненския свободен университет отбелязаха Международния олимпийски ден

Студентите участваха в различни състезания и спортни инициативи, които се проведоха в спортната зала и парка на университета
Във Варненския свободен университет отбелязаха Международния олимпийски ден

В навечерието на Олимпийските игри в Париж и Деня на българския олимпиец, студенти и преподаватели от Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" се включиха в отбелязването на Международния олимпийски ден - 23 юни, по покана на Българския олимпийски комитет.

Студентите участваха в различни състезания и спортни инициативи, които се проведоха в спортната зала и парка на университета. В мини турнира се включи университетският отбор по футбол, проведоха се игри по баскетбол, бадминтон, бокс, бойни спортове и щафети. Участваха възпитаници на специалностите "Право", "Защита на националната сигурност", "Строителство на сгради и съоръжения", "Психология", "Международен бизнес" и "Хореография".

Виктори Акачи от Нигерия, който се обучава в специалност "Международен бизнес на английски език", демонстрира блестящи боксови и футболни умения и вече е част от представителния отбор на университета.

Участието на студенти и преподаватели от ВСУ "Черноризец Храбър" в отбелязването на Международния олимпийски ден подчертава важността на спорта в университетската общност, насърчава физическата активност, изгражда екипен дух и обединява студентите. Участниците в събитието получиха грамоти от президента на Международния олимпийски комитет Томас Бах и председателя на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова.

Всяка година на 23 юни под егидата на МОК хиляди градове на планетата се включват в традиционната инициатива за отбелязване на Международния олимпийски ден. На тази дата преди 128 години в парижкия университет "Сорбоната" се ражда и официализира идеята за възстановяването на древните олимпиади в съвременния им вариант. Българският олимпийски комитет също отбелязва с редица активности празника, заедно с Деня на българския олимпиец.

Тази година посланието на президента на МОК Томас Бах гласи:

"Спортът винаги изгражда мостове и обединява хората в мир и солидарност. В този Олимпийски ден, моля, присъединете се към нас, докато призоваваме всички по света: Дайте шанс на мира!"

2024 © Варна е