Мобилно меню

Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Инвестицията за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.
Университетска библиотека на европейско ниво оборудва МУ-Варна

Централната университетска библиотека на МУ-Варна в сграда Ректорат бе открита в тържествена обстановка след направения основен ремонт и функционална оптимизация. Лентата прерязаха ректорът проф. д-р Светослав Георгиев и кметът на Варна Благомир Коцев. Настоящата инвестиция за модернизирането е изцяло на Университета и е на стойност над 1 347 000 лв.

В приветствието си проф. Георгиев подчерта, че от създаването на Университета до наши дни, всички академични ръководства са полагали усилия за подобряване на материално-техническата база на библиотеката и за обогатяване на литературния фонд. Пред официалните гости и академичната общност Ректорът заяви: „Убеден съм че с настоящото обновяване вече разполагаме с библиотека на европейско ниво, която предоставя всичко необходимо за учебния процес на студентите, за развитие на научноизследователската дейност от докторанти и преподаватели на Университета, а именно най-голямата библиотечна платформа с електронни учебници, богата дигитална колекция от книги и специализирана литература и осигурен достъп до множество информационни ресурси“.

Проф. Георгиев пожела на добър час на всички с латинската фраза

„SCENTIA EST POTENTIA - Знанието е сила“.

По случай откриването на обновената библиотека с приветствие към академичната общност на МУ-Варна се обърна и кметът на Варна Благомир Коцев.

Директорът на библиотека Румяна Радева направи ретроспекция на дейността. Освен образователните функции по подпомагане на учебния процес  и научната дейност, във фокуса на екипа са  организирането и представянето на научната продукция на МУ-Варна в специализирани онлайн бази данни. Целта е популяризирането на научните резултати и възможностите за сътрудничество. Едно от значимите постижения е, че чрез библиотеката си, МУ-Варна е първи сред медицинските университети, предоставили  на потребителите си  достъп до електронни учебни платформи и научни бази данни чрез собствен абонамент.

Обновената библиотека разполага с 20 % повече читателски места. Обособени са зала за обслужване, читални за студенти и преподаватели, компютърна зала, пространство за свободен достъп до литература с кътове за четене. Модернизацията включва още подемна платформа за пренос на книги и материали. Изградени са нови въздуховоди за пречистване и система за климатизация. От 5 март библиотеката отваря вратите си с работно време в делнични дни от 9 до 21 ч. и в събота – от 10 до 18 ч.

За своята над 60-годишна история МУ-Варна, чрез своята библиотека, се превърна в средище на най-богатата колекция от медицинска литература в Североизточна България.

Тук се съхраняват повече от 160 хиляди тома книги, монографии, сборници и научни списания.

Колекциите и архивите са във всички сфери на медицината,  фармацията и общественото здраве. Литературата е както на български език, така и чуждоезична. Гордос е колекцията от над 500 стари книги по медицина, фармакология и дентална медицина, отпечатани в периода между 1830-а и 1950-а година. 

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: