Мобилно меню

Варненските университети обединяват усилия за привличане на повече чуждестранни студенти

Обмислят създаването на местен Център по изкуствен интелект, както и на интегрирана информационна платформа за висшето образование
Варненските университети обединяват усилия за привличане на повече чуждестранни студенти

Представители на всички висши учебни заведения във Варна се включиха в първата за годината среща с кмета на морската столица Благомир Коцев. Вярвам, че 2025 г. ще бъде ползотворна и успешна за съвместната ни работа, каза Коцев по време форума. В първия от планираната поредица разговори на високо ниво за обсъждане общи инициативи между Община Варна и академичната общност в града се включиха Доц. д-р  Елеонора Танкова – зам.-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър", ректорът на Висшето училище по мениджмънт проф. д-р Красимира Станева и президентът на учебното заведение доц. д-р Тодор Радев, ректорът на МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" проф. д-р Димитър Райков, ректорът на Икономическия университет проф. д-р Евгени Станимиров, на Техническия университет - проф. д-р Драгомир Пламенов и началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов. 

Проф. Станимиров обяви съвместната идея на ИУ-Варна и Община Варна за

създаване на местен Център по изкуствен интелект.

Тя се е родила след проведения в началото на месец септември 2024 г. Четвърти международен форум "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект". По думите на ректора на ИУ бъдещият център няма амбицията да конкурира създадения с държавно финансиране Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), а

ще се фокусира върху приложната част на AI в полза на бизнеса и на администрацията.

Останалите университети също са поканени да се включат в развитието на идеята, като заедно очертаят ползите на подобен проект в обозрим период от време. 

По време на срещата беше обсъдена и идеята за обединяване на усилията на академичните ръководства и на Община Варна за

привличане на повече чуждестранни студенти и най-вече от съседните на България държави.

Стъпка в тази посока е и представеният идеен проект за интегрирана информационна платформа за висшето образование в България. 

Негов автор е Виктор Иванов - студент 3 курс, специалност "Изкуствен интелект" в Технически университет – Варна и носител на годишната награда на кмета Благомир Коцев за изявени студенти. Проектът има за цел да отговори на въпроса "Къде да продължа своето обучение и какво да бъде то?", като обедини пълната информация на първо време за всички варненски, а по-нататък и всички български университети – специалности, учебни програми, университетски клубове, условия за хора в неравностойно положение, програми за обучение в чужбина, информация за кандидат-магистри и докторанти и др., както и специално разработено съдържание за чуждестранни студенти. 

Ректорите изразиха своята подкрепа за разработване на платформата и заявиха готовност да я подкрепят, включително финансово.

2025 © Варна е / снимки: Колаж: ВАРНА Е; Пресцентър Община Варна

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН