Мобилно меню

Япония набира популярност сред българските кандидат студенти

Най-привлекателни за младите хора, които се интересуват от образование в далечната страна, са сферата на инженерните и компютърните науки, екологията, химическата промишленост, биотехнологиите
Япония набира популярност сред българските кандидат студенти
533

Япония става все по-популярна дестинация за образование, към която кандидат-студентите в България проявяват интерес. Според агенциите, които предлагат образование в чужбина, образованието в Япония отговаря напълно на изискванията на съвременната индустрия, особено в сферата на инженерните и компютърните науки, екологията, химическата промишленост, биотехнологиите.

Експерти отбелязват, че след Брекзит, Германия, Австрия и Нидерландия изместват Великобритания като най-желана дестинация за българските студенти, а интересна тенденция от последните години, е, че Белгия изпреварва Нидерландия. Причина за това са интересните програми на английски език, които университетите предлагат, по-ниските учебни такси, както и липсата на предизвикателства при намиране на студентско настаняване.

Без съмнение, Италия, Испания и Кипър стават все по-популярни, освен заради по-приятния климат и поради разнообразните бакалавърски и магистърски програми, които се предлагат.

Централноевропейските страни Чехия и Унгария също имат своите почитатели, а Щвеция, Дания и Финландия привличат заради безплатно качествено обучение, особено в сферата на инженерните и политическите науки.

Специалистът в сферата на образование в чужбина Ели Тончева разкри към кои специалности най-често се ориентират младите хора.

"Българските кандидат-студенти често избират „традиционни“ дисциплини като архитектура, медицина, право, психология, бизнес мениджмънт, но все повече от тях са привлечени и от инженерство във всичките му разновидности, както и от компютърни науки, биомедицина, графичен дизайн, 3D анимация, дигитален маркетинг и криптовалути”.

Според промените в българското гимназиално образование още в края на 10-и клас учениците трябва да изберат "профилните" предмети, които ще изучават в 11-и и 12-и клас, за да се подготвят за следване в университет. Затова съвсем естествено едни от най-често задаваните въпроси са свързани с избора на подходяща и перспективна специалност.

Бъдещите кандидат-студенти също се интересуват от стажовете и възможностите за международен обмен, условията за обучение и настаняване, стипендиите и студентското финансиране, които се предлагат, различните клубове по интереси и възможностите за почасова работа.

Положителна тенденция е, че все повече кандидат-студенти избират образование, което е съобразено с техните интереси, таланти и амбиции, имат план за своето бъдеще и са готови да положат необходимите усилия, за да изградят успешна кариера в избраната от тях сфера.

2023 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН