Мобилно меню

Дариха на кръвния център във Варна първия у нас мобилен пункт за кръводаряване

Той е закупен със средства събрани по време на кампанията "Аз вярвам и помагам"
Дариха на кръвния център във Варна първия у нас мобилен пункт за кръводаряване
508

Първият в България транспортен мобилен пункт за кръводаряване беше дарен на кръвния център във Варна. Той е закупен със средства събрани по време на кампанията "Аз вярвам и помагам". Ключът му беше поднесен на директора на кръвния център във Варна д-р Жанина Йорданова от председателя на благотворителната фондация "Аз вярвам и помагам" Владислав Николов. Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи водосвет и освети превозното средство, той зададе и реторичния въпрос защо се налага да събираме капачки и дарения, за да купуваме медицинска апаратура.

"Най-накрая успяхме да сбъднем една мечта, благодарение на кампанията "Аз вярвам и помагам" и всички съпричастни към каузите й", каза д-р Йорданова пред Радио Варна.

В специализирания пункт едновременно кръв могат да даряват по двама души. Линейката ще обслужва региона, а при необходимост може и да стигне до кръводарители и от други области, обясни тя.

Отчетен е ръст на безвъзмездните кръводарители, средно те са по 1000 на месец, оповести положителната тенденция д-р Йорданова. Тя изрази надежда, че кръводарителите ще се увеличат, благодарение на специализирания автомобил.

Специално оборудваната линейка е чисто нова и струва 150 000 лева, каза Владислав Николов за Радио Варна. Той посочи, че автомобилът ще бъде разположен пред входа на Морската градина в събота.

Николов каза още, че вече е набрана половината сума от кампанията за събиране на половин милион лева за купуване на втора линейка за деца, както и за преоборудване на детската хирургия в Многопрофилната болница "Св. Анна".

2023 © Варна е

Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Пилотната за България инициатива на Медицинския университет в Морската столица се проведе в навечерието на Световния ден на здравето
Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Първият в страната мемориал в почит на дарителството в името на медицинската наука и образование бе открит в Медицинския университет във Варна в навечерието на Световния ден на здравето - 7 април. Инициативата е на академичната общност на МУ “Проф. д-р Параскев Стоянов”. Мемориалът „Дори в смъртта служим на живота“, на латински MORTUI PROSUMUS VITAE, бе открит от ректора на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков. Той е символ на признателността на студентите и преподавателите от медицинския университет в морската столица към хората, които са направили благородния избор след смъртта тялото им да послужи за развитието на науката и за обучението по анатомия на бъдещите лекари.

Мемориалът с паметна плоча, вечно зелени и цъфтящи растения, е обособен в градината на МУ-Варна. При откриването му ректорът на университета се обърна към присъстващите с думите:

„Медицински университет – Варна е първият в страната, който открива подобен мемориал. Подобна инициатива е първа и за България. По света това е традиция, с която се изразява почитта към дарителите. Традиция ще стане и за нашия университет.

Човешкото тяло остава най-ценният учител за всеки студент по медицина, а даряването му е върховен акт на благородство.

Мемориалът, който откриваме, неслучайно се намира в този зелен кът – дървото и цветята са символ на живота. Те ще ни напомнят, че зад всяка лекция, всяка операция и всяко спасено човешко сърце стоят успешни лекари, но и непознати дарители. Преди да облечем белите престилки, ние всички сме се учили от тях. Нека отдадем почит и уважение на хората, които със своята благородна саможертва са неразделна част от обучението на бъдещите лекари“.

От 2016 г. в „Катедрата по анатомия и клетъчна биология“ към МУ-Варна действа програма за доброволно дарителство на тяло за нуждите на обучението на студентите в часовете по анатомия. Благодарение на тези свои първи учители, бъдещите лекари получават най-добрите знания, за да станат отлични професионалисти. След приключване на програмата тленните останки на дарителите се погребват  с почести.

Ръководителят на Катедрата по анатомия и клетъчна биология доц. д-р Стоян Павлов припомни: „Донорската програма на МУ-Варна  PROSUMUS VITAE е създадена с високата отговорност, която имаме към процеса на обучението по анатомия на студентите по медицина, към обществото и към медицинското съсловие. Мемориалът ще напомня за хора, които вече ги няма сред живите, но дори в смъртта си продължават да служат на живота. В МУ-Варна ги наричаме „тихите учители“, защото те не само мълчаливо предоставят повече знания за човешкото тяло, отколкото който и да е лектор, но и преподават на студентите важни уроци по смирение и човешко отношение“.  

Специален гост на церемонията бе Варненският и Великопреславски митрополит Йоан

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна