Мобилно меню

Мъж, жена и куче живеят под терасата на блок в центъра на Варна

Нуждаещите се не били допускани до приют заради кучето
Мъж, жена и куче живеят под терасата на блок в центъра на Варна
963

Мъж, жена и куче, завити през глава с юрган навън в зимния студ под тераса на жилищен блок, забелязаха варненци в централната част на града, в района на Чаталджа. Разтревожени граждани разсъждават за трудната ситуация, в която са изпаднали хората и търсят начин да помогнат.

Зад главите им е наредена покъщнината на целия им живот... Тя не им е нужна, животът им не е нужен, а те самите са нужни само на кучето...

Община Варна поддържа приют, в който се настаняват бездомни хора през зимата. Мъжът и жената, които били забелязани под терасата на жилищен блок, обаче не отговаряли на условията за прием в приюта. Настаняване на топло и сухо през зимата им било отказано, тъй като водели със себе си куче, а те поради никаква причина не желаят да се разделят със своя верен другар.

2023 © Варна е / снимка: Фейсбук Даниела Недева

Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Отличени бяха творби, получени в рамките на инициативата "Варна помни"
Със специално събитие във Варна отбелязаха Световния ден на бежанците

Представители на държавни и местни институции, международни организации и граждани отдадоха заслужено признание на хората и организациите, които ежедневно работят за подкрепата, интеграцията и социалното включване на бежанци и мигранти. Сдружение "Енерджи" съвместно с Община Варна организира инициативата "Варна помни: град на култури и преселения" под мотото #UntilEveryoneIsSafe. Събитието пред сцена "Раковина" в Морската градина бе по повод 20 юни - Световния ден на бежанците, мигрантите и принудително разселените лица, отбелязван от Организацията на обединените нации, както и във връзка със 75-годишнината от приемането на Конвенцията за статута на бежанците (Женевска конвенция от 1951 г.). 

Събитието бе открито от заместник-кмета Снежана Апостолова, която отбеляза, че Варна е град с хилядолетна история и през вековете е приютявала хора в нужда от различни националности. Ние следваме тези стъпки и в бъдеще ще продължим да помагаме на хората, които се нуждаят от помощ и подкрепа, каза Апостолова. От своя страна организаторите от Сдружение "Енерджи" отбелязаха, че Община Варна е първата община в България, която е включила в годишния си събитиен календар Световния ден на бежанците и е приела каузата в тяхна подкрепа като част от социалната политика на града.

Сред официалните гости на събитието бяха още Бюлент Пекер – заместник-представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците, Петър Радушев – председател на БЧК - Варна, доц. д-р Ирина Тодорова от Технически университет – Варна, д-р Ванухи Аракелян – съдия в Апелативен съд - Варна и Димитринка Георгиева – директор на СУ "Любен Каравелов" в кв. "Аспарухово". Събитието събра представители на арменската, иранската, сирийската и украинската общност, които са намерили своя дом във Варна. Сред присъстващите бяха и десетки деца, родени тук, които не познават друг дом освен Варна. 

Отличени бяха институциите и организациите, които имат значителен принос към интеграцията и социалното включване на уязвимите групи, сред които наред с Община Варна са още ВКБООН България (UNHCR Bulgaria), Международната организация по миграция – България (IOM Bulgaria) – Варна, Дирекция "Социално подпомагане" – Варна, Български Червен кръст – Варна, Фондация за достъп до права ФАР, Каритас Русе – Варна, Сдружение "Хипофиза", СУ "Любен Каравелов" – Варна. 

В рамките на инициативата "Варна помни" гражданите на Варна имаха възможност да изпращат онлайн свои семейни истории, архивни снимки, спомени и детски рисунки, свързани с преселване, търсене на нов дом и живот във Варна. Получени са 88 творби – 48 детски рисунки, 22 есета, 12 архивни снимки и 6 творби в категория "Други". Зад всяка рисунка, снимка или разказ стои лична история – за напуснат дом, за спасение, за надежда и за нов живот, отбелязват организаторите. 

Част от най-вдъхновяващите материали бяха представени на събитието пред сцена "Раковина". Своите лични истории споделиха Ванухи Аракалеян от арменската общност, Мохамад Алосман от сирийската общност, Хюсеинзадех Гашти Алиреза Реза от иранската общност и представители на украинската общност. Всеки от тях разказа своята история за пътя към България, трудностите на новото начало и надеждата, която са открили във Варна. 

Отличени бяха победителите в отделните категории на конкурса: 

  • Есе - деца: Симеон Колев (11 г.)
  • Есе - възрастни: Анна Галач (47 г.)
  • Рисунка: Арина Мартюшенко (14 г.)
  • Рисунка: Тараном  Гашти Хосеинзадех Алиреза (12 г.)
  • Рисунка: Агния Щишман (6 г.)
  • Песен: Валентина Козак (80 г.)

Специални награди бяха осигурени от Върховния комисариат на ООН за бежанците, а всяко дете, участвало в конкурса, получи сертификат и подарък. Всички материали ще бъдат включени в публичен дигитален каталог, който ще съхрани тези истории като част от паметта на града и ще ги направи достъпни за бъдещите поколения. Инициативата има за цел да насочи общественото внимание към историческата памет на Варна като град, формиран от различни култури и човешки съдби.

2026 © Варна е / снимки: Сдружение "Енерджи"