Мобилно меню

За седмица: Осиновиха още 6 кученца от приюта в Каменар

Ръководството и доброволците в центъра отправят своите благодарности към осиновителите за предоставения шанс на бездомните кучета за по-добър живот и за осигурената любяща и подкрепяща среда
За седмица: Осиновиха още 6 кученца от приюта в Каменар

В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства.

По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да вълнуват и да привличат нови благодетели, дарители и бъдещи стопани. Там почти ежедневно постъпват необходимите за отглеждане на питомниците храни и материали.  

Две от осиновените кученца - малките Ален Делон и Мик Джагър са осиновени от семейство с дечица. Палетата са на четири месеца и отскоро са били прибрани в приюта, заедно с майка си и още едно братче и една сестричка.

Друго варненско семейство избра да осинови и да се грижи за малката Алис и обеща да й осигури нов, спокоен и щастлив живот. Деветмесечният опашат младеж Пух е намерил своята мечтана стопанка в лицето на дарителка на общинския приют. Той е прибран в центъра още като бебе и е отраснал там. В новия му дом с нетърпение го очакват двама приятели - още едно кученце и дете.  

Двегодишният Дени се е оказал самотен и изоставен в приюта, след осиновяването на неговата любима четиринога приятелка Корина, но миналата седмица съдбата е избрала да се усмихне и за него и да му изпрати грижовна и отговорна стопанка. Панда, също на две години, пък е осиновена от семейство от столицата, то ще ѝ осигури просторен дом, нови приключения, дълги разходки и любов. 

Ръководството и доброволците в центъра отправят своите благодарности към осиновителите за предоставения шанс на бездомните кучета за по-добър живот и за осигурената любяща и подкрепяща среда. По думите им примерът и посланието, които оставят у хората тези благородни жестове, променят нагласите в обществото и възпитават хуманно отношение към животните.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Пилотната за България инициатива на Медицинския университет в Морската столица се проведе в навечерието на Световния ден на здравето
Мемориал в почит на дарителството за медицинска наука и образование откриха във Варна

Първият в страната мемориал в почит на дарителството в името на медицинската наука и образование бе открит в Медицинския университет във Варна в навечерието на Световния ден на здравето - 7 април. Инициативата е на академичната общност на МУ “Проф. д-р Параскев Стоянов”. Мемориалът „Дори в смъртта служим на живота“, на латински MORTUI PROSUMUS VITAE, бе открит от ректора на МУ-Варна проф. д-р Димитър Райков. Той е символ на признателността на студентите и преподавателите от медицинския университет в морската столица към хората, които са направили благородния избор след смъртта тялото им да послужи за развитието на науката и за обучението по анатомия на бъдещите лекари.

Мемориалът с паметна плоча, вечно зелени и цъфтящи растения, е обособен в градината на МУ-Варна. При откриването му ректорът на университета се обърна към присъстващите с думите:

„Медицински университет – Варна е първият в страната, който открива подобен мемориал. Подобна инициатива е първа и за България. По света това е традиция, с която се изразява почитта към дарителите. Традиция ще стане и за нашия университет.

Човешкото тяло остава най-ценният учител за всеки студент по медицина, а даряването му е върховен акт на благородство.

Мемориалът, който откриваме, неслучайно се намира в този зелен кът – дървото и цветята са символ на живота. Те ще ни напомнят, че зад всяка лекция, всяка операция и всяко спасено човешко сърце стоят успешни лекари, но и непознати дарители. Преди да облечем белите престилки, ние всички сме се учили от тях. Нека отдадем почит и уважение на хората, които със своята благородна саможертва са неразделна част от обучението на бъдещите лекари“.

От 2016 г. в „Катедрата по анатомия и клетъчна биология“ към МУ-Варна действа програма за доброволно дарителство на тяло за нуждите на обучението на студентите в часовете по анатомия. Благодарение на тези свои първи учители, бъдещите лекари получават най-добрите знания, за да станат отлични професионалисти. След приключване на програмата тленните останки на дарителите се погребват  с почести.

Ръководителят на Катедрата по анатомия и клетъчна биология доц. д-р Стоян Павлов припомни: „Донорската програма на МУ-Варна  PROSUMUS VITAE е създадена с високата отговорност, която имаме към процеса на обучението по анатомия на студентите по медицина, към обществото и към медицинското съсловие. Мемориалът ще напомня за хора, които вече ги няма сред живите, но дори в смъртта си продължават да служат на живота. В МУ-Варна ги наричаме „тихите учители“, защото те не само мълчаливо предоставят повече знания за човешкото тяло, отколкото който и да е лектор, но и преподават на студентите важни уроци по смирение и човешко отношение“.  

Специален гост на церемонията бе Варненският и Великопреславски митрополит Йоан

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър МУ - Варна