Мобилно меню

15% от децата в България са били жертви на тормоз в Интернет

44% от тийнейджърите признават, че не знаят как да разграничат фалшиво от истинско съдържание
15% от децата в България са били жертви на тормоз в Интернет

По-малко от половината родители на тийнейджъри осъществяват контрол върху съдържанието, което децата им потребяват онлайн. При родителите на деца този процент е 85%, като родителите и на двете групи най-често следят историята на браузъра или използват приложение за родителски контрол. Данните са от проучването на Yettel „Дигиталният живот на децата и техните родители”, проведено от агенция за пазарни изследвания „Арбитраж“ в края на 2023 г. сред деца (7-12 г.), тийнейджъри (13-19 г.) и техните родители. Анкетата обхваща въпроси, свързани с използването на интернет, онлайн заплахите и проблемите, пред които са изправени подрастващите, както и нагласите им за надграждане на дигиталните умения. 

Навлизането на технологиите в ежедневието е видимо при интернет потреблението на децата. Почти всички тийнейджъри (97%) и 85% от децата, участвали в допитването, са онлайн ежедневно. Над 3 часа на ден в интернет прекарват всяко второ дете и над 80% от тийнейджърите. Едновременно с това обаче се разширяват и заниманията им в дигиталното пространство. Освен за комуникация и забавление, немалка част от подрастващите влизат в интернет за учене и усвояване на нови умения – 61% от тийнейджърите и 40% от децата споделят, че използват дигитални образователни платформи. 

Важен фокус в допитването са дигиталните умения на двете групи и рисковете, пред които са изправени в дигиталното пространство. Децата имат по-слаби познания как да се предпазват от онлайн заплахите, а най-трудно за тийнейджърите е разпознаването на фалшиви новини, показват резултатите. 44% от тийнейджърите твърдят, че не знаят как да разграничат фалшиво от истинско съдържание в интернет, но голяма част от тях са уверени, че могат да се предпазват от вируси (82%) и създават различни пароли за всичките си акаунти (91%). Малчуганите най-често срещат затруднения при защитата на профилите си и устройствата, които ползват – 67% от тях посочват, че не знаят как да създадат силна парола, а едва 37% са наясно кои уебсайтове са вредни за компютъра или лаптопа. 

Сравнение с данните от проучване на Yettel в края на 2022 г. сочи, че делът на децата, станали обект на онлайн тормоз, расте. Ако преди 8% от анкетираните деца са споделяли, че са били тормозени в интернет, то сегашните резултати показват, че броят им почти се е удвоил и вече достига 15%. Тийнейджърите също са сред уязвимите групи онлайн, заради по-активното им интернет потребление и по-слабия родителски контрол. Почти 1/3 от участвалите в допитването посочват, че са били жертва на тормоз онлайн. И при двете групи обидите и подигравките са най-често срещаните прояви на тормоз. На трето и четвърто място са ситуации, в които са били засрамени, и кражба на профил при децата, а при тийнейджърите – разпространяване на невярна информация и заплахи.

Децата поддържат по-силна връзка с родителите относно дигиталния си живот в сравнение с тийнейджърите, се вижда в данните от изследването. Над 50% от по-малките интернет потребители, склонни да споделят с някого, ако получат смущаващо съобщение, казват на родителите си, докато при подрастващите най-висок дял имат приятелите – 55%, към които се обръщат в подобни случаи. Въпреки това над 80% от родителите и на двете групи вярват, че с изграденото доверие и разговорите по темата, децата им сами биха споделили, ако са тормозени онлайн.

Освен чрез следенето на историята на браузъра и приложенията за родителски контрол, над 1/3 от съвременните родители на деца между 7 и 12 години се опитват да виждат в реално време какво съдържание потребяват те и да реагират, ако видя риск или проблем. Други почти 30% пък знаят паролите им и влизат в профилите им в социалните медии, за да проверят дали всичко е наред.

Данните показват, че младото поколение има сериозен интерес да научи повече за безопасното използване на интернет. Близо 80% от децата и подрастващите изразяват готовност да надграждат уменията си за предпазване от онлайн заплахи. Децата очакват да получават нови знания на първо място от родителите си (68%), след това от училище (53%) и онлайн уроци (18%). Докато тийнейджърите поставят на челната позиция училището (49%), а родителите (42%) са на второ място. Инфлуенсърите се превръщат в предпочитан източник на информация сред младежите с дял от 18%, сочи още допитването.

И двете групи посочват, че биха обърнали най-голямо внимание на родителите си, ако ги учат как да сърфират безопасно в интернет. 

2024 © Варна е

За 2 седмици: 18 лица са постъпили в Приюта за бездомни във Варна

Към този момент капацитетът на приюта не е изцяло запълнен и социалното заведение продължава да приема ежедневно потребители
За 2 седмици: 18 лица са постъпили в Приюта за бездомни във Варна

От началото на 2024 г. дирекция "Социални дейности" към Община Варна е разгледала над 40 случая на бездомни лица и семейства. Изготвени са доклади за нуждите и предприетите мерки във всеки един от случаите, отчете по време на редовната оперативна среща на администрацията заместник-кметът по социални дейности Снежана Апостолова. По думите ѝ общинската дирекция, съвместно с държавната Дирекция "Социално подпомагане", ежедневно работят по сигнали за хора в нужда, които се насочват към Комплекса за социални услуги за бездомни лица и семейства. 

По данни на ръководство му за последните две седмици, откакто външните температури чувствително се понижиха, в комплекса са постъпили общо 18 лица – 12 в държавно делегираната дейност (за лица без постоянна регистрация на територията на община Варна) и 6 в местната (за лица с постоянна регистрация на територията на община Варна). Повечето от тях сами са потърсили подслон в комплекса. 

Към този момент капацитетът на приюта не е изцяло запълнен и социалното заведение продължава да приема ежедневно потребители. Във връзка с влошаването на метеорологичните условия оттам напомнят, че се осигуряват храна и подслон за нуждаещите се хора. От ръководството на приюта уточняват още, че настанените са на свободен режим, но следва да спазват стриктно установения ред - както по отношение на вечерния час, така и във връзка с хигиенните изисквания и забраната за внасяне на храна, алкохол и други недезинфекцирани вещи. 

По време на оперативката на районните администрации беше възложено техни служители да извършват редовни огледи на сгради със смесена собственост, където Общината е изразходвала средства за обезопасяване и възпрепятстване на влизането и настаняването на бездомни хора. Във връзка с рисковете от предизвикване на пожар или други инциденти, от общинския отдел „Дейности по защита на населението“ напомнят, че влизането в тези сгради се третира като влизане с взлом.   

2024 © Варна е