Мобилно меню

31-годишен моряк спаси кръста край Варна на Богоявление

Младият мъж вади кръста от водите на Черно море за седми път
31-годишен моряк спаси кръста край Варна на Богоявление
581

 

31-годишният моряк Анжел Димитров беше най-бърз и съобразителен във водите на Черно море навръх Йордановден и пръв се добра до кръста, който беше хвърлен в морето от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, както повелява традицията на Богоявление. Високите температури в празничния ден тази година привлякоха рекорден брой участници в ритуала - 98. Анжел е скачал за кръста много пъти, като настоящият е седми път, в който успява да "спаси" светинята.

Младият моряк сподели, че е вярващ християнин и смята, че това му помага и дава сили в морето. По случай празника Анжел пожела на всички здраве, любов, късмет и свобода. За спомен от тазгодишния Йордановден той получи плакет на общината от кмета Иван Портних, а митрополит Йоан му подари богоявленския кръст, който Анжел извади от морето.

Атрактивният ритуал на Първа буна увенча честването на Богоявление във Варна. По традиция празничният ден започна с божествена света литургия в катедралния храм "Свето Успение Богородично", отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Веднага след това на площад "Св. Св. Кирил и Методий" пред храма бяха благословени представителни военни части и техните бойни знамена. Строят бе приет от командира на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов. Велик Богоявленски водосвет беше отслужен и на Първа буна, преди смелчаците да скочат във водите на Черно море за да спасят кръста.

В празничните прояви във Варна за Богоявление се включиха кметът Иван Портних, председателят на общинския съвет Тодор Балабанов, представители на областната управа, на МВР, районни кметове и граждани.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Издадени са предписания за задължителни хигиенни и противоепидемични мерки
РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Завишени показатели на ешерихия коли и чревни ентерококи са установени във водата в зоната за къпане на неохраняемия "Офицерски" плаж във Варна.

Данните са от извършен традиционен мониторинг на качеството на морската вода от Регионалната здравна инспекция – Варна. Според заключението на здравните власти

водата в тази зона представлява риск за здравето на къпещите се.

С оглед на неблагоприятните резултати РЗИ – Варна е издала предписание до областния управител на Варна за предприемане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, както и за поставяне на трайна указателна табела.

Община Варна призовава гражданите и туристите да спазват указанията на здравните власти и да не влизат във водата в посочената зона до официално съобщение за промяна в качеството на морската вода. 

2026 © Варна е