Мобилно меню

74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

Два са центровете за хора с подобни нужди, сградите им са ремонтирани с евросредства
74 лица с деменция са използвали здравно-социални услуги във Варна

 

74 потребители са ползвали различни интегрирани здравно-социални услуги в „Център за грижа за лица с различни форми на деменция“ и „Дневен център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“. Проектът бе реализиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“, съгласно договор за безвъзмездна помощ между Община Варна и Министерството на труда и социалната политика, обясни на заключителна пресконференция днес Анастасия Георгиева, ръководител на проекта и директор на дирекция „Здравеопазване“ в Община Варна. В събитието участваха още Таня Василева, директор на дирекция „Социални дейности“, представители на Дирекция „Социално подпомагане“, на социални институции и неправителствени организации.

„Дневният център за подкрепа на лица с различна форма на деменция и техните семейства“, който се намира в район „Младост“, ул. „Петко Стайнов“ 7, е с капацитет 40 потребители. По време на проекта в него е предоставена грижа за 54 лица, които могат да се възползват за 8 или 4 часа, 5 дни седмично, без събота и неделя. Това са възрастни хора с различни форми на деменция над 65 г., с ограничения или в невъзможност за самообслужване. Те са получавали консултиране, психологическа подкрепа, терапевтична помощ и рехабилитация и други", обясни Анастасия Георгиева.

Втората база - "Центърът за грижа за лица с различни форми на деменция", предоставя 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата с деменция и подкрепа за водене на самостоятелен живот. Той се намира в район „Владислав Варненчик“, бул. „Константин и Фружин“, и е с капацитет от 15 места, а през него са преминали 20 потребители. Дейностите, които предоставя центърът, са 24-часова грижа за посрещане на ежедневните потребности на лицата, индивидуална и групова работа с потребителите, насочена към възстановяване и поддържане на социални умения, терапевтични програми, медицинска рехабилитация и други.

От 1 юли и двете услуги става държано-делегирана дейност. Ще бъдат запазени всички работни места за персонала и всички потребители имат сключени нови договори и могат да останат, обясни Таня Василева. По думите й, в община Варна е направен анализ на потребностите от социални услуги във връзка с изготвянето на Национална карта на социалните услуги, която трябва да стане факт през 2024 година. Съобразно данните ще продължат да функционират всичките 58 услуги, предоставяни от Община Варна, а новите  направления, по които ще се търси финансиране са - социални услуги за хора с психични разстройства, деца с увреждания и медицински грижи в дома.  

Сградите, в които се намират двата центъра за хора с различна форма на деменция, бяха основно ремонтирани от Община Варна с европейски средства по ОП „Региони в растеж“.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Дейността ще отнеме около месец
Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Близо 250 осветителни тела по стълбовете на Аспаруховия мост ще бъдат подменени, за да се осигури оптималното осветление на съоръжението. Около 30 дни ще са необходими за подмяната на лампите с подходящи, след доставянето им. Очаква се до средата на следващата седмица дейността да бъде възложена на фирма-изпълнител. По предварителна оценка на експертите ремонтът ще струва около 150 000 лв. с ДДС. В район "Аспарухово" предстои да се възложи подмяна на осветление и на други обекти, както и на нови стълбове, според списъците, подготвени от районната администрация.

Ремонт ще бъде извършен и на 28 стълба за осветление по бул. "Сливница" – от  кръговото с бул. "Васил Левски" до спирка "Нептун". В момента се остойностяват кражбите, извършени от стълбовете по бул. "Васил Левски" в границите на район "Одесос". Там откраднатите кабели ще се заменят с алуминиеви. Практиката да се заменя видът кабели вече беше въведена на бул. "Владислав Варненчик", където кражбите се преустановиха след подмяната, посочват експерти.  В "Младост", под Автогарата, вече започна възстановяване на кабели, които също са били откраднати по време на изпълнението на проекта там.

"Подновяването на осветлението ще става поетапно съгласно приоритетите и наличния бюджет, като на първо място е предвидена подмяната на осветителни тела по Аспаруховия мост, както и предприемането на мерки срещу кражбите на кабели и посегателствата върху стълбовете", отбеляза кметът Благомир Коцев.

Наличният ресурс в бюджета е по около 270 000 лв. за всеки район, което не е достатъчно за всички обекти, но за най-приоритетните ще стигне, добави директорът на дирекция "Инженерна инфраструктура" Тихомир Тимов.

За да започне проектиране и да се заложат средства за финансиране на осветление на крайбрежната алея, която е с дължина около 3 километра, е необходимо учредяване на ограничени вещни права за линейни обекти от техническата инфраструктура от страна на Областна администрация към Община Варна, стана ясно още по време на работната среща за уличното осветление.

Проектът за улично осветление в целия кв. "Чайка" има разрешение за строеж и започва процедура по избор на изпълнител. По него предстои да се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълба и 30 ел. табла. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и е на стойност около 3 млн. лв., беше посочено още на срещата.

2024 © Варна е