Мобилно меню

Близо 50 млн. лева ще бъдат инвестирани в общинските лечебни заведения във Варна

Предвижда се средствата за развитие да бъдат заложени в бюджетите на Общината за 2025 г., 2026 г. и 2027 г.
Близо 50 млн. лева ще бъдат инвестирани в общинските лечебни заведения във Варна
516

Финансовата комисия към местния парламент даде съгласието си в бюджетите на Община Варна за 2025 г., 2026 г. и 2027 г. да бъдат заложени средства за развитие на общинските лечебни заведения. Прогнозният размер на инвестициите е 49,2 млн. лева, които ще позволят обновяване на материалната база, закупуване на модерна апаратура и създаване на атрактивна работна среда за медицинските специалисти. Предвижда се част от средствата да бъдат осигурени от местната хазна, но подобно планиране създава възможности за намиране на финансиране от различни източници, бе изтъкнато по време на заседанието на комисията.

Друго решение от сферата на здравеопазването бе неизразходваните средства от 2024 г., заделени за еднократни помощи за лечение и подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, да се изплатят на одобрените кандидати преди приемането на общинския бюджет за тази година. Преходният остатък по инвитро програмата е в размер на близо 107 хил. лева, а 2 650 лв. – за подпомагане лечението на граждани.

С решение на общинските съветници

ще продължи и изплащането и на еднократни социални помощи.

От миналата година по това перо има неразходвани 9 350 лева. До приемането на бюджета са гарантирани и социалните плащания. Членовете на комисията одобриха изплащането за януари и февруари на 2025 г. на средствата по приетата Социална програма за миналата година в частта на местните дейности.

Това ще струва на хазната почти 812 хил. лева.

Въпреки че няма одобрен бюджет, Община Варна да може да извършва разходи за изпълнение поети ангажименти от Културния и от Спортния календар за 2025 г., гласуваха още съветниците.

Средствата за спортни мероприятия са в общ размер от 125 850 лева, а за културни събития – 16 724 лв.

В дневния ред беше включено и предложение за отпускане на близо 600 хил. лева за отстраняване на пораженията от урагана "Фредерик" върху Северното оградно съоръжение на Рибарско пристанище "Карантината". Средствата са били гласувани в бюджета за 2024 г. Заради липсата на кандидати по обявена обществена поръчка обаче не са били усвоени. Към момента има избран изпълнител, но за да започнат строителните работи, е необходимо съгласието на съветниците за отпускане на финансирането. В рамките на заседанието възникнаха редица въпроси, в резултат на които членовете на комисията решиха да се възложи обследване на обекта и да се изготви доклад с необходимите строително-ремонтни дейности. Те настояха също така да им бъде представена документацията по приемането на обекта в експлоатация. Затова разглеждането на предложението беше отложено.

В началото на заседанието беше оттеглено предложението на кмета за отмяна на безплатните карти за ученици, студенти, хора с увреждания и пенсионери за пътуване в градския транспорт.

От дневния ред отпадна и искането за актуализация на местните такси и цени на услуги на територията на община Варна. Една от причините е, че липсва информация относно промените в ценовите равнища.

2025 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна