Мобилно меню

Да се състави списък с лекарства, които дават фалшив положителен тест за дрога, иска омбудсманът

Диана Ковачева отбеляза, че подобно отражение дават също лекарства без рецепта
Да се състави списък с лекарства, които дават фалшив положителен тест за дрога, иска омбудсманът

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков и министъра на вътрешните работи Калин Стоянов, в която настоява да бъде изработен списък на лекарствата, които могат да доведат до фалшиво положителен тест за наркотици.

„Към момента няма официален списък с лекарства, които оказват влияние при проба, поради което смятам, че би било добре да се създаде работна група по въпроса или Експертният съвет към Националния съвет по наркотични вещества би могъл да даде експертно становище какво е въздействието на различните лекарства при тест и да се състави списък, който да е отворен и да може да се допълва“, пише проф. Ковачева.

„Считам, че познаването на лекарствата, които могат да доведат до фалшиво положителен тест за наркотици, значително би намалило негативните последици от евентуалния фалшив резултат, тъй като би дало възможност за предприемане на нужните мерки преди шофиране и съответно – тестване“

Тя посочва, че приемането на различни лекарства от няколко фармакологични групи могат да повлияят на резултата при направен тест за наркотици, тъй като и малки концентрации от тях могат да наподобят някои от забранените наркотични вещества и това е публично известен факт. 

Тя допълва, че в това число са и често използвани без рецепта лекарства. Като пример може да се посочат нестероидни противовъзпалителни средства, аналгетици, деконгестанти, лекарства за суха кашлица, антибиотици, антихистамини, антихипертензивни средства, перорални антидиабетни средства, антидепресанти и антипсихотици, психостимуланти и др.

„В тази връзка намирам, че са непропорционални значителните негативни последици за гражданите от един фалшиво положителен тест, на фона на безобидни, според тях, лекарства, за които не са наясно с възможността да наподобят наркотично вещество при тест. Още повече, че на практика с оглед последиците се поставя знак на равенство между лице, приело например лекарство за кашлица, и лице, съзнателно приело наркотично вещество и седнало зад волана“, пише омбудсманът.

„Безспорно е, че една от основните причини да продължава войната по пътищата е употребата на психоактивни вещества – алкохол и наркотици. Наред с предприетите мерки, които се надявам да дадат резултат, считам, че гражданите трябва да са официално запознати с възможността приемано от тях лекарство да позитивира тест за наркотици“

Тя подчертава, че препоръката ѝ в никакъв случай не цели оневиняване и сваляне на отговорност от извършителите, а навременно превантиране на възможни престъпления вследствие несъзнателната употреба на лекарства, позитивиращи контролните тестове и да ограничи случаите на съзнателно приемане на психоактивни вещества, към което следва да са насочени усилията на компетентните органи.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър на Омбудсмана на Република България

За 2 седмици: 18 лица са постъпили в Приюта за бездомни във Варна

Към този момент капацитетът на приюта не е изцяло запълнен и социалното заведение продължава да приема ежедневно потребители
За 2 седмици: 18 лица са постъпили в Приюта за бездомни във Варна

От началото на 2024 г. дирекция "Социални дейности" към Община Варна е разгледала над 40 случая на бездомни лица и семейства. Изготвени са доклади за нуждите и предприетите мерки във всеки един от случаите, отчете по време на редовната оперативна среща на администрацията заместник-кметът по социални дейности Снежана Апостолова. По думите ѝ общинската дирекция, съвместно с държавната Дирекция "Социално подпомагане", ежедневно работят по сигнали за хора в нужда, които се насочват към Комплекса за социални услуги за бездомни лица и семейства. 

По данни на ръководство му за последните две седмици, откакто външните температури чувствително се понижиха, в комплекса са постъпили общо 18 лица – 12 в държавно делегираната дейност (за лица без постоянна регистрация на територията на община Варна) и 6 в местната (за лица с постоянна регистрация на територията на община Варна). Повечето от тях сами са потърсили подслон в комплекса. 

Към този момент капацитетът на приюта не е изцяло запълнен и социалното заведение продължава да приема ежедневно потребители. Във връзка с влошаването на метеорологичните условия оттам напомнят, че се осигуряват храна и подслон за нуждаещите се хора. От ръководството на приюта уточняват още, че настанените са на свободен режим, но следва да спазват стриктно установения ред - както по отношение на вечерния час, така и във връзка с хигиенните изисквания и забраната за внасяне на храна, алкохол и други недезинфекцирани вещи. 

По време на оперативката на районните администрации беше възложено техни служители да извършват редовни огледи на сгради със смесена собственост, където Общината е изразходвала средства за обезопасяване и възпрепятстване на влизането и настаняването на бездомни хора. Във връзка с рисковете от предизвикване на пожар или други инциденти, от общинския отдел „Дейности по защита на населението“ напомнят, че влизането в тези сгради се третира като влизане с взлом.   

2024 © Варна е