Мобилно меню

Дейци на културата излязоха на протест в Деня на народните будители

Част от хората в сферата работят на заплата малко по-висока от минималната за страната
Дейци на културата излязоха на протест в Деня на народните будители

Артисти и служители в сферата на културата излязоха на протест в Деня на народните будители. Те настояват за повече пари в бюджета за следващата година, както за заплати, така и за ремонт на сгради и други дейности, съобщава БНТ. Към момента част от хората в сферата работят на заплата малко по-висока от минималната за страната, която е 780 лева.

Вместо да празнуват в деня на народните будители, културните дейци излязоха на протест.

"1300 лева е средната заплата, като младши експерти започват с 850 лева. Като видят заплатата и си тръгват", отбеляза Мирослава Кръстева, председател на секция "Архиви" към национална федерация "Култура".

"От 4-5-годишна възраст започват да се трудят. Неистов, ежедневен, многочасов труд. Сегашното положение е наистина обидно и срамно", изтъкна Свилен Симеонов, главен диригент на общински симфоничен оркестър "Симфониета София".

Притеснява ги не само ниското заплащане, но и условията, в които работят.

"Като нищо може би ще затворим всички театри в цялата страна. В Добричкия театър като седне зрителят столовете са такива, че с коленете си запушва ушите и не чува какво се случва на сцената, това не е реновирано от 1936 година, хора. Как искаме да влезе там зрител?", коментира Христо Мутафчиев, председател на САБ.

"Все още сме живи, мърдаме, дишаме, ритаме, можем и да хапем, ако е необходимо", подчерта Иво Йорданов, солист на Държавна опера - Варна.

Представители на редица културни институти протестираха днес. Смятат исканията си за справедливи, а целта им е единствено да запазят българската култура.

"Колко правителства се смениха, никакво внимание, все едно ние не съществуваме", заяви Диана Цолевска, актриса от Държавен куклен театър - Варна.

"Имаме постоянно отлив от артисти и техници и сценични служби", подчерта Ивайло Ненов, режисьор в Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе.

В Благоевград 30 минути след отваряне на Регионалния исторически музей служителите излязоха на мълчалив протест. Пловдивската опера и артисти от други културни организации също се присъединиха към протеста. Те напомниха за най-наболелите проблеми в сферата. Не са доволни от ниския бюджет за култура. Настояват следващата година той да бъде увеличен от 0,4 на 1 процент.

"86 млн. лева на фона на милиардите, които се раздават в бюджета, кантарът не ги лови. Разходите от бюджета, които държавата прави са над 77 млрд. лева, ако сметне какво са 86 млн. на 77 млрд. ще видите, че говорим за по-малко от 1%. А този 1% е жизнено важен за работещите", отбеляза Любослав Костов от КНСБ.

"Аз им обещавам, след като бъде приет бюджета, ние ще седнем и тогава ще подпиша истински браншови договор - такъв, какъвто наистина можем да подпишем и ще работи за увеличаване на този бюджет", заяви министърът на културата Кръстю Кръстев.

Днешният протест на културните дейци е само първа крачка към това, което предстои, ако исканията им не бъдат удовлетворени, съобщава още БНТ.

2023 © Варна е
Още по темата: Варна Култура Протест
Още по темата: Варна Култура Протест

Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Специалната церемония се състоя в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември
Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Кметът на Варна награди най-изявените варненски доброволци за 2024 година. Те получиха отличията си на специална церемония в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември.

Наградите бяха разпределени в осем категории. Отличените бяха определени от представителите на доброволческите неправителствени организации, които работят активно на територията на община Варна. Тази година беше отбелязан приносът и на младежи от други държави, както и работата на доброволци над 29-годишна възраст (каквато е горната възрастовата граница за младежи).

В категория "Доброволчески вдъхновител" наградата си поделиха Кармен Рондо и Амандин Адам от Алианс Франсез – Варна. В категория "Най-най-най доброволец" наградата бе присъдена на Венета Георгиева от фондация "Европа". С "Младо доброволческо сърце" беше наградена Нели Радева от Областен съвет на Български червен кръст.

Наградата за изключителен принос беше присъдена на Васил Ставрев от Организацията на българските скаути. В категория "Слънчев доброволец" беше отличена Вера Петрова от Младежка доброволческа служба.

"Най-отдаден доброволец" тази година е Десислава Георгиева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, а "Специален доброволец" е Дуня Павлович от сдружение "За теб". Кремена Вършилова от фондация "Социалната чайна" е "Доброволец без граници" за 2024 година.

"Благодарим ви за ентусиазма и добрата работа през годината – тя е важна за нас не само като община, а и като общество. Без вас нямаше да можем да се справим с много от предизвикателствата през изминалата година. Разчитахме на вашата отдаденост, лично видях какво означава дейността на доброволците при различни критични ситуации и бедствия. Затова можем да наречем доброволчеството най-възвишената работа – когато човек не очаква никаква благодарност осен личното удовлетворение", отбеляза кметът Коцев при своя поздрав към отличените и техните организации.

Сред активните доброволчески организации във Варна са Младежка доброволческа служба, Европейски корпус за солидарност, сдружение "За теб", Алианс Франсез – Варна, фондация "Социалната чайна", Организацията на българските скаути, фондация "Европа", сдружение "Няма невъзможни неща", морски клуб "Приятели на морето", сдружение "Гаврош", Български младежки червен кръст, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Велоклуб "Устрем", сдружение "Алтернативно пространство".  

    

На тазгодишната церемония, организирана от представителните доброволчески НПО и общинския отдел "Младежки дейности", присъстваха още заместник-кметът Павел Попов, представители на Министерство на младежта и спорта, общински съветници. Подобен празник се организира за първи път от началото на пандемията от COVID-19.

Международният ден на доброволеца - 5 декември, за първи път се чества през 1985 г. по инициатива на ООН.

Тогава световната организация приканва правителствата и неправителствените организации във всички страни да изкажат уважението и благодарността си към доброволците и да дадат по-голяма гласност на дейността им.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна