Мобилно меню

Дейци на културата излязоха на протест в Деня на народните будители

Част от хората в сферата работят на заплата малко по-висока от минималната за страната
Дейци на културата излязоха на протест в Деня на народните будители

Артисти и служители в сферата на културата излязоха на протест в Деня на народните будители. Те настояват за повече пари в бюджета за следващата година, както за заплати, така и за ремонт на сгради и други дейности, съобщава БНТ. Към момента част от хората в сферата работят на заплата малко по-висока от минималната за страната, която е 780 лева.

Вместо да празнуват в деня на народните будители, културните дейци излязоха на протест.

"1300 лева е средната заплата, като младши експерти започват с 850 лева. Като видят заплатата и си тръгват", отбеляза Мирослава Кръстева, председател на секция "Архиви" към национална федерация "Култура".

"От 4-5-годишна възраст започват да се трудят. Неистов, ежедневен, многочасов труд. Сегашното положение е наистина обидно и срамно", изтъкна Свилен Симеонов, главен диригент на общински симфоничен оркестър "Симфониета София".

Притеснява ги не само ниското заплащане, но и условията, в които работят.

"Като нищо може би ще затворим всички театри в цялата страна. В Добричкия театър като седне зрителят столовете са такива, че с коленете си запушва ушите и не чува какво се случва на сцената, това не е реновирано от 1936 година, хора. Как искаме да влезе там зрител?", коментира Христо Мутафчиев, председател на САБ.

"Все още сме живи, мърдаме, дишаме, ритаме, можем и да хапем, ако е необходимо", подчерта Иво Йорданов, солист на Държавна опера - Варна.

Представители на редица културни институти протестираха днес. Смятат исканията си за справедливи, а целта им е единствено да запазят българската култура.

"Колко правителства се смениха, никакво внимание, все едно ние не съществуваме", заяви Диана Цолевска, актриса от Държавен куклен театър - Варна.

"Имаме постоянно отлив от артисти и техници и сценични служби", подчерта Ивайло Ненов, режисьор в Драматичен театър "Сава Огнянов" - Русе.

В Благоевград 30 минути след отваряне на Регионалния исторически музей служителите излязоха на мълчалив протест. Пловдивската опера и артисти от други културни организации също се присъединиха към протеста. Те напомниха за най-наболелите проблеми в сферата. Не са доволни от ниския бюджет за култура. Настояват следващата година той да бъде увеличен от 0,4 на 1 процент.

"86 млн. лева на фона на милиардите, които се раздават в бюджета, кантарът не ги лови. Разходите от бюджета, които държавата прави са над 77 млрд. лева, ако сметне какво са 86 млн. на 77 млрд. ще видите, че говорим за по-малко от 1%. А този 1% е жизнено важен за работещите", отбеляза Любослав Костов от КНСБ.

"Аз им обещавам, след като бъде приет бюджета, ние ще седнем и тогава ще подпиша истински браншови договор - такъв, какъвто наистина можем да подпишем и ще работи за увеличаване на този бюджет", заяви министърът на културата Кръстю Кръстев.

Днешният протест на културните дейци е само първа крачка към това, което предстои, ако исканията им не бъдат удовлетворени, съобщава още БНТ.

2023 © Варна е
Още по темата: Варна Култура Протест
Още по темата: Варна Култура Протест

Варненци се жалват от проблеми с паркирането

Трудности се срещат във всички райони на града предвид нарасналите нужди от паркоместа
Варненци се жалват от проблеми с паркирането

Община Варна ще засили проверките за нерегламентирано паркиране на автомобили по и в близост до велоалеите. Това стана ясно след сигнал по време на приемния ден на кмета Благомир Коцев. По думите на граждани чести нарушения има на алеята за велосипеди в близост до стадион "Спартак", по протежението на бул. "В. Левски". Те поискаха при възможност велоалеята да бъде отделена с делиниатори или да бъде маркирана в цвят. От администрацията посочиха, че "Общинска полиция" и сега контролира отсечката, но въпреки това там често се наблюдават нарушения.  

Други граждани поискаха ул. "Д-р Стоян Златаров" да стане еднопосочна и живущите да имат възможност да паркират в едната лента на пътното платно. Недостигът на паркоместа се е усетил, след като два нови парцела по улицата се застрояват. Идеята е да се промени статутът на улицата, а движението по съседната да е в обратна посока. От дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" поеха ангажимент, да прегледат точните габарити на платното, както и да изследват интензитета на движение на автомобили. След това  ще се организира работна среща, в която ще се поканят заинтересованите лица и ще се предложат решения.

По време на приемния ден беше повдигнат и въпросът за свободния достъп на граждани до стадиона в близост до спортен комплекс "Локомотив", както и за неправилното паркиране около него. По случая общинското предприятие "Спорт Варна" ще направи проверка.  

Живущи на ул. "Васил Петлешков" в район "Приморски" поискаха да бъдат изградени нови 20 паркоместа, предвид нарасналите нужди на района. По думите им те са били заложени при ремонтни дейности там, но не са били реализирани. Общински експерти ще направят проверка на място, за да преценят дали да се изградят паркоместа на тревна фуга. Успоредно с това ще се търсят и възможности за финансиране, тъй като средствата по проекта са изчерпани. От ресорната дирекция се ангажираха още да съдействат за изграждането на изкуствени неравности по улицата с цел да се ограничи скоростта на преминаване на автомобилите.

Собственици на имоти в местност "Карантината" изложиха аргументите си против строеж на голяма жилищна сграда в района. Те се притесняват, че може да бъде издадено разрешение за строеж без необходимата екологична оценка, а по думите им имотът попада в "Натура 2000". Подали сме сигнали до всички заинтересовани институции, посочиха гражданите. От общинската администрация поискаха да се запознаят с изходните данни по случая и да потърсят становище на "Геозащита" и други институции.

Живущи в района на ул. "Топола" и ул. "Чинар" се жалваха, че вече 10 години живеят на улица, която е неасфалтирана. По силата на тристранен договор от 2015 г. между инвеститора, Община Варна и фирмата – изпълнител, строителят е трябвало да асфалтира улицата, но не е изпълнил ангажимента си. Община Варна ще направи проверка по случая. Със съдействието и на районното кметство „Младост“ ще се търсят варианти да се направи текущ ремонт или да се потърсят възможности за цялостно изграждане.

2024 © Варна е