Мобилно меню

Камери във Варна ще следят за чистотата в града

Започна поетапното им монтиране
Камери във Варна ще следят за чистотата в града

Община Варна започна поетапно монтиране на преместваеми камери във връзка с затягането на контрола върху чистотата във Варна. В координационен център в общината ще се събира информацията и картината от камерите. Целта е да се упражни ефективен контрол върху замърсяването, правилното съхранение, събиране и извозване на отпадъците.

Камерите ще проследяват както машините, свързани с процеса по сметосъбиране и сметоизвозване, така и работниците от чистотата, служителите по екологията, гражданите, ползващи кофите за боклук.

Община Варна ще монтира и стационарни камери, но и мобилни, които ще се местят на всички локации, за които има сигнали на гражданите, че има проблем с чистотата. Мярката е част от комплексните действия по подобряване на чистотата в града.

Монтирането на преместваемите камери вече се реализира във всички райони на Варна. На платформата signal.varna.bg гражданите може да изпращат снимки със замърсени места, за да се насочва видеонаблюдението именно там и да се установява бързо причината за проблема.

Продължава и миенето на централните градски части, както и налагането на санкции за юридически и физически лица, които изхвърлят отпадъци нерегламентирано. Извършва се и проверка на договорите на фирмите и заведенията със сметоизвозващи фирми, в някои от които се установяват проблематични практики. Проведен е разговор със сметопочистващата фирма за осигуряване на работници по чистотата във връзка с увеличения туристически поток и по повод традиционната миграция на работната ръка към курортите. На базата на картината от камерите при ежедневен режим ще се оптимизират дейностите по поддържането на чистотата, уверяват от община Варна.

2024 © Варна е

РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Издадени са предписания за задължителни хигиенни и противоепидемични мерки
РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Завишени показатели на ешерихия коли и чревни ентерококи са установени във водата в зоната за къпане на неохраняемия "Офицерски" плаж във Варна.

Данните са от извършен традиционен мониторинг на качеството на морската вода от Регионалната здравна инспекция – Варна. Според заключението на здравните власти

водата в тази зона представлява риск за здравето на къпещите се.

С оглед на неблагоприятните резултати РЗИ – Варна е издала предписание до областния управител на Варна за предприемане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, както и за поставяне на трайна указателна табела.

Община Варна призовава гражданите и туристите да спазват указанията на здравните власти и да не влизат във водата в посочената зона до официално съобщение за промяна в качеството на морската вода. 

2026 © Варна е