Мобилно меню

Концерт-спектакъл "3 март - дух и памет" организират във Варна

Инициативата е съвместна между Варненския свободен университет и Общината, ще се проведе на 3 март, от 17:30 часа, във ФКЦ, при вход свободен
Концерт-спектакъл "3 март - дух и памет" организират във Варна

Концерт-спектакълът "3 март – дух и памет" ще се проведе на 3 март 2025 г. в 17:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна. Събитието, организирано от Община Варна в партньорство с Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", ще бъде празник, който ще докосне сърцата на всички присъстващи.

Концертът е с вход свободен!

На сцената на зала 1 на ФКЦ ще излязат представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски", и ансамбъл "Българи", както и певицата Силвия Георгиева. "Концертът "Дух и памет" акцентира върху значимостта на събитията от българската история, които ни карат да сме горди българи", коментира доц. д-р Ивайло Иванов, ръководител "Художествено-творческа дейност" на Варненския свободен университет.

По традиция концерт-спектаклите, посветени на Националния празник на страната ни във Варна, са дело на Академичния танцов театър на ВСУ "Черноризец Храбър", който е не само "перла в университетската корона" в обучението по изкуства, но и символ на съхранените български традиции и новаторския сценичен подход. И тази година студентите от специалност "Хореография" са подготвили вдъхновяващи моменти от българския фолклор, като ще вплетат в танца история, вярата и българския дух. 

Академичният танцов театър създава запомнящи се спектакли, привличащи интереса на публиката във Варна и страната. Той е творческа лаборатория за студентите по хореография, в която те усъвършенстват своите умения под ръководството на водещи преподаватели и професионалисти в областта на фолклорните танци. В рамките на обучението си студентите изучават традициите на различни етнографски области, усвояват стиловите особености на народните танци и се включват в реални сценични проекти. Професионалната подготовка им позволява да намерят място сред водещите български ансамбли и да създадат собствени творчески решения за съхранение и популяризиране на фолклорното изкуство. Академичният танцов театър на Варненския свободен университет е носител на престижни отличия, сред които Награда "Варна" и "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци. 

Обучението в специалност "Хореография" във ВСУ "Черноризец Храбър" се отличава с активното сътрудничество с едни от най-престижните фолклорни ансамбли в страната. Студентите работят с утвърдени хореографи и изпълнители, което им осигурява безценен практически опит и широки перспективи за професионално развитие. Близо 500 са възпитаниците на професионалното направление "Музикално и танцово изкуство" през последните 30 години, като интересът към специалността и обучението във Варненския свободен университет непрекъснато нараства. 90 на 100 от завършилите специалност "Хореография" се реализират професионално, голяма част от тях работят като ръководители или хореографи на ансамбли, клубове за народни танци, а други - като учители по български танци в средното образование, споделя доц. Иванов. 

Концерт-спектакълът "3 март – дух и памет" обещава да бъде празник на творчеството и вълнуващо емоционално преживяване, което ще припомни на всички присъстващи важните уроци на историята и неизменния дух на българската нация!

2025 © Варна е

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ