Мобилно меню

Край "Двете кули": Затварят платното на бул. "Владислав" от центъра към изхода на града

Движението ще се извършва двупосочно в свободното от строителни работи платно, предложени са и обходни маршрути
Край "Двете кули": Затварят платното на бул. "Владислав" от центъра към изхода на града
1200

В сряда, 6-и ноември, започва същинската работа по изпълнението на третия етап от изграждането на канализационен колектор с голям диаметър и две канализационни шахти край "Двете кули". Вече се асфалтират преходните трасета между северното и южното платно на бул. "Владислав Варненчик", с което приключва работата по втория от общо четирите етапа на обекта.

Строителните дейности ще продължат в кръстовището при "Двете кули" на бул. "Владислав Варненчик" като платното в посока от центъра на града към изхода ще бъде затворено.

Движението ще се извършва в съседното платно.

С цел предотвратяване на големи задръствания, до приключване на строително-монтажните работи са определени обходни маршрути, които заобикалят кръстовището, както следва:

  • За влизащите в гр. Варна от АМ "Хемус" – слизане от автомагистралата по рампата до "Бизнес Парк Варна". За лекотоварния трафик, на кръговото кръстовище - качване в посока "Метро" и влизане в града по бул. "Сливница" и бул. "Цар Освободител". За тежкотоварното движение – слизане по бул. "Атанас Москов" към бул. "Девня" и след това през кръговото движение на булевард "Васил Левски" влизане в града по бул. "Васил Левски" или по ул. "Георги Пеячевич" и бул. "Христо Смирненски".   
  • За излизащите от гр. Варна по бул. "Владислав Варненчик" е препоръчително още от кръговото кръстовище на "Автогара Варна" слизане към ул. "Девня" и качване към бул. "Сливница" и бул. "Цар Освободител". 

Друг вариант за избягване на евентуално натоварено движение е: от кръстовището на Мол Варна продължаване по ул. "Георги Пеячевич" към голямото кръгово кръстовище, преминаване по бул. "Девня" и качване по бул. "Христо Смирненски", отново към бул. "Сливница" и бул. "Цар Освободител".

От началото на работата по обекта е валидна и временна организация на движението, която цели да отведе трафика от входа на гр. Варна по бул. "Атанас Москов" за превозни средства, за които не е наложително да преминат през кръстовището на "Двете кули", като това се отнася най-вече за тежкотоварните автомобили. 

2024 © Варна е

Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

Тази тенденция набира популярност, както по света, така и у нас
Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

През 2024 г. глобалната популация на домашни любимци е надхвърлила 1 милиард, като котките водят по брой. Оценките показват, че в света има около 370 милиона котки и 900 милиона кучета, които живеят в домашни условия. Почти 47% от новите собственици на домашни любимци са избрали за първи път да гледат котка или куче. Към края на предходната година приблизително

470 милиона домакинства по света имат кучета.

Кучетата са особено популярни в САЩ - с около 78 милиона регистрирани домашни любимци, докато котките са по-предпочитани в някои други региони. Например в Европа котките надминават кучетата по популярност, вероятно поради удобството за живот в апартаменти и по-ниските разходи за отглеждане. Тези числа отразяват значителния интерес към домашните любимци и варират според културните предпочитания, урбанизацията и други фактори като размера на жилищата и начина на живот.

Съжителството на котки и кучета в един дом, известно като "мултивидова грижа", е често срещано сред любителите на домашни животни. В САЩ около 17% от домакинствата с домашни любимци отглеждат и двете животни заедно. Тези стопани често виждат котките и кучетата като допълващи се другари – котките осигуряват спокойна и независима привързаност, докато кучетата са по-социални и активни партньори.

В България кучетата са най-популярните домашни любимци, следвани от котките, отбелязват от bgfermer.bg и изтъкват, че у нас онлайн търсенията, свързани с храна за кучета, са значително повече от тези за котки - 22 000 спрямо 14 800 месечно. Трудно е обаче да се определи точно колко от собствениците отглеждат и двете животни заедно, но тази тенденция си пробива път и у нас.

През 2024 година броят на домашните любимци в България продължава да расте. 

По различни данни броят на кучетата е около 752 000, а на котките - 817 000.

Домакинствата, които притежават домашни любимци, са отговорни за около половината от общия брой на животните. Това показва, че България има висока степен на домашни любимци, като броят им се увеличава с годините, което е в съответствие с общите тенденции в Европа.

В България домакинствата с повече от едно домашно животно не са рядкост.

Според последни изследвания, около 46% от домакинствата в страната имат поне едно животно, като котките водят по брой в сравнение с кучетата. Много домакинства притежават както котки, така и кучета, и все повече собственици съчетават тези два вида животни в дома си. Според изследвания, около 10% от стопаните имат и куче, и котка в едно домакинствo. Такива домакинства често срещат предизвикателства във взаимоотношенията между кучетата и котките, но при правилно социализиране и подход може да се създаде хармония между двата вида, подчертават от bgfermer.bg. Останалите 40-50 % от популацията са бездомни или скитащи четириноги, които нямат постоянен дом или грижи. Проблемът с бездомните кучета и котки остава сериозен в страната, като редица инициативи и организации се опитват да намалят броя им чрез кастрация и осиновяване. Организациите, които работят по тези въпроси, се стремят да осигурят подслон, грижи и възможности за осиновяване, но заради големия брой на скитащите животни, капацитетът на приютите често е ограничен.

2025 © Варна е / източник: bgfermer.bg, колаж: ВАРНА Е