Мобилно меню

Монтират около 2000 нови камери за видеонаблюдение във Варна

С приоритет ще се поставят камери в районите на учебни заведения, детски площадки, инфраструктурни обекти, както и ключови места, посещавани от много хора
Монтират около 2000 нови камери за видеонаблюдение във Варна
647

Проектът за поставяне на камери за видеонаблюдение е във финалния си етап и предстои в кратки срокове да бъде обявена обществената поръчка. Това съобщи пред Радио Варна заместник-кметът по обществен ред и сигурност Илия Коев. По думите му ще бъдат поставени нови между 1500 и 2000 камери за видеонаблюдение. Възстановени ще бъдат всички камери на входовете и изходите на Варна, както и на централните кръстовища в града. С приоритет ще се поставят камери в районите на учебни заведения, детски площадки, инфраструктурни обекти, както и ключови места, посещавани от много хора, добави Коев. 

Освен тях ще бъдат поставени преместваеми камери и на 36 екоточки до съдовете за смесен битов отпадък с цел затягане на контрола върху чистотата в града и за превенция срещу вандализма. Подобна техника бе поставена пилотно в централната градска част и в резултат на работата й вече има санкционирани лица. Преместваемите камери ще може да се местят на различни точки на база данни от граждани за образуване на сметища и други нередности, обясни още заместник-кметът. 

В Община Варна има сигнали, че граждани изваждат торбички с отпадъци от съдовете за смет, отговори Коев на въпрос дали се наблюдава подобна практика. По думите на зам.-кмета най-често това са хора в неравностойно положение – клошари, които извършват действията несъзнателно. Не изключвам вариант това да се прави и умишлено, коментира зам.-кметът.

2024 © Варна е

РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Издадени са предписания за задължителни хигиенни и противоепидемични мерки
РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Завишени показатели на ешерихия коли и чревни ентерококи са установени във водата в зоната за къпане на неохраняемия "Офицерски" плаж във Варна.

Данните са от извършен традиционен мониторинг на качеството на морската вода от Регионалната здравна инспекция – Варна. Според заключението на здравните власти

водата в тази зона представлява риск за здравето на къпещите се.

С оглед на неблагоприятните резултати РЗИ – Варна е издала предписание до областния управител на Варна за предприемане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, както и за поставяне на трайна указателна табела.

Община Варна призовава гражданите и туристите да спазват указанията на здравните власти и да не влизат във водата в посочената зона до официално съобщение за промяна в качеството на морската вода. 

2026 © Варна е