Мобилно меню

Над 170 бебета са родени с помощта на общинската инвитро програма

Отпуснатите от бюджета на Община Варна средства за финансиране на манипулации за инвитро процедури са в размер на близо 2 млн. лв.
Над 170 бебета са родени с помощта на общинската инвитро програма

Инвитро програмата на Община Варна за подкрепа на семейства с репродуктивни проблеми започна през 2014 година. За периода от 2015 г. до месец юли 2023 г. са родени 174 бебета, от които 97 момчета и 77 момичета. През тази година - до месец юли са родени 19 бебета.

Това съобщи кметът на Варна Иван Портних по време на обучителен форум под надслов "Здрави и активни", организиран от Фондация "Искам бебе". В него участваха председателят на фондацията Радина Велчева, координаторът за Варна Валентина Иванова, директорът на АГ болницата в града проф. Емил Ковачев, лектори и студенти от Медицинския университет.

Отпуснатите от бюджета на Община Варна средства за финансиране на манипулации за инвитро процедури са в размер на близо 2 млн. лв., като в бюджета за тази година са предвидени 340 000 лв.

"Искаме повече бебета! Стремим се да осигурим условия за тяхното отглеждане. Варна е сред малкото градове в България, които нямат проблем с местата в детските градина, след година се надявам това да се случи и с яслите. Варна се гордее и със системата на основното и средното образование, осигурени са безплатни занимания на децата в градините и в школите на ОДК", каза още кметът Иван Портних. Той благодаря на Фондация "Искам бебе" за отличното партньорство.

Радина Велчева посочи, че Варна е пионер в страната в подкрепата на двойки с репродуктивни проблеми чрез общинската инвитро програма, по която са родени и най-много бебета. Тя допълни още, че предстои да бъде отворен кабинет за безплатни консултации за репродуктивно здраве в общинската  АГ-болница.

Проф. Емил Ковачев съобщи, че по данни на БАН между 13 и 15 % от двойките у нас имат фертилни проблеми, а България е на едно от челните места по отрицателен естествен прираст – през 2022 г. са родени 56 596 бебета, които са 2600 по-малко в сравнение с предходната година. Тази тревожна тенденция продължава и затова всяка инициатива за насърчаване на отговорно и навременно родителство трябва да бъде приветствана, допълни той.

Обучението "Здрави и активни" е част от проекта "Младите българи - архитекти на промяната", финансирана от ММС със съдействието на Община Варна. В него бяха представи добрите практики в помощ на семействата, които искат да станат родители.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

С близо 3 милиона лева модернизират уличното осветление в квартал Чайка

Ще се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълбове и 30 ел. табла
С близо 3 милиона лева модернизират уличното осветление в квартал Чайка

Община Варна започва проект на стойност близо 3 млн. лв., като 2 млн. лв. от тях са по проекта "Рехабилитация, модернизация и изграждане на интелигентна система за управление и мониторинг на системата за външно изкуствено осветление в кв. "Чайка", район "Приморски". Около 1 млн. лв. ще е дофинансирането от страна на Община Варна. Проектът ще се изпълнява по договор с Министерството на енергетиката по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител. Проектът трябва да е приключил до 30 март 2026 г. По него ще се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълбове, 30 ел. табла на цялата територия на кв. "Чайка".

През април 2024 г. общината кандидатства по процедурата "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление", по приоритетна ос "Нисковъглеродна икономика" по НПВУ, с цел да се намали драстично ползваната електроенергия.

След изпълнението на проекта се очаква икономиите да достигнат около 60%-65%.

Осветлението ще бъде присъединено към смарт системата на Община Варна за управление на уличното осветление. Към момента тя включва около 4000 осветителни тела, които ще се увеличат до над 5000 след реализацията на проекта.

На този етап само за уличното осветление на кв. "Чайка" се заплаща средно годишно около 161 000 лв. След модернизацията сметката чувствително ще спадне – до около 61 000 лв. на годишна база. Проектът ще сведе до много по-ниски стойности и разходите за поддръжка, както и ще оптимизира графиците за светване и изгасване на лампите.

Цялостната годишна сметка на осветлението на Варна в петте района и петте села е около 1,3 млн. лв.

В последните месеци Община Варна извърши енергийно обследване именно с цел да е възможно привличането на средства за модернизация, енергийна ефективност и спестяване на разходи.

2024 © Варна е