Мобилно меню

Нови 200 000 лева за премахване на опасни дървета отпуска Общината

За по-добра координация и контрол на действията за подобряване на градската среда настоява кметът
Нови 200 000 лева за премахване на опасни дървета отпуска Общината

Община Варна отпуска допълнително 200 000 лева за премахване на опасни дървета и поддържане на зелените площи. Това докладваха на кмета Благомир Коцев от финансовата дирекция по време на редовната оперативка в община Варна. Предстои средствата да бъдат разпределени между петте районни кметства и да се изразходват за премахване на опасни дървета, резитба на клони и косене на зелените площи при необходимост.

Кметът Коцев поиска още да се провеждат ежеседмични координационни срещи не само с представителите на ВиК и строителните фирми, но и с фирмите по озеленяване, осветление, чистота, почистване на шахти и отводнителни съоръжения. Целта е по-добра координация и контрол на действията за подобряване на градската среда. Кметът поиска още да се организира среща с Агенция „Пътна инфраструктура“ по повод техния ангажимент за поддържа на републиканските пътища на територията на града, съгласно сключеното споразумение.

По повод есенното почистване на отводнителните канали и дерета, заместник-кметът Христо Рафаилов припомни, че Общинският съвет е отказал увеличението с 350 000 лева за дейността. Кметът нареди с наличните в бюджета 112 000 лева да започне почистване на най-компрометираните участъци. За добрия вид на отводнителните канали и дерета е необходимо те да бъдат почиствани по два пъти годишно, което би струвало над 1,5 млн. лв. За целта в бюджета за следващата година трябва да бъдат заложени необходимите средства, подчерта Коцев.

Във връзка с локалните наводнения на кръговите на сп. Почивка и до Ботаническата градина, кметът нареди съставяне на актове и глоби на замърсителите със строителни отпадъци, които стават причина за наводняването на близки участъци по булевардите. Служители на общинската дирекция "Управление на сигурността и контрол по обществения ред" трябва да извършат огледи спазва ли се технологията за уплътняване на обратни насипи и при констатирани нередности да налагат глоби. Проверки ще бъдат направени на местностите Траката, Евксиноград, Св. Никола и Манастирски рид. Там се правят ремонти на вътрешните улици, от които се свличат строителни и инертни материали по пътните платна. Причина е и неприключилият проект по ВиК-цикъла и оставянето на обектите в незавършен вид.

Предстои да започне и възстановяване на пътните знаци, съборени вследствие на пътно-транспортно произшествие или вандалска проява.

Вече има избрана фирма за дейностите, докладваха от дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване". Всички сигнали за съборени знаци трябва да се обобщят от районните кметства. След това те ще се подават за отстраняване при заместник-кмета Илия Коев, като целта е процедурата да е максимално улеснена, стана ясно по време на оперативката.

Коев посочи още, че с изграждането на новата система за видеонаблюдение ще се сложи край на вандалските прояви. Повод за изказването му бе докладът, че всички отремонтирани устройства на асансьорите на пасарелките по бул. "В. Левски" отново са счупени, някои вследствие на вандалски прояви.

Обмислят се и промени в Наредбата за изграждане, стопанисване, контрол и опазване на зелената система на територията на община Варна, в частта, която касае компенсаторното озеленяване. Целта е стриктно да се следи и да не се допускат наличието на изсъхнали дървета в града, както и да има механизъм за действие при наличието на такива. Кметът възложи на две дирекции – „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ и „Правно-нормативно обслужване“, в срок до една седмица да излязат с конкретни предложения.

Целта е общината да има възможност да наложи санкции, ако съответната фирма откаже да подмени изсъхнало дърво, засадено по програмата. Ще се проверява и вариант, при който фирмите да заплащат такса, а общината да поеме грижата за новозасадените дървета, стана ясно по време на срещата. Кметът възложи да се огледат всички общински наредби, които се нуждаят от актуализация.

Припомняме, че от 1 октомври влезе в сила заповед на кмета, според която се увеличават до четири пъти гаранциите, които строителните фирми плащат на общината при ремонтни дейности и прокопавания в урбанизираната територия.

2024 © Варна е

Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Специалната церемония се състоя в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември
Отличиха най-изявените варненски доброволци за 2024 година

Кметът на Варна награди най-изявените варненски доброволци за 2024 година. Те получиха отличията си на специална церемония в Юнашкия салон по повод Международния ден на доброволеца – 5 декември.

Наградите бяха разпределени в осем категории. Отличените бяха определени от представителите на доброволческите неправителствени организации, които работят активно на територията на община Варна. Тази година беше отбелязан приносът и на младежи от други държави, както и работата на доброволци над 29-годишна възраст (каквато е горната възрастовата граница за младежи).

В категория "Доброволчески вдъхновител" наградата си поделиха Кармен Рондо и Амандин Адам от Алианс Франсез – Варна. В категория "Най-най-най доброволец" наградата бе присъдена на Венета Георгиева от фондация "Европа". С "Младо доброволческо сърце" беше наградена Нели Радева от Областен съвет на Български червен кръст.

Наградата за изключителен принос беше присъдена на Васил Ставрев от Организацията на българските скаути. В категория "Слънчев доброволец" беше отличена Вера Петрова от Младежка доброволческа служба.

"Най-отдаден доброволец" тази година е Десислава Георгиева от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, а "Специален доброволец" е Дуня Павлович от сдружение "За теб". Кремена Вършилова от фондация "Социалната чайна" е "Доброволец без граници" за 2024 година.

"Благодарим ви за ентусиазма и добрата работа през годината – тя е важна за нас не само като община, а и като общество. Без вас нямаше да можем да се справим с много от предизвикателствата през изминалата година. Разчитахме на вашата отдаденост, лично видях какво означава дейността на доброволците при различни критични ситуации и бедствия. Затова можем да наречем доброволчеството най-възвишената работа – когато човек не очаква никаква благодарност осен личното удовлетворение", отбеляза кметът Коцев при своя поздрав към отличените и техните организации.

Сред активните доброволчески организации във Варна са Младежка доброволческа служба, Европейски корпус за солидарност, сдружение "За теб", Алианс Франсез – Варна, фондация "Социалната чайна", Организацията на българските скаути, фондация "Европа", сдружение "Няма невъзможни неща", морски клуб "Приятели на морето", сдружение "Гаврош", Български младежки червен кръст, Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, Велоклуб "Устрем", сдружение "Алтернативно пространство".  

    

На тазгодишната церемония, организирана от представителните доброволчески НПО и общинския отдел "Младежки дейности", присъстваха още заместник-кметът Павел Попов, представители на Министерство на младежта и спорта, общински съветници. Подобен празник се организира за първи път от началото на пандемията от COVID-19.

Международният ден на доброволеца - 5 декември, за първи път се чества през 1985 г. по инициатива на ООН.

Тогава световната организация приканва правителствата и неправителствените организации във всички страни да изкажат уважението и благодарността си към доброволците и да дадат по-голяма гласност на дейността им.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна