Мобилно меню

Оборудваха с модерни платформи за хора с увреждания пет музея във Варна

Създадени са и виртуални турове
Оборудваха с модерни платформи за хора с увреждания пет музея във Варна
591

Пет отдела на Регионалния исторически музей във Варна - Етнографският музей, Природонаучният музей, музей "Нова история на Варна", Музеят на Възраждането и Аладжа манастир, вече разполагат с модерни платформи за достъп за хора в неравностойно положение.

Демонстрация на механичния подемник, предназначен за инвалидни колички, и на мултимедиен дисплей със сензорно управление, който замества физическото посещение на горните етажи на сградите, бе направена в Етнографския музей. 

"Това са стари сгради, които изискват много усилия за промяна на пространството. Затова създадохме и виртуални турове, които да бъдат атрактивни и да представят информацията по достъпен начин. Те са на български и английски езици и могат да се наблюдават на екран, който може да се придвижва в пространството", обясни Деница Йорданова, която отговаря на проектите в РИМ – Варна.  

"Поздравявам целия екип на Регионалния исторически музей за този проект. Крайно време е варненските музеи да влязат в ерата на технологиите и да привличат все повече публика", коментира заместник кметът Ралица Герасимова. Тя подчерта, че Община Варна работи много добре с музея и всяка година се финансират разкопки и изследвания, като през тази година са отделени средства за Раннохристиянската църква край село Звездица и за Варненския халколитен некропол.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ