Мобилно меню

Организират обществено обсъждане на актуализирания план за интегрирано развитие на Варна до 2027 година

Целта е да бъдат включени допълнителни проекти
Организират обществено обсъждане на актуализирания план за интегрирано развитие на Варна до 2027 година

Община Варна организира обществено обсъждане на проекта на актуализиран План за интегрирано развитие на Община Варна (ПИРО) за периода 2021-2027 година на 27-ми февруари (понеделник), от 14 ч. в Младежкия дом, ет. 1 с адрес: гр. Варна, бул. „Цар Освободител“ 27.

Документът е публикуван на интернет страницата на Община Варна, и на интернет страницата на План за интегрирано развитие на Община Варна 2021-2027 г.

Програмата за реализация и приложенията към нея се актуализират с цел включване на допълнителни проекти и проектни идеи, които да бъдат финансирани с допълнителни ресурси. В процеса на актуализация е била дадена възможност на всички заинтересовани страни да подадат нови проектни предложения - в периода от 14.12.2022 г. до 13.01.2023 г., чрез попълване и подаване на фиш за проектна идея, публикуван на интернет страницата на ПИРО и на страницата на Община Варна.

В резултат на това са постъпили 99 предложения от 34 организации и граждани.

С одобрение от страна на работната група 77 от тях са включени в Плана за интегрирано развитие на Община Варна.

Включените нови проекти са по: Приоритет 1  „Зелен град (включително реализация на цели, приоритети и проекти в Инициативата Варна - Зелен град); Приоритет 3 „Многовековен и многообразен град“ - в  него влиза и изпълнението на мерките от Програмата за развитие на туризма, и  Приоритет 4  „Иновативен и образован град“ (включително реализация на инициативи, включени в Меморандум Варна - град на знанието).

2023 © Варна е

До месец: Засаждат 50 нови дървета в центъра на Варна

Изборът на видовете е направен след консултации с ландшафтни архитекти и експерти по озеленяване
До месец: Засаждат 50 нови дървета в центъра на Варна

Близо 50 нови дървета ще засади Община Варна в централната част на града до края на ноември. Това е една от стъпките, които администрацията предприема за поддръжката, развитието и обогатяването на зелената система в града. Изборът на видове растения е направен след консултации с ландшафтни архитекти и експерти, ангажирани с озеленяването. 

В изпълнение на новия озеленителен план по-рано този месец на пешеходната част на бул. "Сливница", от светофара на бул. "Мария Луиза" в посока входа на Морската градина, чрез фрезоване бяха премахнати стари дънери, а местата бяха обработени и подготвени за засаждане на нови дървета от вида Вечнозелена магнолия (Magnolia Gall. Grandiflora). Заради спецификата на растението, технологията и необходимия период на адаптация първоначално те ще бъдат поставени в контейнери. Ще бъдат засадени и нови червенолистни японски вишни от вида Prunus serr. Royal Burgundy на местата в града, където са премахнати предишните, като едното от тях е при скулптурата на арх. Дабко Дабков.

По пешеходната зона на бул. "Сливница" са укрепени и са изправени по-рано засадени млади дръвчета. От площад "Независимост" по протежението на бул. "Княз Борис I" в посока Ларгото ще бъдат засадени и нови кълбовидни шестили от вида Acer platanoides Globosum.

Всички видове, които предстои да бъдат засадени, са избрани съобразно градските и климатични условия и качествата им на устойчивост. Новите дървета ще бъдат развити, със средна височина 2,00 - 2,50 метра и обиколка на стъблата 20-24 см.  В социалната мрежа Фейсбук кметът Благомир Коцев призова гражданите да пазят новите дръвчета.

Същевременно близо 140 дървета в градската градина в централната част на града са обстойно обследвани за скрити кухини и заболявания по изрично нареждане на кмета Благомир Коцев. За обследването е използван т. нар. резистограф -  уред, който открива скрити кухини и загнивания във вътрешността на ствола. Пробите с апаратурата се правят обичайно в случаи, когато дървото има привидно здрав вид и клоните му са раззеленени, но експертите откриват други индикации за загниване или кухини в ствола, които ги правят опасни  – потъмняване на кората, отвори в ствола, развитие на дървесни гъби и други. 

В момента се прави анализ на резултатите от обследването, след което еколозите ще препоръчат подходящи мерки за обогатяване и оздравяване а зелената система в Морската столица.

2024 © Варна е