Мобилно меню

Отличиха Варна за най-оригинално културно събитие, което привлича туристи

Призът бе връчен за Международния музикален фестивал "Варненско лято"
Отличиха Варна за най-оригинално културно събитие, което привлича туристи

Община Варна беше отличена с Голямата награда на журито за най-оригинално събитие в областта на културния туризъм по време на 11-ото издание на Националния конкурс "Чети и пътувай" в рамките на Международното изложение "Културен туризъм 2024", което се проведе от 8 до 10 октомври във Велико Търново.

Призът бе присъден за Международния музикален фестивал "Варненско лято".

Почетните плакет и грамота бяха връчени на заместник-кмета с ресор туризъм в Община Варна Снежана Апостолова от заместник- министъра на туризма Ирена Георгиева.

По време на форума Варна представи своите туристически продукти и културни предимства наред с изложители от 10 държави и 30 български общини. Ключов акцент в представянето на морската столица е богатото културно-историческо наследство: артефакти от праисторическия период, от античността и средновековието, разкопки, предмети и следи от византийската и римската култури, до свидетелства от най-новата история.

Посетителите на форума се запознаха с възможността да разгледат най-старото обработено златно съкровище в света от Варненския халколитен некропол. Презентирани бяха множеството музеи, галерии и културни институти в града.

Основна цел на изложението е да популяризира многообразните възможности за културен туризъм в България и да постави акцент върху ролята на културното богатство в развитието на страната като предпочитана и търсена туристическа дестинация.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За какво да внимаваме, когато пътуваме с обществен транспорт до морето

Крайната цена винаги трябва да е ясна за потребителя преди сключването на договора за услугата, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пътуваме с обществен транспорт до морето

Туристите, които ще ползват междуградски транспорт за придвижването до морето, да проверят какви са условията на компанията за превоза на багаж преди закупуването на билетите. Това препоръча основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова във видео интервю за Novini.bg.

"През лятото обикновено се носи повече багаж – по-големи куфари и повече на брой, плажни чадъри и т.н. Важно е да уточним въпроса с цените предварително, за да не изпаднем в ситуация, в която стигаме до автогарата, опитваме се да натоварим куфарите, но ни казват, че имаме право само на един безплатно, а за останалите трябва да заплатим допълнително", даде пример тя. Това важи в още по-голяма степен при самолетните пътувания, където изискванията за размери на куфара и/или тежината му са още по-стриктни и динамично се променят, а ако не ги спазим, може да се наложи да платим сериозна сума в последния момент. 

Руменова припомни при пътуване с междуградски автобус да настояваме за багажна разписка при предаването на чантата, за да може да потърсим правата си, ако тя бъде повредена или загубена. "Единият стикер със съответния номер се поставя на куфара, а другият се дава на пътника и е най-добре да се залепи на гърба на билета.", каза още тя. 

При неработещ климатик, дублиране на места в превозното средство, загубен или повреден багаж и други подобни проблеми при пътуване с автобус, отговорен е превозвачът или този, от когото сме закупили билета. При невъзможност казусът да бъде уреден с търговеца, следва да бъдат ангажирани институциите. Когато спорът е с туристическа агенция, жалбата се отправя към Комисия за защита на потребителите и Министерство на туризма. Ако е с превозвача – също и към ИА "Автомобилна администрация" – в зависимост от естеството на проблема. 

Крайната цена винаги трябва да е ясна за потребителя преди сключването на договора за услугата. Практиката е в офертите за пакетни пътувания да са посочени включените в цената услуги, както и тези, които не влизат в общата цена. Трябва обаче за потребителя да е ясно кои от услугите, които не са включени в цената, задължително трябва да бъдат ползвани и съответно – допълнително заплатено за тях и какъв е крайният срок за това, и кои са по избор на туриста, обърна внимание Руменова. 

"Следва да знаем и дали няма да се наложи тези пари да бъдат заплатени на място, за да можем да се подготвим. Важно е предварително да се поинтересуваме и дали трябва да бъдат в местната валута или може да са в лева, предвид това, че ще има представител на туристическата агенция", допълни тя. 

Най-рисково е да се доверяваме на лица, които са неразпознаваеми и публикуват оферти в социалните мрежи и платформи за безплатни обяви, защото рискът изобщо да не получим услуга или тя да е с много по-лошо от обещаното качество, е значителен. За да не загубим парите си и да не се излагаме на излишни рискове, трябва да ползваме услугите само на лица, които по занятие се занимават с туристическа или турагентска дейност.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна