Мобилно меню

Подпомагат с 37 500 лв. 15 двойки с репродуктивни проблеми във Варна

Включват в актуализацията на общинския бюджет програмата "Зеленият двор на Варна"
Подпомагат с 37 500 лв. 15 двойки с репродуктивни проблеми във Варна

 

15 варненски двойки с репродуктивни проблеми ще бъдат подпомогнати от общинската инвитро програма. Десет от семействата ще получат по 2 000 лв. за медицински изследвания и манипулации, а останалите пет – по 3 500 лв. за инвитро с донорска яйцеклетка, реши с пълно единодушие Общинският съвет на редовното си заседание. Общата отпусната сума е в размер на 37 500 лв.        

Местният парламент даде съгласието си програмата "Зеленият двор на Варна" да бъде възстановена и включена при актуализация на Бюджета на Варна. Проектът е създаден от МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов", като е подкрепян и дофинансиран от общината. По програмата е основан център за ранна социализация и превенция на отклоненията във физическото и психичното здраве и развитие на деца до 3-годишна възраст.  

С решение на местния парламент ще бъдат разкрити две щатни бройки яслени медицински сестри. Това ще позволи в ДГ „Палечко“ да се открие втора яслена група от 1 септември 2024 г., стана ясно също по време на сесият.

Съветниците гласуваха също Община Варна да се включи като партньор в два проекта, финансирани по Програма Интеррег NEXT "Черноморски басейн".

Единият проект е "Zero – C", който има за цел да насърчи публичните органи, неправителствени организации, академичните среди да постигнат нулеви въглеродни емисии. Водеща е турска организация с партньори от Гърция, Украйна, България и Грузия.

Вторият проект – "Green Lab", е насочен към създаването на експериментални паркове чрез прилагане на иновативни решения като интелигентно напояване, системи за възобновяема енергия и подобряване на биологичното разнообразие. Водещата организация по този проект е община Есенюрт (Истанбул), а групата партньори е формирана от Гърция, България и Украйна.

2024 © Варна е

Търсят ветеринар за приюта в Каменар

Документи се приемат до 8 април
Търсят ветеринар за приюта в Каменар

Община Варна набира кандидати за длъжността ветеринарен лекар в приюта за безстопанствени кучета в село Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на основната заплата е до 3850 лева.

Документите за участие трябва да бъдат представени в срок до 18 часа на 8 април 2025 г. на адрес: гр. Варна, бул. “Осми приморски полк” № 43 в Център за административно обслужване на Община Варна ет.1 лично от кандидатите. Допускането до участие в интервюто ще се извърши от комисия, която ще определи датата и мястото на провеждане на интервюто.  

Повече информация относно кандидатстването за длъжността ветеринарен лекар в приюта в Каменар може за бъде получена в общинския отдел „Управление на човешките ресурси и вътрешен административен контрол“, на телефон 052/820-171 (лице за контакт: Дора Кръстева), както и в сайта на Общината.

Овладяването на популацията от бездомни животни на територията на морската столица е един от приоритетите в работата на общинската администрация, наред с осигуряването на качествена ветеринарна грижа и добри условия за престой на четириногите, посочват от ръководството на Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар.

По думите им всеки ветеринарен специалист, който споделя тази кауза ще бъде добре дошъл в екипа на центъра.

Община Варна припомня, че условията в Приюта в с. Каменар са осезателно подобрени през последната година. На място вече е разположен ветеринарен фургон, където са обособени операционна и манипулационна, с най-важната за лечението на животните апаратура - два апарата за хематологичен и биохимичен анализ. Това е изключително важна техника, която не само е жизненоважна за кучетата в приюта, но и гарантира бързината и високото качество на всички ветеринарномедицински дейности и процедури.

В края на миналата година Варна се включи и в мащабна инициатива, която се реализира в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. С оглед на факта, последното преброяване на улични животни във Варна е проведено през 2016 г., данните от 2024 г. отчетоха, че

популацията на безстопанствените кучета оттогава се е увеличавала с 25% на всеки две години.

Отчетено е още, че една от най-ефективните мерки за справяне с увеличената популация на безстопанствени животни в града е създаването на условия за провеждането на мащабни програми за стерилизация, както и въвеждането на по-добра регулация и обществена ангажираност. В този смисъл, набирането на качествени и отдадени на професията си ветеринарни специалисти е от ключово значение за изпълнение на дългосрочната дългосрочна стратегия на Община Варна и визията ѝ за прилагането на устойчиви и хуманни мерки при намаляването на популациите на уличните животни и грижата за тях.

2025 © Варна е / снимки: pixabay; Община Варна