Мобилно меню

Преиздават безплатните карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години

Валидността на предишните изтича през февруари
Преиздават безплатните карти за градски транспорт за деца от 7 до 14 години

Абонаментът за безплатни карти за градския транспорт във Варна за деца от 7 до 14 години, изтича през февруари, напомнят от общинското предприятие ТАСРУД. Поради тази причина от там приканват всички родители (настойници или попечители) на деца от тази възрастова категория да посетят пункт за продажба на превозни документи, за да удължат валидността на абонаментите им. 

При подновяване на безплатните карти трябва да бъдат представени следните документи:

  • лична карта на родител/настойник/попечител;
  • удостоверение за настоящ адрес (при условие, че настоящият адрес не е в Община Варна);
  • акт за раждане на детето;
  • пластиката на предишната абонаментната карта. 

При удължаване на абонаментите за безплатно пътуване на деца от 7 до 14 години не се дължи такса, освен в случаите на увредена или изгубена пластика. Абонаментната карта важи за период от 365 (триста шейсет и пет) дни или до навършване на 14-годишна възраст на детето

От ТАСРУД призовават родителите да не изчакват окончателното изтичане на абонаментните карти на децата си, а да посетят навреме удобен за тях пункт за продажба на превозни документи, най-вече с цел да бъдат избегнати струпвания на граждани. 

2025 © Варна е

Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

Въвеждат се минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки, информира варненският евродепутат Емил Радев
Европейски законопроект слага край на незаконната търговия с домашни любимци

За първи път в Европа се създават общоевропейски минимални стандарти за развъждане, отглеждане и полагане на грижи за кучета и котки. Законопроектът, с който се въвеждат новите правила, днес беше приет от Европейския парламент с огромно мнозинство – 457 гласа "за", информира варненският евродепутат Емил Радев

Той открои и някои от най-важните мерки, които се предвиждат:

  • задължително микрочипиране и регистрация на всички кучета и котки в ЕС;
  • регистриране на микрочипираните кучета и котки в оперативно съвместими национални бази данни;
  • регистрация на кучета и котки, внасяни от трети страни – дори когато това се прави с нетърговска цел;
  • създаване на единна европейска индексна база данни за проследимост на животните;
  • въвеждане на забрани за връзване на животни, използване на нашийници с шипове и задушаващи нашийници без предпазител;
  • забрана за отглеждане и продажба на кучета и котки в зоомагазини;
  • забрана за развъждане между преки родственици.

Емил Радев коментира също: "И първоначалният текст на ЕК, и докладът на водещата комисия в ЕП не бяха достатъчно амбициозни и оставяха "вратички". Те даваха повод за съмнения относно ефективността на така дългоочаквания регламент и дори ни отдалечаваха от основната цел – да се гарантира проследимост на кучетата и котките. В крайна сметка успяхме да направим необходимите решителни стъпки. Защото проследимостта е ключово условие за противодействието на незаконната продажба и трафика, както и на нехуманното отношение към животните!"

Варненският евродепутат изрази радостта си, че с вота на Европейския парламент за пореден път благосъстоянието на животните, а косвено и на хората, е поставено над финансовите интереси на престъпните организации и насилниците. 

"Търговията с кучета и котки в ЕС възлиза на повече от 1,3 млрд. евро годишно, а 60% от нея се случва онлайн и при крайно съмнителни условия, здравен статус и произход на животните. С днешния вот слагаме край на това", изтъкна Емил Радев. 

2025 © Варна е / снимка: Фейсбук