Мобилно меню

Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна

Целта е да се гарантира снегопочистването, медицинското осигуряване, както и нормалното снабдяване с електроенергия и вода на жителите от всички населени места на територията на областта
Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна

Предприемането на превантивни мерки за осигуряване на нормалното функциониране на пътната инфраструктура, снабдяването и услугите на населението в област Варна при усложнена зимна обстановка, нареди областният управител Андрияна Андреева.

Заповедта за предстоящи действия е издадена след разширено заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и анализа на докладите за подготовката на 12-те общини, както и на всички институции, ведомства и организации, компетентни за действия при извънредни и кризисни ситуации, и готовността на всички за предстоящия зимен сезон, 

Предвижда се актуализирането на съставите на щабовете за изпълнение на общинските планове за защита при бедствия, както и списъка на длъжностните лица, имащи отношение към действията при усложнена зимна обстановка.

Да се проверят отново техническите възможности на фирмите и едноличните търговци за изпълнение на договорените задължения и осигуряване на по-качествено поддържане на общинската пътна мрежа при зимни условия.

Да се провери готовността на техниката за извличане на закъсали товарни автомобили, предвидени по договори с изпълнители за зимно поддържане на пътищата.

РЗИ – Варна и ЦСМП съвместно да подготвят план за медицинско осигуряване на населението при усложнена зимна обстановка, който да включва, осигуряване на лични лекари, организация за обслужване на болните на хемодиализа, на родилки и тежко болни лица. Същите институции да имат готовност за временно настаняване в болнични заведения в случаи на бедствени ситуации. На родилките с термини и на болните на хемодиализа от всички общини да бъдат изготвени списъци, за да им се гарантира навременна здравна помощ.

Електропреносните, електроразпределителните и топлофикационни дружества, ВиК, както и фирмите за доставка и разпределение на природен газ да подготвят основните си производствени мощности и осигурят суровини, материали и резервни части за непрекъсната безаварийна работа при зимни условия.

Всички дружества, които имат аварийни екипи да проверят отново готовността им за отстраняване на възникнали аварии.

ВиК – Варна да извърши проверка на състоянието и годността за работа на  пожарните хидранти на територията на цялата област и при необходимост да бъдат възстановени и приведени в изправност.

Координацията и взаимодействието между МВР, ДА “Безопасност на движението по пътищата“, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за ограничаване и спиране при необходимост на автомобилния трафик в отделни участъци на пътната инфраструктура, включително и общинската пътна мрежа, при усложняване на зимната обстановка да се осъществява чрез „Националния координационен център за безопасно движение по пътищата“ към ГД „Национална полиция“.

В началото на новата седмица областният управител свиква работна среща между ръководителите на ОПУ – Варна и началника на „Пътища и мостове„ ЕООД- Варна, за да се актуализират възможностите за съвместни действия и да се подобри координацията между двете ведомства, както и с 12-те общини от областта за по-навременна реакция и осигуряване на достатъчно техника за работа по пътищата при усложнена зимна обстановка.

2023 © Варна е / снимката е илюстративна

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ