Мобилно меню

Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна

Целта е да се гарантира снегопочистването, медицинското осигуряване, както и нормалното снабдяване с електроенергия и вода на жителите от всички населени места на територията на областта
Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна
539

Предприемането на превантивни мерки за осигуряване на нормалното функциониране на пътната инфраструктура, снабдяването и услугите на населението в област Варна при усложнена зимна обстановка, нареди областният управител Андрияна Андреева.

Заповедта за предстоящи действия е издадена след разширено заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и анализа на докладите за подготовката на 12-те общини, както и на всички институции, ведомства и организации, компетентни за действия при извънредни и кризисни ситуации, и готовността на всички за предстоящия зимен сезон, 

Предвижда се актуализирането на съставите на щабовете за изпълнение на общинските планове за защита при бедствия, както и списъка на длъжностните лица, имащи отношение към действията при усложнена зимна обстановка.

Да се проверят отново техническите възможности на фирмите и едноличните търговци за изпълнение на договорените задължения и осигуряване на по-качествено поддържане на общинската пътна мрежа при зимни условия.

Да се провери готовността на техниката за извличане на закъсали товарни автомобили, предвидени по договори с изпълнители за зимно поддържане на пътищата.

РЗИ – Варна и ЦСМП съвместно да подготвят план за медицинско осигуряване на населението при усложнена зимна обстановка, който да включва, осигуряване на лични лекари, организация за обслужване на болните на хемодиализа, на родилки и тежко болни лица. Същите институции да имат готовност за временно настаняване в болнични заведения в случаи на бедствени ситуации. На родилките с термини и на болните на хемодиализа от всички общини да бъдат изготвени списъци, за да им се гарантира навременна здравна помощ.

Електропреносните, електроразпределителните и топлофикационни дружества, ВиК, както и фирмите за доставка и разпределение на природен газ да подготвят основните си производствени мощности и осигурят суровини, материали и резервни части за непрекъсната безаварийна работа при зимни условия.

Всички дружества, които имат аварийни екипи да проверят отново готовността им за отстраняване на възникнали аварии.

ВиК – Варна да извърши проверка на състоянието и годността за работа на  пожарните хидранти на територията на цялата област и при необходимост да бъдат възстановени и приведени в изправност.

Координацията и взаимодействието между МВР, ДА “Безопасност на движението по пътищата“, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за ограничаване и спиране при необходимост на автомобилния трафик в отделни участъци на пътната инфраструктура, включително и общинската пътна мрежа, при усложняване на зимната обстановка да се осъществява чрез „Националния координационен център за безопасно движение по пътищата“ към ГД „Национална полиция“.

В началото на новата седмица областният управител свиква работна среща между ръководителите на ОПУ – Варна и началника на „Пътища и мостове„ ЕООД- Варна, за да се актуализират възможностите за съвместни действия и да се подобри координацията между двете ведомства, както и с 12-те общини от областта за по-навременна реакция и осигуряване на достатъчно техника за работа по пътищата при усложнена зимна обстановка.

2023 © Варна е / снимката е илюстративна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна