Мобилно меню

Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна

Целта е да се гарантира снегопочистването, медицинското осигуряване, както и нормалното снабдяване с електроенергия и вода на жителите от всички населени места на територията на областта
Превантивни мерки за действия при усложнена зимна обстановка, начертаха в област Варна

Предприемането на превантивни мерки за осигуряване на нормалното функциониране на пътната инфраструктура, снабдяването и услугите на населението в област Варна при усложнена зимна обстановка, нареди областният управител Андрияна Андреева.

Заповедта за предстоящи действия е издадена след разширено заседание на Щаба за изпълнение на областния план за защита при бедствия и анализа на докладите за подготовката на 12-те общини, както и на всички институции, ведомства и организации, компетентни за действия при извънредни и кризисни ситуации, и готовността на всички за предстоящия зимен сезон, 

Предвижда се актуализирането на съставите на щабовете за изпълнение на общинските планове за защита при бедствия, както и списъка на длъжностните лица, имащи отношение към действията при усложнена зимна обстановка.

Да се проверят отново техническите възможности на фирмите и едноличните търговци за изпълнение на договорените задължения и осигуряване на по-качествено поддържане на общинската пътна мрежа при зимни условия.

Да се провери готовността на техниката за извличане на закъсали товарни автомобили, предвидени по договори с изпълнители за зимно поддържане на пътищата.

РЗИ – Варна и ЦСМП съвместно да подготвят план за медицинско осигуряване на населението при усложнена зимна обстановка, който да включва, осигуряване на лични лекари, организация за обслужване на болните на хемодиализа, на родилки и тежко болни лица. Същите институции да имат готовност за временно настаняване в болнични заведения в случаи на бедствени ситуации. На родилките с термини и на болните на хемодиализа от всички общини да бъдат изготвени списъци, за да им се гарантира навременна здравна помощ.

Електропреносните, електроразпределителните и топлофикационни дружества, ВиК, както и фирмите за доставка и разпределение на природен газ да подготвят основните си производствени мощности и осигурят суровини, материали и резервни части за непрекъсната безаварийна работа при зимни условия.

Всички дружества, които имат аварийни екипи да проверят отново готовността им за отстраняване на възникнали аварии.

ВиК – Варна да извърши проверка на състоянието и годността за работа на  пожарните хидранти на територията на цялата област и при необходимост да бъдат възстановени и приведени в изправност.

Координацията и взаимодействието между МВР, ДА “Безопасност на движението по пътищата“, Агенция „Пътна инфраструктура“ и Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за ограничаване и спиране при необходимост на автомобилния трафик в отделни участъци на пътната инфраструктура, включително и общинската пътна мрежа, при усложняване на зимната обстановка да се осъществява чрез „Националния координационен център за безопасно движение по пътищата“ към ГД „Национална полиция“.

В началото на новата седмица областният управител свиква работна среща между ръководителите на ОПУ – Варна и началника на „Пътища и мостове„ ЕООД- Варна, за да се актуализират възможностите за съвместни действия и да се подобри координацията между двете ведомства, както и с 12-те общини от областта за по-навременна реакция и осигуряване на достатъчно техника за работа по пътищата при усложнена зимна обстановка.

2023 © Варна е / снимката е илюстративна

С близо 3 милиона лева модернизират уличното осветление в квартал Чайка

Ще се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълбове и 30 ел. табла
С близо 3 милиона лева модернизират уличното осветление в квартал Чайка

Община Варна започва проект на стойност близо 3 млн. лв., като 2 млн. лв. от тях са по проекта "Рехабилитация, модернизация и изграждане на интелигентна система за управление и мониторинг на системата за външно изкуствено осветление в кв. "Чайка", район "Приморски". Около 1 млн. лв. ще е дофинансирането от страна на Община Варна. Проектът ще се изпълнява по договор с Министерството на енергетиката по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител. Проектът трябва да е приключил до 30 март 2026 г. По него ще се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълбове, 30 ел. табла на цялата територия на кв. "Чайка".

През април 2024 г. общината кандидатства по процедурата "Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление", по приоритетна ос "Нисковъглеродна икономика" по НПВУ, с цел да се намали драстично ползваната електроенергия.

След изпълнението на проекта се очаква икономиите да достигнат около 60%-65%.

Осветлението ще бъде присъединено към смарт системата на Община Варна за управление на уличното осветление. Към момента тя включва около 4000 осветителни тела, които ще се увеличат до над 5000 след реализацията на проекта.

На този етап само за уличното осветление на кв. "Чайка" се заплаща средно годишно около 161 000 лв. След модернизацията сметката чувствително ще спадне – до около 61 000 лв. на годишна база. Проектът ще сведе до много по-ниски стойности и разходите за поддръжка, както и ще оптимизира графиците за светване и изгасване на лампите.

Цялостната годишна сметка на осветлението на Варна в петте района и петте села е около 1,3 млн. лв.

В последните месеци Община Варна извърши енергийно обследване именно с цел да е възможно привличането на средства за модернизация, енергийна ефективност и спестяване на разходи.

2024 © Варна е