Мобилно меню

Ремонти на две ключови места във Варна започват на 8 октомври

По трасетата ще бъде въведена временна организация на движението
Ремонти на две ключови места във Варна започват на 8 октомври
643

От 8 октомври (вторник) започват ВиК ремонти на две ключови места в града – по бул. "Република" (до кръговото на "Практикер“) и бул. "Княз Борис I" (от Евксиноград до Ботаническата градина). По трасетата ще бъде въведена временна организация на движението. Това стана ясно на традиционната среща между ръководството на Община Варна, представители на ВиК-Варна, пътностроителните фирми и "Градски транспорт".
 
Изцяло затворен за движение ще бъде участъкът по бул. "Република" от кръстовището с бул. "Владислав Варненчик" до кръговото кръстовище с ул. "Уста Колю Фичето". Причината е изграждането на канализационен колектор с двуметров диаметър и две канализационни шахти по проект на "Водоснабдяване и канализация - Варна" ООД. Въпросният участък е първият от общо 4 етапа на проекта, всеки с продължителност от около 30 дни.

Работата по целия обект е с прогнозна продължителност общо 120 дни.

  • Етап 1: по бул. "Република" – от ул. "Уста Колю Фичето" до бул. "Владислав Варненчик" (цялостно затваряне), срок: от 08.10.2024 до 08.11.2024;
  • Етап 2: южно платно на бул. "Владислав Варненчик" – движение двупосочно в северното платно, срок: от 08.11.2024 до 22.11.2024;
  • Етап 3: северно платно на бул. "Владислав Варненчик" – движение двупосочно в южно платно, срок: от 22.11.2024 до 8.12 2024;
  • Етап 4: по бул. „Република“ – от бул. "Владислав Варненчик" до изхода зад бензиностанция "Петрол" (изцяло затворено платното в посока бул. "Сливница" - двупосочно движение в другото платно), срок от 8.12.2024 до 8.02.2025..

За да се избегнат големите задръствания, са определени и обходни маршрути, които заобикалят кръстовището и са препоръчителни до приключване на строително-монтажните работи.
 
Обходните маршрути са следните:

  • За влизащите във Варна от АМ „Хемус“ – слизане от автомагистралата по рампата до „Бизнес Парк“ - Варна. След това, за лекотоварния трафик, на кръговото - качване в посока „Метро“ и влизане в града по бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“. За тежкотоварното движение - слизане по бул. „Атанас Москов“ към бул. „Девня“ и след това на голямото кръгово на булевард „Васил Левски“ влизане в града по бул. „Васил Левски“ или по ул. „Пеячевич“ и бул. „Христо Смирненски“.
  • За излизащите от Варна по бул. „Владислав Варненчик“ е препоръчително още от кръговото на „Автогара Варна“ слизане към ул. „Девня“ и качване към бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“. Следващ и последен вариант за избягване на евентуално задръстване е на кръстовището на МОЛ - Варна слизане по ул. „ Георги Пеячевич“ към голямото кръгово, оттам по бул. „Девня“  и качване по бул. „Христо Смирненски“ отново към бул. „Сливница“ и бул. „Цар Освободител“.
     
    Временната организация на движението цели да отведе трафика още от входа на Варна по бул. „Атанас Москов“ и бул. „Девня“ за тези автомобили, за които не е наложително да преминат през кръстовището на „Двете кули“. Това се отнася най-вече за тежкотоварните автомобили.
     
    За тези, които ще преминават през кръстовището по време на строителните дейности, е важно да знаят, че това ще става от бул. „Владислав Варненчик“ в посока от магистрала „Хемус“ по южното платно на булеварда. На следващите етапи ще се налага, в зависимост от строителните дейности, прехвърляне на влизащите в града двупосочно в северното платно, след което – пренасочване на движението на излизащите от града в южното платно отново двупосочно.
     
    Тази организация на движение се отнася за целия период на строителните дейности и ще се съобщава редовно според линейните графици.
     
    Другият участък, който предстои да бъде затворен следващия вторник, е от бул. „Княз Борис I“ - от входа на Университетска ботаническа градина до Евксиноград. Затварянето е във връзка с втория етап от проекта за водния цикъл, който се реализира също от ВиК дружеството. Той е за реконструкция и доизграждане на магистрални водопроводи по трасето Варна – КК "Златни пясъци".
     
    По време на ремонтните дейности ще се работи в платното в посока Варна, а движението ще се извършва двупосочно в посока курортните комплекси, уточниха още по време на днешната среща. Участъкът трябва да бъде завършен до месец май 2025 г. Независимо от напредъка по ВиК проекта, той ще бъде асфалтиран и отворен за движение и в двете посоки през следващия летен сезон, заявиха представителите на дружеството и на фирмите-изпълнители. Работата по проекта ще продължи след края на следващия туристически сезон в участъка до Т-образното кръстовище към Аладжа манастир и КК „Златни пясъци“.
     
    Като обход ще се ползва ул. „Арх. Манол Йорданов“, която свързва Горна и Долна Трака. По информация на фирмата-изпълнител, преди 8 октомври по улицата ще бъде положен износващият асфалтов слой. Днес ще приключи изграждането на бордюрите, като работа ще продължи само по тротоарите.
2024 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

За какво да внимаваме, когато пътуваме с обществен транспорт до морето

Крайната цена винаги трябва да е ясна за потребителя преди сключването на договора за услугата, изтъкна експертът по потребителски права Габриела Руменова
За какво да внимаваме, когато пътуваме с обществен транспорт до морето

Туристите, които ще ползват междуградски транспорт за придвижването до морето, да проверят какви са условията на компанията за превоза на багаж преди закупуването на билетите. Това препоръча основателят на онлайн платформата "Ние, потребителите" Габриела Руменова във видео интервю за Novini.bg.

"През лятото обикновено се носи повече багаж – по-големи куфари и повече на брой, плажни чадъри и т.н. Важно е да уточним въпроса с цените предварително, за да не изпаднем в ситуация, в която стигаме до автогарата, опитваме се да натоварим куфарите, но ни казват, че имаме право само на един безплатно, а за останалите трябва да заплатим допълнително", даде пример тя. Това важи в още по-голяма степен при самолетните пътувания, където изискванията за размери на куфара и/или тежината му са още по-стриктни и динамично се променят, а ако не ги спазим, може да се наложи да платим сериозна сума в последния момент. 

Руменова припомни при пътуване с междуградски автобус да настояваме за багажна разписка при предаването на чантата, за да може да потърсим правата си, ако тя бъде повредена или загубена. "Единият стикер със съответния номер се поставя на куфара, а другият се дава на пътника и е най-добре да се залепи на гърба на билета.", каза още тя. 

При неработещ климатик, дублиране на места в превозното средство, загубен или повреден багаж и други подобни проблеми при пътуване с автобус, отговорен е превозвачът или този, от когото сме закупили билета. При невъзможност казусът да бъде уреден с търговеца, следва да бъдат ангажирани институциите. Когато спорът е с туристическа агенция, жалбата се отправя към Комисия за защита на потребителите и Министерство на туризма. Ако е с превозвача – също и към ИА "Автомобилна администрация" – в зависимост от естеството на проблема. 

Крайната цена винаги трябва да е ясна за потребителя преди сключването на договора за услугата. Практиката е в офертите за пакетни пътувания да са посочени включените в цената услуги, както и тези, които не влизат в общата цена. Трябва обаче за потребителя да е ясно кои от услугите, които не са включени в цената, задължително трябва да бъдат ползвани и съответно – допълнително заплатено за тях и какъв е крайният срок за това, и кои са по избор на туриста, обърна внимание Руменова. 

"Следва да знаем и дали няма да се наложи тези пари да бъдат заплатени на място, за да можем да се подготвим. Важно е предварително да се поинтересуваме и дали трябва да бъдат в местната валута или може да са в лева, предвид това, че ще има представител на туристическата агенция", допълни тя. 

Най-рисково е да се доверяваме на лица, които са неразпознаваеми и публикуват оферти в социалните мрежи и платформи за безплатни обяви, защото рискът изобщо да не получим услуга или тя да е с много по-лошо от обещаното качество, е значителен. За да не загубим парите си и да не се излагаме на излишни рискове, трябва да ползваме услугите само на лица, които по занятие се занимават с туристическа или турагентска дейност.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна