Мобилно меню

Ремонти през лятото се извършват в 11 училища и 20 детски градини във Варна

Освежават се класни стаи, занимални, канцеларии и санитарни помещения, подменят се осветителни тела, паркет и первази
Ремонти през лятото се извършват в 11 училища и 20 детски градини във Варна

В 11 училища и 20 детски градини се извършват текущи ремонти през летните месеци. Строително-ремонтните дейности включват боядисване на класни стаи или занимални, коридори и канцеларии. Извършва се още ремонт на санитарни помещения, подмяна на осветителни тела, частична подмяна на паркет и первази.

Строително-ремонтните дейности са възложени от директорите на съответните учебни заведения, а средствата са осигурени от техните бюджети.

Текущи ремонти се извършват в училищата - ІІІ ОУ "Ангел Кънчев", ОУ "Захари Стоянов", III ПМГ "Акад. М. Попов", СУ "Гео Милев", ОУ "Георги Сава Раковски", ОУ "Стефан Караджа", СУЕО "Ал. С. Пушкин", ОУ "Свети Свети Кирил и Методий", ГПЧЕ "Йоан Екзарх" и ОУ "Христо Смирненски" в с. Тополи.

Ремонтни дейности се извършват и в ОУ "Панайот Волов". Със средства по програмата на Министерството на образованието и науката се изгражда рампа за достъпна среда. От училищния бюджет ще се направи ремонт на санитарните помещения, на покрива на сградата на ПГ, която училището използва, както и ремонт на столовата. Ще бъде доставен и монтиран котел за отопление на помещенията.

В ІІІ ОУ "А. Кънчев" предстои обявяване на обществена поръчка за избор на изпълнител за извършване на строително-монтажни работи за обособяване на STEM център. Дейностите са по процедура "Училищна STEM среда" по Националния план за възстановяване и устойчивост, финансирана от Европейския съюз – Next Generation EU.

 В Общински детски комплекс също се извършва ремонт на покрива.

В двадесет общински детски градини се извършват текущи ремонти на помещенията, в някои от тях и възстановителни и ремонтни дейности по дворната инфраструктура. Това са ДГ №4 "Теменужка", ДГ №5 "Слънчо", ДГ №7 "Пушкин", ДГ №8 "Христо Ботев", ДГ №11 "Незабравка", ДГ №14 "Дружба", ДГ №15 "Гълъбче", ДГ №21 "Калина Малина", ДГ №23 "Иглика", ДГ №29 "Звънче", ДГ №32 "Моряче", ДГ №35 "Детска радост", ДГ №40 "Детски свят", ДГ №42 "Българче", ДГ №43 "Пинокио", ДГ №44 "Валентина Терешкова", ДГ №48 "Ран Босилек"  в с. Тополи.

Ремонт на покрива се извършва в три детски градини. В ДГ №10 "Карамфилче" вече е приключил ремонтът на покрива в стария корпус. В ДГ № 30 "Синчец" също завършва текущият ремонт на покрива и тавана в санитарните помещения в корпус Б. В ДГ №47 "Люляче" към момента се извършва ремонт на покрива, който ще приключи преди началото на учебната година.

2024 © Варна е / снимката е илюстративна

Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства имат задължение да следят спазват ли се правилата
Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства във Варна трябва следят спазват ли собствениците на домашни любимци правилата за отглеждането им. Гражданите, които притежават куче, трябва да имат ветеринарномедицински паспорт с отразени всички ваксини, както и удостоверение за деклариране на животното в съответното районно кметство, припомни заместник-кметът по обществен ред и сигурност в община Варна Илия Коев

Домашните любимци, навършили 4-месечна възраст, трябва да са посетили ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните. Идентификацията от микрочипа е начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик. Задължителното чипиране позволява да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци или да бъдат лесно открити загубени или откраднати домашни животни. 

Районните администрации би следвало да разполагат с информация за броя на отглежданите в домашни условия животни, тъй като в изпълнение на чл. 13, ал. 3 от Наредбата за обществения ред е указано, че домоуправителят на етажната собственост в срок до 30 април всяка година е длъжен да предоставя отчет в съответното кметство за броя на домашните любимци в жилищната сграда.   

Общинските служители имат правомощия да извършват регулярни проверки на административните адреси, за които имат информация или е получен сигнал, че се отглеждат домашни любимци. При неспазване на разпоредбите служителите ще пишат предписания, а при неизпълнението им ще съставят актове за установяване на административно нарушение.

Проверките от страна на районните кметства са част от мерките, предприети от Община Варна за намаляване популацията на бездомните кучета в града. По време на преброяването бе установено, че голяма част от тях са на улицата, именно защото са изхвърлени от стопаните си в края на летния сезон.

2025 © Варна е