Мобилно меню

Ремонтът на улица "Д-р Пискюлиев" продължава

Предстои да бъде изградена велоалея, поставено е ново енергоспестяващо улично осветление
Ремонтът на улица "Д-р Пискюлиев" продължава

Продължава основният ремонт на улица "Д-р Пискюлиев" в район "Одесос". На мястото на демонтираните неработещите павилиони в близост до кооперативния пазар предстои да бъде изградена велоалея. При демонтажа на търговските обекти са съборени част от паветата на тротоара, които ще бъдат възстановени, съобщиха от дирекция "Инженерна инфраструктура и благоустрояване" към Община Варна. 

Припомняме, че строително-ремонтните дейности на обекта започнаха още в края на миналата година. Вече е изцяло готов участъкът на улицата в отсечката от бул. "Христо Ботев" до ул. "Г. Бенковски", където е изградена нова пътна настилка и са поставени тротоарни плочи. Създадени са условия за движение на хора с увреждания и детски колички. По трасето е поставена пътната маркировка и вертикалната сигнализация. 

Ремонтните дейности продължават в участъка от ул. "Г. Бенковски" до ул. "Ангел Кънчев".

Работи се и по рехабилитация на асфалтовата настилка на улицата, на финалната права са дейностите по ремонт на тротоарите. По цялата дължина на обекта – от бул. "Христо Ботев" до ул. "Ангел Кънчев", е поставено ново енергоспестяващо улично осветление. 

Проектът се финансира по програмата на Министерството на финансите за инвестиционни проекти на общините. Преди ремонтните дейности улицата бе с пропаднал асфалт, дупки, разбити тротоари и затрудняваща трафика маркировка. 

Улица "Д-р Пискюлиев" е основна за Варна, с много натоварено движение и относно ремонта ѝ има десетки запитвания от граждани до администрацията. Улицата попада в обхвата на "Синята зона".

2025 © Варна е

Над 56 млн. лв. е бюджетът за чистота във Варна

Средствата ще бъдат осигурени основно чрез приходите от таксата за битови отпадъци
Над 56 млн. лв. е бюджетът за чистота във Варна

За поддържане на чистотата във Варна през тази година са заложени 56,1 млн. лева от общинския бюджет. Средствата ще бъдат осигурени основно чрез приходите от таксата за битови отпадъци, като 100 хил. лева от цялата сума е предвидено да постъпят от събрани санкции и глоби.

Финансовият ресурс е увеличен с около 9 млн. лева спрямо миналата година.

Това става ясно от план-сметка "Чистота", която беше одобрена на днешното заседание на постоянната комисия "Благоустройство и комунални дейности" към варненския общински съвет.

Макар предложението да беше прието, то предизвика сериозни критики от страна на някои общински съветници.

Те изразиха недоволство, че

въпреки увеличението на такса смет с 53%, не се наблюдава реално подобрение на качеството на предоставяните услуги.

Според тях обещанията за по-чиста градска среда остават неизпълнени, което поражда съмнения относно ефективността и целесъобразността на заложените средства.

Най-голям дял в проекторамката за чистотата заемат разходите за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци в завод и инсталации за преработка. За тази дейност общината е заложила 21,4 млн. лева. От тях малко над 5 млн. лева ще бъдат инвестирани в изграждането на Клетка 2 на Регионалното депо за неопасни отпадъци на общините Варна, Аксаково и Белослав.

Бюджетът за почистване и поддържане на чистотата на обществените места е 18,7 млн. лева. За проектиране и изграждане на подземни контейнери първоначално бяха предвидени 500 хил. лева, но по предложение на групата на "Български гласъ" сумата беше увеличена на 1,5 млн. лева. Разликата от 1 млн. лева ще бъде осигурена от бюджета за ръчно и механизирано почистване на улични платна, спирки, площади, който бе на стойност близо 9 млн. лева.

Заложените средства за дейностите по събиране и извозване на отпадъците възлизат на 15,8 млн. лева, което е по-малко от сумите, предвидени за обработка на отпадъците и за поддържане на чистотата на обществените пространства. По време на обсъждането  общински съветници напомниха, че едно от условията за приемането на по-високата ставка на такса смет е било допълнителните приходи да се насочат приоритетно именно към най-проблемните направления – събирането и извозването на битовите отпадъци, което не е изпълнено от администрацията.

2025 © Варна е