Мобилно меню

Сирни заговезни е - ден за прошка

Характерни за празника са обичаят "хамкане" и кукерските игри
Сирни заговезни е - ден за прошка
694

7 седмици преди Великден православните християни отбелязват Сирни заговезни, известен още като Поклади и Прошка.

Празникът винаги е в неделя, а от следващия ден започват Великденските пости, които продължават до Възкресение Христово на 16 април тази година.

Денят започва с гостуване на по-възрастните близки и роднини, от които младите искат и получават прошка. Според християнската вяра прошката се дава, дори когато не е поискана, защото "любовта всичко прощава". Прошката, за истински отдадените на християнските добродетели, се отъждествява с безкрайната Христова любов към човека. Според Свещеното писание, даването на прошка от Бога е съпътствано с възраждане и преобразяване на човешката душа.

За трапезата на Сирни заговезни се приготвят баница със сирене, варени яйца, варено жито, халва с ядки, отбелязва btv.

Прието е да се извършва и обичаят "хамкане". На червен конец се завързва и се спуска от тавана парче бяла халва или варено яйце. Най-възрастният мъж завърта конеца в кръг и всеки член от семейството, главно децата, се опитва да хване халвата или яйцето с уста. Който успее, ще бъде много здрав през цялата година.

Характерни за празник са кукерските игри, които гонят злите сили и извършват обреди за плодородие. На много места се палят огньове, които младите прескачат за здраве. Вярва се, че докъдето стига светлината на огъня, дотам ще има плодородие.

Сирни Заговезни е последният ден, през който християните могат да консумират храна от животински произход. От следващия ден започват строгите великденски пости. През постите не е позволено месо и всякаква храна от животински произход. Забранени са всякакви забавления, сватби, игри и веселие.

2023 © Варна е

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ