Мобилно меню

След началото на военния конфликт: Украинският бизнес със засилен интерес за инвестиции във Варна

Фестивал на украинската кухня и други тематични събития планират в морската столица през 2025-а
След началото на военния конфликт: Украинският бизнес със засилен интерес за инвестиции във Варна

Възможностите за сътрудничество и провеждането на съвместни инициативи във Варна обсъдиха по време на среща в Общината кметът Благомир Коцев и извънредният и пълномощен посланик на Украйна в Република България Н. Пр. Олеся Илашчук.

Едно от предложенията на посолството е през пролетта или след летния сезон на 2025 г. в морската столица да се проведе регионален

българо-украински бизнес форум.

Идеята е в него да бъдат ангажирани не само компании и търговско-индустриални камари на побратимените пристанищни градове Варна и Одеса, но и националните търговско-промишлените палати, за да получи форумът по-широко представителство. По време на срещата беше изтъкнат фактът, че след началото на военния конфликт

в Украйна се наблюдава повишен интерес от страна на украинския бизнес към инвестиции във Варна.

Увеличава се и броят на съвместните българо-украински проекти, допълни посланик Илашчук

Кметът Благомир прие поканата на посолството да бъде патрон на изложба във Варна, посветена на Михайло Парашчук – украинският скулптор, чийто житейски, обществен и творчески път са тясно свързани с културните процеси в България преди и след 1944 г. Негово дело е фасадната украса на емблематични сгради в столицата – ректората на СУ „Св. Климент Охридски“, Съдебната палата, БАН, Министерство на отбраната, Народното събрание, както и варненската Централна поща. Автор е на множество паметници и бюстове на видни личности от българската история, изтъкна посланик Илашчук. Тя допълни, че документалната изложба е била експонирана в ректората на Софийския университет в края на миналата година и е проектирана така, че може да се разположи и в открити пространства. 

По време на срещата в Община Варна двете страни обсъдиха и възможността през лятото във Варна да се проведе фестивал на украинската кухня, която има някои сходни традиции с българската, но претендира и за своята уникалност. Така например през 2022 г. ЮНЕСКО включи украинския борш в списъка на застрашеното нематериално културно наследство, напомниха от посолството и допълниха, че в Бургас подобен проект се е радвал на засилен интерес. 

Община Варна и дипломатическата мисия на Украйна ще си съдействат и в реализирането на

тематични събития, с които да бъде отбелязана третата годишнина от началото на войната.

Съвместно с дирекция „Култура и духовно развитие“ ще се разгледат и други предложения за проекти в областта на културата, както и за включване на представители на украинската общност във Варна и най-вече на украински деца във фестивалната програма и утвърдения културен календар на града

Посланик Илашчук благодари на кмета Коцев за институционалната подкрепа, която Община Варна продължава да оказва за интеграция и бърза адаптация на бежанците от войната, както и за подкрепата на украински творци и популяризирането на украинското културно наследство. 

Това е втората протоколна среща на Благомир Коцев и Н. Пр. Олеся Илашчук.

Предходната визита на дипломата беше през март 2024 година. 

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

Тази тенденция набира популярност, както по света, така и у нас
Все повече семейства избират да отглеждат в дома си котка и куче

През 2024 г. глобалната популация на домашни любимци е надхвърлила 1 милиард, като котките водят по брой. Оценките показват, че в света има около 370 милиона котки и 900 милиона кучета, които живеят в домашни условия. Почти 47% от новите собственици на домашни любимци са избрали за първи път да гледат котка или куче. Към края на предходната година приблизително

470 милиона домакинства по света имат кучета.

Кучетата са особено популярни в САЩ - с около 78 милиона регистрирани домашни любимци, докато котките са по-предпочитани в някои други региони. Например в Европа котките надминават кучетата по популярност, вероятно поради удобството за живот в апартаменти и по-ниските разходи за отглеждане. Тези числа отразяват значителния интерес към домашните любимци и варират според културните предпочитания, урбанизацията и други фактори като размера на жилищата и начина на живот.

Съжителството на котки и кучета в един дом, известно като "мултивидова грижа", е често срещано сред любителите на домашни животни. В САЩ около 17% от домакинствата с домашни любимци отглеждат и двете животни заедно. Тези стопани често виждат котките и кучетата като допълващи се другари – котките осигуряват спокойна и независима привързаност, докато кучетата са по-социални и активни партньори.

В България кучетата са най-популярните домашни любимци, следвани от котките, отбелязват от bgfermer.bg и изтъкват, че у нас онлайн търсенията, свързани с храна за кучета, са значително повече от тези за котки - 22 000 спрямо 14 800 месечно. Трудно е обаче да се определи точно колко от собствениците отглеждат и двете животни заедно, но тази тенденция си пробива път и у нас.

През 2024 година броят на домашните любимци в България продължава да расте. 

По различни данни броят на кучетата е около 752 000, а на котките - 817 000.

Домакинствата, които притежават домашни любимци, са отговорни за около половината от общия брой на животните. Това показва, че България има висока степен на домашни любимци, като броят им се увеличава с годините, което е в съответствие с общите тенденции в Европа.

В България домакинствата с повече от едно домашно животно не са рядкост.

Според последни изследвания, около 46% от домакинствата в страната имат поне едно животно, като котките водят по брой в сравнение с кучетата. Много домакинства притежават както котки, така и кучета, и все повече собственици съчетават тези два вида животни в дома си. Според изследвания, около 10% от стопаните имат и куче, и котка в едно домакинствo. Такива домакинства често срещат предизвикателства във взаимоотношенията между кучетата и котките, но при правилно социализиране и подход може да се създаде хармония между двата вида, подчертават от bgfermer.bg. Останалите 40-50 % от популацията са бездомни или скитащи четириноги, които нямат постоянен дом или грижи. Проблемът с бездомните кучета и котки остава сериозен в страната, като редица инициативи и организации се опитват да намалят броя им чрез кастрация и осиновяване. Организациите, които работят по тези въпроси, се стремят да осигурят подслон, грижи и възможности за осиновяване, но заради големия брой на скитащите животни, капацитетът на приютите често е ограничен.

2025 © Варна е / източник: bgfermer.bg, колаж: ВАРНА Е