Мобилно меню

Стартира полицейска спецоперация за засилен контрол на скоростта по пътищата

За първите 7 месеца на годината в страната са настъпили близо 4000 тежки пътнотранспортни произшествия, които са взели 244 жертви
Стартира полицейска спецоперация за засилен контрол на скоростта по пътищата

От 5 до 11 август на територията на цялата страна е в ход специализирана полицейска операция за контрол на скоростта на движение по пътищата. Тя е част от календара на Европейската мрежа на службите на пътна полиция – ROADPOL, като аналогични проверки се извършват във всички страни членки на европейската мрежа.

Данните на ГД "Национална полиция" сочат, че от началото на годината до края на юли на територията на страната са настъпили 3993 тежки пътнотранспортни произшествия, при които са загинали 244 и са ранени 4948 участници в движението по пътищата. Спрямо същия период на миналата година тежките катастрофи са с 236 повече, но жертвите са с 43 по-малко, а ранените - с 20 по-малко.

От всички настъпили тежки произшествия 3765 са в резултат на допуснато от водачи нарушение (94%).

От тях поради несъобразяване на скоростта са настъпили 910 катастрофи, при които са загинали 57 и са ранени 1151 души. Спрямо същия период на миналата година тежките пътнотранспортни произшествия по тази причина са с 47 по-малко, загиналите - с 32, а ранените - с 218.

За първите седем месеца на 2024 г. за нарушения на скоростните режими са издадени 788 892 електронни фиша.

2024 © Варна е

Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства имат задължение да следят спазват ли се правилата
Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства във Варна трябва следят спазват ли собствениците на домашни любимци правилата за отглеждането им. Гражданите, които притежават куче, трябва да имат ветеринарномедицински паспорт с отразени всички ваксини, както и удостоверение за деклариране на животното в съответното районно кметство, припомни заместник-кметът по обществен ред и сигурност в община Варна Илия Коев

Домашните любимци, навършили 4-месечна възраст, трябва да са посетили ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните. Идентификацията от микрочипа е начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик. Задължителното чипиране позволява да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци или да бъдат лесно открити загубени или откраднати домашни животни. 

Районните администрации би следвало да разполагат с информация за броя на отглежданите в домашни условия животни, тъй като в изпълнение на чл. 13, ал. 3 от Наредбата за обществения ред е указано, че домоуправителят на етажната собственост в срок до 30 април всяка година е длъжен да предоставя отчет в съответното кметство за броя на домашните любимци в жилищната сграда.   

Общинските служители имат правомощия да извършват регулярни проверки на административните адреси, за които имат информация или е получен сигнал, че се отглеждат домашни любимци. При неспазване на разпоредбите служителите ще пишат предписания, а при неизпълнението им ще съставят актове за установяване на административно нарушение.

Проверките от страна на районните кметства са част от мерките, предприети от Община Варна за намаляване популацията на бездомните кучета в града. По време на преброяването бе установено, че голяма част от тях са на улицата, именно защото са изхвърлени от стопаните си в края на летния сезон.

2025 © Варна е