Мобилно меню

Търсят ветеринар за приюта в Каменар

Документи се приемат до 8 април
Търсят ветеринар за приюта в Каменар

Община Варна набира кандидати за длъжността ветеринарен лекар в приюта за безстопанствени кучета в село Каменар. Минималните изисквания за заемане на длъжността са степен на завършено образование – магистър „Ветеринарна медицина“ и година професионален опит. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез интервю. Размерът на основната заплата е до 3850 лева.

Документите за участие трябва да бъдат представени в срок до 18 часа на 8 април 2025 г. на адрес: гр. Варна, бул. “Осми приморски полк” № 43 в Център за административно обслужване на Община Варна ет.1 лично от кандидатите. Допускането до участие в интервюто ще се извърши от комисия, която ще определи датата и мястото на провеждане на интервюто.  

Повече информация относно кандидатстването за длъжността ветеринарен лекар в приюта в Каменар може за бъде получена в общинския отдел „Управление на човешките ресурси и вътрешен административен контрол“, на телефон 052/820-171 (лице за контакт: Дора Кръстева), както и в сайта на Общината.

Овладяването на популацията от бездомни животни на територията на морската столица е един от приоритетите в работата на общинската администрация, наред с осигуряването на качествена ветеринарна грижа и добри условия за престой на четириногите, посочват от ръководството на Общинския приют за безстопанствени кучета в с. Каменар.

По думите им всеки ветеринарен специалист, който споделя тази кауза ще бъде добре дошъл в екипа на центъра.

Община Варна припомня, че условията в Приюта в с. Каменар са осезателно подобрени през последната година. На място вече е разположен ветеринарен фургон, където са обособени операционна и манипулационна, с най-важната за лечението на животните апаратура - два апарата за хематологичен и биохимичен анализ. Това е изключително важна техника, която не само е жизненоважна за кучетата в приюта, но и гарантира бързината и високото качество на всички ветеринарномедицински дейности и процедури.

В края на миналата година Варна се включи и в мащабна инициатива, която се реализира в изпълнение на Национална програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Република България и процедурите по нейното изпълнение, механизма на финансиране и отчетност. С оглед на факта, последното преброяване на улични животни във Варна е проведено през 2016 г., данните от 2024 г. отчетоха, че

популацията на безстопанствените кучета оттогава се е увеличавала с 25% на всеки две години.

Отчетено е още, че една от най-ефективните мерки за справяне с увеличената популация на безстопанствени животни в града е създаването на условия за провеждането на мащабни програми за стерилизация, както и въвеждането на по-добра регулация и обществена ангажираност. В този смисъл, набирането на качествени и отдадени на професията си ветеринарни специалисти е от ключово значение за изпълнение на дългосрочната дългосрочна стратегия на Община Варна и визията ѝ за прилагането на устойчиви и хуманни мерки при намаляването на популациите на уличните животни и грижата за тях.

2025 © Варна е / снимки: pixabay; Община Варна

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна