Мобилно меню

Варненски първокласници се включват в проект за превенция на инсулта

Здравнообразователната инициатива "Бързи герои 112" ще бъде осъществена за първи път в морската столица, в училище "Гео Милев"
Варненски първокласници се включват в проект за превенция на инсулта
697

Над 120 първокласници от варненското СУ "Гео Милев" Варна ще се включат в здравнообразователната програма за превенция на инсулта "Бързи герои 112". Инициативата ще бъде проведена за първи път във Варна.

Програмата "Бързи герои 112" обучава деца на възраст между 6 и 9 години, като използва естествения им ентусиазъм да споделят знанията си, за да научат всички в семейството как да разпознават и реагират при инсулт. Реално едно дете предава своите нови знания и умения на шест възрастни (двама родители и четирима баби и дядовци), отбелязват инициаторите на "Бързи герои 112".

Като основа на програмата е заложено златното правило, че ако потърпевшите или хората около тях действат уверено и потърсят спешна медицинска помощ в първите три часа на удара, има 90% вероятност инсултът да бъде преживян без никакви последици.

Реализирането на здравнообразователната програма "Бързи герои 112" ще обхване всички паралелки от 1 клас на СУ „Гео Милев“, ще стартира в началото на месец февруари и ще бъде с продължителност 5 календарни седмици. Обучението е съобразено изцяло с възрастта на децата. Целият обучителен процес е разработен от специалисти по неврокогнитивни нарушения, университетски преподаватели, училищни педагози и детски психолози.

По време на програмата, по забавен и интуитивен начин, участващите деца ще придобият жизненоважни знания и умения как да разпознават симптоми на инсулт и какво да направят, за да спасят своите близки. Те ще получават мисията да повишат здравната култура на семействата си и така да спасят любимите си хора от тежките последици от инсулта.

Здравнообразователната програма за борба с инсулта "Бързи герои 112" стартира в България през април 2021 г. е подкрепена от Световната организация по инсулт, Angels Initiative, Българското дружество по неврология, Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието. Тя е част от инициативата „Училища за здраве в Европа“ на Световната здравна организация и ЮНЕСКО.

За учебната 2021-2022 г. в инициативата са участвали 121 български училища и детски градини. 470 учители са се превърнали в посланици на програмата, в рамките на която за година са обучени 3900 деца. Животоспасяващите знания за борба с инсулта са достигнали до над 23 000 души в България, убедени са организаторите на инициативата.

Според статистиката на НЗОК за изминалата година, най-много случаи на инсулти са регистрирани в региона на Варна. Според Световната организация по инсулт, един от всеки 4-ма възрастни ще получи инсулт през живота си. България е на първо място в Европа като страна, в която инсултът е най-често срещаната причина за загуба на любим човек от семейството.

2023 © Варна е

Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Акцентът тази година е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности
Стартира третият национален конкурс "Аз за моята община"

Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) стартира третото издание на Националния младежки конкурс "Аз за моята община", посветен на 12 октомври – Деня на българската община и местното самоуправление.

През 2025 г. конкурсът ще се проведе под мотото "Аз за моята община: моят глас за европейска промяна", като акцентът е върху насърчаване на младите хора да разкажат реални истории за ефекта от европейското финансиране в техните общности.

В конкурса имат право да да участват младежи на възраст между 15 и 29 години – ученици, студенти и работещи, както и групи с колективни проекти.

Целта е участниците да представят конкретни примери от населените си места, където европейски проекти са допринесли за по-добра инфраструктура, социални услуги, образователни инициативи и цялостно повишаване на качеството на живот.

Институционален партньор на инициативата през 2025 г. е Представителството на Европейската комисия в България.

Няма ограничения във формата на проектите – младежите имат право да използват текстове, видеа, снимки и други креативни средства. Допълнителни точки ще бъдат присъждани на предложения, съдържащи визуални материали.

Крайният срок за изпращане на проектни предложения е 30 август 2025 г.

Конкурсът е разпределен в четири категории: ученици, студенти, работещи и колективно участие.

Наградният фонд включва четири първи награди по 1000 лв., както и две поощрителни награди по 500 лв.. Победителите ще бъдат обявени на 12 октомври 2025 г. по време на Годишната среща на местните власти на НСОРБ.

Допълнителна информация за проявата може да откриете ТУК.

2025 © Варна е
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ
Още по темата: Младежи Конкурс НСОРБ